Severokorejský vůdce Kim Čong-un dohlížel na odpálení dvou strategických raket dlouhého doletu. Hlava KLDR ocenila, že je země schopna spolehlivě a efektivně využít své jaderné zbraně, což mělo vypálení raket demonstrovat. Vedení jihokorejské armády později informovalo, že Severní Korea odpálila blíže neurčenou balistickou střelu do moře východně od svého území a že její vojenské letouny se přiblížily k hranici mezi oběma zeměmi.
Kim podle severokorejské oficiální tiskové agentury KCNA uvedl, že test raket dlouhého doletu byl jasným varováním nepřátelům. Dodal, že KLDR by měla „dále rozšiřovat operační sféru svých jaderných strategických ozbrojených sil, aby mohla kdykoli odvrátit jakoukoli zásadní vojenskou či válečnou krizi a převzít iniciativu.“
Dvě ve středu odpálené rakety letěly necelé tři hodiny a zasáhly cíl vzdálený 2 000 kilometrů, uvedla KCNA.
Šestý test za 12 dní. Severní Korea opět zkouší toleranci Japonska a USA
Severní Korea vypálila dvě balistické střely ve směru na své východní pobřeží, uvedla japonská vláda. Jak poznamenala agentura Reuters, jde o šestý test za posledních 12 dní.
Americké ministerstvo zahraničí vypálení střel odmítlo komentovat, uvedlo pouze, že Washington se i nadále soustředí na úzkou spolupráci se svými spojenci a partnery při řešení hrozeb, které představuje Severní Korea.
Úřad jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola uvedl, že severokorejské řízené střely nepředstavují hrozbu, protože jsou „dostatečně pomalé, aby mohly být zachyceny“. Soul je nicméně připraven na provokace Pchjongjangu tvrdě reagovat. Jihokorejská armáda odpálení střel monitorovala v reálném čase a nyní veškerá získaná data analyzuje.
Důkazem zvýšeného napětí na Korejském poloostrově je podle agentur i odpálení další balistické rakety, o kterém ve čtvrtek bez dalších podrobností informoval Soul. Pchjongjang vzápětí nato uvedl, že „podnikl silná vojenská opatření“ v reakci na jihokorejskou dělostřeleckou palbu.
Vedení jihokorejské armády také uvedlo, že severokorejské vojenské letouny se přiblížily na vzdálenost pouhých 12 kilometrů od hranice oddělující obě země. V reakci na to vystartovaly jihokorejské stíhací letouny. Agentura AP tuto událost označuje za neobvyklý incident.
Severní Korea zesiluje svůj útočný arzenál
Severní Korea na přelomu září a října uspořádala cvičení, kterého se účastnily severokorejské jednotky pro jaderné operace. Na jeho průběh rovněž dohlížel Kim Čong-un.
KLDR poprvé testovala „strategickou“ střelu s plochou dráhou letu v září loňského roku. Analytici ji tehdy označili za první zbraň v této asijské zemi, která je schopna nést jadernou či termonukleární nálož. Středeční test potvrdil, že „jaderná role“ rakety funguje, nicméně i nadále není jasné, zda dokáže Severní Korea vyrobit hlavice dostatečně malé pro řízenou střelu, napsala agentura Reuters.
Řízené střely patří mezi řadu menších zbraní, které Severní Korea nedávno vyvinula, aby létaly nízko a dokázaly manévrovat tak, aby se lépe vyhnuly protivzdušné obraně. Kim Čong-un řekl již loni, že je pro něj hlavním cílem právě vývoj menších hlavic. Severokorejské řízené střely s plochou dráhou letu obvykle nevyvolávají tolik zájmu jako balistické střely, protože nejsou výslovně zakázány rezolucí Rady bezpečnosti OSN.
Řízené střely s plochou dráhou letu a balistické střely krátkého doletu, které mohou být vybaveny buď konvenčními, nebo jadernými hlavicemi, jsou podle expertů v případě konfliktu velmi nebezpečné, protože nemusí být jasné, jaký typ hlavice nesou.
„Severokorejské střely s plochou dráhou letu, letectvo či taktická jaderná zařízení jsou s největší pravděpodobností méně schopné a účinné, než naznačuje propaganda,“ poznamenal Leif-Eric Easley, profesor na univerzitě v Soulu. Podle něj to nicméně neznamená, že by nedávné testy měly být podceňovány.