Nápoje ve skle obsahují více mikroplastů než z PET lahve. Odborníci vysvětlili proč

Nápoje ve skleněných lahvích obsahují výrazně více mikroplastů

Francouzští vědci zjistili, že nápoje ve skleněných lahvích obsahují výrazně více mikroplastů než ty v plastových či kovových obalech. Informovali o tom v tiskové zprávě. Hlavní problém je podle českých odborníků v uzávěrech, jak uvedli pro CNN Prima NEWS.

Břevnovský pivovar ročně stáčí až šest tisíc hektolitrů piva. „Skleněná lahev je třikrát dražší. Pokud chci, aby si pivo mohli koupit i důchodci, jdu do PET lahve, protože je výrazně levnější,“ řekl ředitel pivovaru Petr Janík pro CNN Prima NEWS.

ČTĚTE TAKÉ: Renesance psychedelik? V Česku se otevírá diskuse, na Slovensku stále čelí výhrůžkám

Přesto sklo stále vládne. Podle Svazu pivovarů a sladoven se loni do skleněných lahví stočilo 39 procent zlatavého moku. Zbytek tvoří PET lahve, plechovky nebo sudy.

Jednotlivé druhy pivních obalů se však objevily pod drobnohledem vinařské země – Francie. Tamní agentura pro bezpečnost potravin došla k překvapivému zjištění.

Ve skleněné lahvi se nachází sto částic mikroplastů na litr nápoje, tedy až padesátkrát více oproti plastovému obalu. „Mikroplasty se dostaly do piva z korunkových uzávěrů. Tím, jak je škrábeme, když piva otevíráme,“ vysvětlil Tomáš Cajthaml z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Pozor na plechovky

Podle Cajthamla je to tedy vzkaz pro výrobce, aby korunkové uzávěry zbytečně nepotahovali plastem. „Uchovávat nápoje ve skle je skvělý nápad, akorát si musíme vybrat správný uzávěr – kovový, malovaný, nepoplastovaný,“ vyjmenovala chemička Olga Ryparová.

Mezi pivovary stále roste i obliba plechovek, které tvoří už skoro čtvrtinu všech obalů. Zákazníci by však před nimi měli být na pozoru. „Hliníková plechovka není hliníková plechovka. Má uvnitř plastový pytlík, ze kterého pijeme. Uvolňují se z toho prokázaně toxické látky,“ varoval Cajthaml.

Mikroplastům a nanoplastům se vyhnout nedá. Za poslední roky se jejich koncentrace výrazně zvýšila i v lidském mozku. Podle vědců se však dá omezit jejich uvolňování v domácnosti. Od používání dřevěného prkénka až po výměnu koberce za přírodní materiál.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Pozor na hennu i dětská tetování, varují lékaři. Dovolenkový hit může vyvolat bolestivé potíže

Tagy: