Náhradní matka si dítě nechala, staršímu páru z Brna odmítla novorozence předat
Náhradní mateřství zatím není v České republice legislativně ukotveno. To se teď stalo osudným staršímu páru z Brna, který zatoužil po dítěti. Muž poskytl mladé náhradní matce genetický materiál, ta otěhotněla, porodila dítě, ale zájemcům o osvojení ho nepředala. Zatímco muž v tomto případě může soudní cestou prokázat své otcovství, žena z páru nemá na dítě žádný zákonný nárok.
Manželský pár, který se v zoufalé touze po dítěti rozhodl podstoupit proces náhradního mateřství, se vyjádřit nechtěl. Situaci pro CNN Prima NEWS tak popsala advokátka, která se jejich případu věnuje. „Šebestovi využili nabídky mladé dívky, která o jejich problému věděla a byla ochotná jim miminko odnosit. Pan Šebesta poskytl genetický materiál. K oplodnění nedošlo na žádné klinice,“ řekla advokátka Kateřina Kolářová Justová.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Konec nesnesitelných migrén? Naději přináší nový lék, k mání je už i v Česku
Náhradní matka pak údajně páru řekla, že dítě potratila. Následně přestala komunikovat, dítě ale nakonec porodila. „Pan Šebesta má jedinou možnost, a to jít přes cestu určení otcovství. Tuto možnost mu dává zákon. Paní Šebestová nemá žádný nárok na toto dítě,“ sdělila advokátka.
Vydat se přitom oficiálnější cestou prostřednictvím reprodukční kliniky by manželům přinejmenším zkrátilo čas, který teď stráví například prokázáním otcovství. „Na klinice lze posoudit nejen fyzický stav náhradní matky, ale i psychologický profil. A to by mohlo ukázat, že matka má od počátku úmysl si dítě ponechat. Současně je velmi důležité, aby byl proveden test otcovství, což děláme již v 10. týdnu těhotenství,“ popsala ředitelka reprodukční kliniky Repromeda Brno Kateřina Veselá.
Náhradní matka musí dítě odnosit a porodit jinému páru bez nároku na finanční odměnu. Jinými slovy, udělat pro pár, se kterým se na osvojení domluvili, dobrý skutek.
Šedou zónu náhradního mateřství by měl upravit zákon, který ministerstvo spravedlnosti připravuje. „Ministerstvo spravedlnosti jedná s ministerstvem vnitra, sociálních věcí a zdravotnictví. Návrh bychom rádi předložili do 1. ledna roku 2026,“ sdělil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.
V případě manželů Šebestových teď soudní tahanice potrvají několik měsíců. Otec by se tak mohl se svým potomkem poprvé setkat až bude dítěti zhruba rok.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Čínský HMPV virus je s covidem nesrovnatelný, zhodnotil Prymula. Časovanou bombu vidí jinde