Vědci z americké Univerzity Johnse Hopkinse oznámili, že vyvinuli léčbu na bázi gelu, která by mohla být účinná při léčbě často smrtelné rakoviny mozku. Studie u myší měla skvělé výsledky, v kombinaci s chirurgickým zákrokem zlikvidoval 100 procent glioblastomů. Nový gel kombinuje dva léky proti rakovině a lékaři ho během operace podávají přímo do mozku. K testování na lidech se ale hned tak nepřistoupí.
Glioblastom je nejčastější forma rakoviny mozku, která tvoří přibližně polovinu všech nádorů hlavy. I když je celkově vzácný, patří mezi nejsmrtelnější druhy rakoviny. Podle americké Národní společnosti pro mozkové nádory se jen šest procent nemocných s tímto tumorem dožije dalších pěti let. A průměrná délka přežití je pouhých osm měsíců.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rakovina slinivky je tichý zabiják. Experti upozorňují na sledování pěti hlavních příznaků
Léčba těchto nádorů je nesmírně obtížná – někdy až nemožná. Zaprvé bývají velmi agresivní a rychle rostou. Zadruhé proti lékařům, kteří se snaží člověku pomoci, bojuje vlastně i přirozená obrana mozku, včetně hematoencefalické bariéry – jakéhosi přirozeného štítu, který chrání citlivý mozek před viry a bakteriemi, ale bohužel třeba i před léky. A do třetice – někdy nádor vyroste na takovém místě, že se nedá ani chirurgicky odstranit.
Pokrok se nezastavil
V posledních několika letech vědci objevili nové léky, které by možná mohly léčit rakovinu mozku lépe než ty současné. Stále je to ale málo, pravděpodobnost přežití se nezvyšuje. Ne že by léky nebyly účinné – v laboratorních miskách se chovají často velmi dobře. Problém je v tom, že se nedají do mozku dostat. Informuje o tom web Science Alert.
Odborníci se proto rozhodli změnit lék jménem paklitaxel, který se používá proti mnoha druhům rakovinového bujení, na roztok, který se po vstupu do mozku sám promění v hydrogel. Poté do něj přimíchali protilátku, která napadá protein zvaný CD47. Ten se normálně nachází na povrchu mnoha buněk, ale některé druhy rakoviny se pomocí něj chrání před imunitními buňkami – takzvanými makrofágy.
Protilátka by měla tuto ochranu vypnout – a co teorie předpověděla, to se v praxi podařilo. Pokud se spojilo podání léku s chirurgickým zákrokem, dokázal přípravek u myší zcela zničit ty drobné částečky bujení, ke kterým se lékaři nemohou dostat. Jenže se ukázalo ještě něco dalšího – jak autoři léku popsali v článku v odborném časopise PNAS – gel dokonce zvýšil účinnost makrofágů, takže se organismus vlastně dokázal rakovině mnohem účinněji bránit sám.
„Než budeme moci uvažovat o vyzkoušení této metody u lidí, bude zapotřebí dalšího výzkumu a testování bezpečnosti,“ uvedla však univerzita.
Vědci z pardubické univerzity objevili unikátní metodu, kterou se dá v raném stadiu odhalit rakovina slinivky. Více v reportáži: