Opatření proti koronaviru bude provázet také poslední rozloučení s režisérem Jiřím Menzelem, které se uskuteční v pátek od deseti do osmnácti hodin v pražském Rudolfinu. Lidé musejí přijít v rouškách, pořadatelé je do budovy budou pouštět přibližně po dvou desítkách a žádají také, aby si pro podpisy do kondolenčních knih vzali své tužky nebo pera, aby nebylo nutné psací potřeby po každém podpisu dezinfikovat. Vdova po známém tvůrci Olga Menzelová v pondělí na Facebooku požádala, aby lidé nenosili velké věnce, její manžel by si podle ní přál rozloučení, na kterém se nebude plakat.
„Vzhledem k památkové ochraně budovy nebude možné pokládat třeba na schodiště k Rudolfinu svíčky. Bude tak ale možné učinit v blízkém parčíku, kde se také bude konat panelová výstava Rozmarná léta Jiřího Menzela,“ řekla spolupracovnice Menzelové Jana Zedníková.
Poslední rozloučení s Jiřím Menzelem proběhne v pátek v pražském Rudolfinu
Lidé se mohou v pátek naposledy rozloučit s oscarovým režisérem Jiřím Menzelem v pražském Rudolfinu. I když si Menzel, který zemřel 5. září, veřejný pohřeb nepřál, manželka Olga tak rozhodla po velkém zájmu přátel, kolegů a fanoušků úspěšného filmaře.
Místo pro rozloučení se zesnulým režisérem bude průchozí, lidé přijdou hlavním vchodem a budou odcházet jinou cestou. Místo je zvolené tak, aby nenarušovalo zkoušky hudebníků v Rudolfinu, uvedla Zedníková. Na místě bude jen fotografie režiséra a kondolenční knihy.
Menzelová: Přineste slunečnice nebo malou kytičku
„Velmi Vás touto cestou prosím, abyste se zdrželi smutečních věnců. Jirka by si přál rozloučení, kde se budete usmívat, a ne plakat. Chystanou ‚Oslavu života‘ tak, jak si přál, bohužel komplikuje situace s covidem. V současné chvíli ještě nevím, jak to celé dopadne,“ uvedla Menzelová na Facebooku. „Pokud chcete, přineste v pátek slunečnice nebo malou kytičku a nebo místo věnce můžete poslat peníze spolku Nedoklubko, který už 18 let podporuje rodiče předčasně narozených dětí a jehož byl Jirka patronem,“ doplnila.
Podle posledního přání Menzela se nepočítalo s veřejným pohřbem. K pietnímu shromáždění se Menzelová rozhodla po velkém zájmu přátel, kolegů a fanoušků úspěšného filmaře.
Filmový režisér, divadelní tvůrce i herec zemřel 5. září v 82 letech. Jako jeden z mála českých tvůrců, kteří získali sošku americké filmové akademie, proslavil českou kinematografii už na začátku své kariéry. Oscara dostal za film z roku 1966 Ostře sledované vlaky, natočený podle románu Bohumila Hrabala. Podle jeho knih točil Menzel i později. Další náměty, které vedly k divácky úspěšným a dodnes hraným filmům, mu poskytoval Zdeněk Svěrák.