reklama

Nakažených britskou mutací je u nás mnohem více, než tvrdíme, říká virolog Grubhoffer

V Česku zatím bylo oficiálně potvrzených 10 nakažených britskou mutací koronaviru. Podle virologa Libora Grubhoffera je však reálné číslo nakažených mnohem vyšší. Podle něj však bude očkování účinné i proti této mutaci.

reklama

V Česku se výskyt takzvané britské mutace potvrdil zatím v Praze, ve Středočeském a v Karlovarském kraji. Není možné zcela vyloučit jeho přítomnost i jinde.

K tématu

„Tyto mutace se nejen rychleji šíří, ale mohou mít i závažnější klinické dopady,“ uvedl epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj se může zkrátit i čas, za který se lidé vzájemně nakazí. Ze dříve avizované čtvrthodiny se tak může stát jen pár minut.

Odborníci se většinou shodují na dvou věcech. Dvoumetrový distanc je stále dostatečně bezpečný, je ale potřeba zpřísnit další protikoronavirová opatření.

„I kdyby nepřišel tento mutant, únorová vlna bude horší tak jako tak, protože jsou lepší podmínky pro šíření,“ řekl evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Podle britského premiéra Borise Johnsona navíc první vědecká zjištění naznačují, že mutace koronaviru může být smrtelnější než původní varianta.

V Česku je zatím oficiálně potvrzených 10 nakažených. „Počet případů je podcenění skutečné situace. Usuzuji, že to reálné číslo bude mnohem vyšší,“ řekl pro CNN Prima NEWS virolog Libor Grubhoffer. „Bude se šířit stejně rychle jako v sousedním Rakousku.“ Následně však veřejnost ujistil, že vakcíny by měly být účinné i proti britské mutaci.

K tématu

Tagy: Velká Británie mutace Česká republika Roman Prymula koronavirus virolog Jaroslav Flegr Libor Grubhoffer mutace koronaviru britská mutace

Další hlavní zprávy

Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený
Rozhovor s Meghan a Harrym se blíží. Vévodkyně od veřejnosti čelí drsné kritice
Povinné testování státních zaměstnanců od 10. března? Mimořádně se proto sejde vláda
Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
reklama
reklama
Nová studie: Můžete se nakazit covidem třeba po dotyku nákupního vozíku?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Blatný: Lidé nad 65 let by se mohli k očkování hlásit v dubnu. Vakcíny neschovávejme
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?
Další články
reklama
reklama