Na Šumavě, v Krkonoších i Jeseníkách napadne 15 centimetrů. Sněžit bude nejen na horách

V pásu od Šumavy přes Vysočinu po Krkonoše a Jeseníky může během neděle napadnout až deset centimetrů sněhu, na horách až 15 centimetrů. Očekávají se komplikace při chůzi, v dopravě nebo zásobování, uvedl v sobotu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Později odpoledne bude podle něj sněžení od jihozápadu ustávat.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí v neděli mezi 06:00 a 20:00 pro Jihočeský a Pardubický kraj, Vysočinu, většinu Královéhradeckého a Olomouckého kraje, jihovýchodní část středních Čech, sever Jihomoravského kraje a západní polovinu Moravskoslezského kraje. Mokrý sníh může způsobit škody na stromech a elektrickém vedení, varovali meteorologové.

⚠️❄️Výstraha: nová sněhová pokrývka Místy napadne 5 až 10 cm nového sněhu za 12 hodin ❄️❄️❄️ ▶️🤝Sledujte www.chmi.cz a mobilní aplikaci ČHMÚ

Posted by Český hydrometeorologický ústav on Saturday, November 27, 2021

ČHMÚ doporučuje řidičům opatrnou jízdu. „Nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor i sněhové řetězy, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku,“ zdůraznil. Na horách by lidé měli dodržovat pokyny Horské služby.

V pátek platila výstraha před sněhem v jihovýchodní polovině Česka včetně nížin. ČHMÚ varoval, že zejména v nižších polohách bude sníh rychle odtávat a za mrazu může na mokrých vozovkách v noci vznikat náledí nebo zmrazky.

Sjízdnost se v pátek odpoledne zhoršila v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji, v Orlických horách nebo ve vyšších polohách Královéhradeckého a Olomouckého kraje. Na Vysočině způsobil první sníh na 40 nehod, obešly se bez zranění. V Pardubickém kraji zaznamenali hasiči kvůli počasí do páteční půlnoci 13 výjezdů na Svitavsku a 18 na Orlickoústecku.

I v průběhu týdne bude vznikat náledí nebo sněhové jazyky, varují meteorologové. Nejchladnějším dnem týdne by mělo být pondělí. Na podrobnou předpověď počasí ČHMÚ klikněte zde.

Tagy: