
Dva bývalí příslušníci amerických ozbrojených sil v bojích s ruskými silami u východoukrajinského Charkova upadli do ruského zajetí, napsal ve středu britský web The Telegraph. Jsou to podle něj patrně první Američané v ruském zajetí.
Oba muži, devětatřicetiletý Alexander Drueke a sedmadvacetiletý Andy Huynh, sloužili jako dobrovolníci v ukrajinské pravidelné armádě. Během tvrdých bojů, odehrávajících se minulý týden severovýchodně od Charkova, je Rusové zajali.
Muž pláče vedle těla své ženy, která zemřela během ruského útoku na Kyjev Zdroj: AP
Ukrajinský samohybná houfnice pálí na ruské pozice na frontové linii v Charkovské oblasti Zdroj: AP
Bojovníci pluku Azov provádějí tradiční vikingský rituál k uctění památky svých padlých spolubojovníků Zdroj: AP
Žena sleduje požár domu po ruském ostřelování obce Ivanivka nedaleko Bachmutu Zdroj: Profimedia.cz
Válkou zničené domy v Doněcké oblasti Zdroj: Profimedia.cz
Záchranář přikrývá tělo ženy, která zemřela po ruském ostřelování města Bachmut Zdroj: Profimedia.cz
Lidé ve Lvově si 1. ledna připomněli 114. výročí od narození ukrajinského nacionalisty Stepana Bandery Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinští vojáci vypouští dron nedaleko Bachmutu v Doněcké oblasti Zdroj: AP
Ukrajinský voják střílí z protitankové zbraně nedaleko města Marjinka v Doněcké oblasti Zdroj: AP
Ukrajinští vojáci nesou rakev se svým spolubojovníkem Volodomyrem Ježovem. Ježov, který padl v bojíc s Rusy, byl známým ukrajinským vývojářem počítačových her Zdroj: AP
Lidé ve Lvově si 1. ledna připomněli 114. výročí od narození ukrajinského nacionalisty Stepana Bandery Zdroj: Profimedia.cz
Hasiči likvidují požár domu po ruském ostřelování obce Ivanivka nedaleko Bachmutu Zdroj: Profimedia.cz
Hřbitov ve městě Bachmut, na kterém od léta přibylo desítky nových hrobů Zdroj: Profimedia.cz
Dobrovolníci odklízejí následky silvestrovského ruského útoku na Kyjev Zdroj: Profimedia.cz
Následky ruského novoročního útoku na Kyjev Zdroj: AP
Ukrajinský voják nedaleko města Marjinka v Doněcké oblasti Zdroj: AP
Následky ruského útoku na předměstí Bachmutu Zdroj: AP
Následky ruského útoku na předměstí Bachmutu Zdroj: AP
Ukrajinci pálí z houfnice CAESAR na ruské pozice (28. 12. 2022). Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Rusko na začátku roku znovu útočilo na Kyjev (1. 1. 2023). Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ukrajinci u Bachmutu pálí na ruské pozice Zdroj: Profimedia.cz
Člen Svobody Ruska, legie, která bojuje za Ukrajinu (26. 12. 2022. Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Tělo mrtvého ruského vojáka Zdroj: Getty Images
V pekárně ve městě Buča se pracuje ručně, šetří se energií. Zdroj: CNN Prima NEWS
Nad Kyjevem se rozezněl letecký poplach. Město zasáhly ruské rakety (31.12.2022). Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Ukrajinci odrazili ruský útok u Bachmutu. Zdroj: Ukrajinská 54. mechanizovaná brigáda
Chersonská oblast se sbírá z dopadů války. Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ukrajinci pálí na ruské pozice z Charkovské oblasti. Zdroj: AP
Ukrajinští vojáci pálí z francouzské samohybné houfnice CAESAR na ruské pozice. Zdroj: AP
Ukrajinci pálí na ruské pozice z Charkovské oblasti. Zdroj: AP
Vánoční ostřelování Chersonu si vyžádalo deset lidských životů. Další desítky lidí jsou zraněni. Zdroj: AP
Rusové při ostřelování Chersonu zabili pět lidí, hlásí Kyjev. Zdroj: Volodymyr Zelenskyj
Dvojice se přidala k rostoucímu počtu vojenských dobrovolníků ze Západu, které zajaly ruské síly, včetně přinejmenším dvou Britů, Aidena Aslina a Shauna Pinnera. Ty soud samozvané Doněcké lidové republiky jako „žoldnéře“ odsoudil k trestu smrti.
Zajetí Američanů může podle webu posloužit Kremlu jako důkaz, že se Spojené státy přímo zapojují do války, a ruský prezident Vladimir Putin zřejmě bude požadovat od Ameriky významné ústupky za osvobození zajatců.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí uvedl, že diplomaté vědí o nepotvrzených zprávách, že dva američtí občané upadli na Ukrajině do zajetí. „Situaci pozorně sledujeme a jsme v kontaktu s ukrajinskými úřady. Kvůli ochraně soukromí se zdržíme dalšího komentáře,“ řekl. Zopakoval varování, že američtí občané by neměli cestovat na Ukrajinu, popřípadě by ze země měli co nejdříve odjet.
Přítel obou Američanů, který si nepřál být jmenován, vylíčil, že muži upadli do zajetí poté, co ukrajinskou jednotku minulý čtvrtek zaskočil mnohem početnější ruský oddíl.
„Byli jsme na misi a všechno se naprosto zvrtlo,“ řekl. „Dostali jsme špatnou informaci. Řekli, že město bude čisté, ale ukázalo se, že právě na něj zaútočili Rusové. Přijeli se dvěma tanky T-72 a mnoha bojovými vozidly pěchoty BMP3 a asi stovkou vojáků. Nás bylo akorát družstvo o deseti mužích,“ dodal.
Jednotka přešla do obrany, zatímco Drueke a Huynh vypálili protitankový reaktivní granát na jedno ruské vozidlo a zničili jej. Tím však na sebe přilákali pozornost jednoho z tanků, který vystřelil jejich směrem, ale zřejmě minul. Krátce nato tank ochromila protitanková mina, kterou Ukrajinci nastražili na cestě. Oba Američané zmizeli v kouři a dýmu bitvy a zřejmě tehdy je ruští vojáci zajali.
Sloužil v Iráku, trpěl posttraumatickou poruchou
„Myslíme si, že je asi zbavil vědomí výbuch protitankové miny nebo střela, kterou po nich vypálil tank, protože později jsme po nich pátrali, ale vůbec nic jsme nenašli, i když jsme vyslali bezpilotní letadla a ukrajinský pátrací tým. Kdyby je tank zasáhl, zbyly by pozůstatky jejich těl či vybavení,“ poznamenal kamarád.
Válka na Ukrajině
Podezření potvrdila později v noci zpráva v ruské aplikaci Telegram, která tvrdila, že dva Američané se u Charkova stali válečnými zajatci. „Hodně věcí odpovídalo, než aby šlo o někoho jiného. Jsme jediní Američané bojující v této oblasti,“ dodal.
Drueke z města Tuscaloosa ve státu Alabama dříve sloužil v americké armádě při tažení v Iráku. Jeho matka Lois (68) řekla, že syn po návratu trpěl posttraumatickou poruchou a snažil se udržet si práci. „Velvyslanectví USA mne ujistilo, že dělají vše, aby ho našli. Velice doufám, že ho vymění za ruské zajatce,“ řekla.
Huynh se narodil v Kalifornii, ale žil v Alabamě. Dříve sloužil u námořní pěchoty. Jeho partnerka Joy Blacková uvedla, že v pondělí dostala od Huynhových kamarádů zprávu, že se pohřešuje. Dodala, že myšlenka na to, že se stane dobrovolníkem, v Huynhovi „hlodala“ od prvního dne ruské invaze na Ukrajinu. „Snažila jsem se ho přesvědčit, aby neodjížděl, ale myslím, že už měl hotový názor. Viděla jsem, jak o tom přemýšlí. Nakonec se mi omluvil a řekl, že opravdu musí jít. Neřekl mi nic o operaci, ve které byl minulý týden, aby mne nevyděsil. Chci prostě, aby byl zpátky v bezpečí,“ řekla.
Ukrajinský voják v Doněcké oblasti střílí z protitankové zbraně NLAW. Zdroj: AP
Ukrajinský voják v Oděské oblasti, 21. dubna Zdroj: AP
Ukrajinský voják, 26. června Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinští vojáci bojují na jihu země. (23. dubna) Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinský voják v Luhanské oblasti Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Jednotka ukrajinské armády nedaleko Kyjeva Zdroj: AP
Ukrajinský voják, 19. dubna Zdroj: Obrana Ukrajiny
Ukrajinští vojáci s útočnými puškami. Zdroj: Profimedia.cz
Jednotky v Charkově zneškodnily nepřátelský vůz. (7. března) Zdroj: Se svolením agentury Unian
Ukrajinský voják prohlíží poškozené ruské bojové vozidlo u Charkova. (16. března) Zdroj: AP
Ukrajinci používají různé druhy raketometů. (16. dubna) Zdroj: Ministerstvo obrany Ukrajiny
Ukrajinský voják v Charkovské oblasti, 21. dubna Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinský voják stojí vedle zničeného ukrajinského nákladního letadla. (8. dubna) Zdroj: Getty Images
Ukrajinský voják v Borodjance, 6. března Zdroj: AP
Ukrajinci v Mariupolu zneškodnili ruský obrněný vůz. (1. dubna) Zdroj: AP
Voják je zachycen před obchodním centrem zničeným v důsledku raketového útoku ruských vojsk v Podilském okrese Kyjeva, hlavního města Ukrajiny. (23. března) Zdroj: Getty Images
Ukrajinský voják v Charkově, 23. března Zdroj: AP
Ukrajinský voják u zničeného domu v Mariupolu (12. března) Zdroj: AP
Ukrajinský voják drží pozice v Mariupolu. (12. března) Zdroj: AP
Ukrajinský voják v Charkovské oblasti, 21. dubna Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Lidé utíkají z kyjevského předměstí, ukrajinští vojáci jim pomáhají. (5. března) Zdroj: AP
Ukrajinští vojáci v Kyjevě, 26. února Zdroj: AP
Ukrajinský voják v Charkově, 26. února Zdroj: Se svolením agentury Unian
Ukrajinský voják v Charkově, 1. března Zdroj: Se svolením agentury Unian