Otevření Empire State Building (zdroj: AP)
Empire State Building je jedna z dominantních budov newyorského Manhattanu. Tento 103 pater vysoký mrakodrap právě slaví 90 let od svého otevření. A zažil mnohé: Kromě toho, že byl dokončen v rekordním čase, do něj narazil bombardér nebo k němu byl připevněn obrovský nafukovací balon ve tvaru King Konga.
Není originální stavbou
I přesto, že jde o jednu z nejznámějších staveb světa, budova není zcela originální. Architekt William Frederick Lamb oživil své staré návrhy budovy Reynolds Building – mrakodrapu postaveného v roce 1929 ve městě Winston-Salem v Severní Karolíně. Budově Reynolds Building se proto přezdívá „otec“ Empire State Building a každý rok od ní dostává přání ke Dni otců.
Stavba byla dokončena v rekordním čase
Navzdory kolosální velikosti projektu trvalo navrhování, plánování a výstavba Empire State Building pouhých 20 měsíců. Po demolici hotelu Waldorf-Astoria, předchozího obyvatele pozemku, dodavatelé Starrett Brothers a Eken použili montážní linku k postavení nového mrakodrapu za svižných 410 dní. S využitím až 3 400 mužů každý týden průměrně postavili čtyři a půl patra. Empire State Building byla nakonec dokončena před plánovaným termínem.
Taking #throwbackthursday to a whole new level…
— Empire State Building (@EmpireStateBldg) April 15, 2021
Check out these incredible pics of our tower’s construction more than 90 years ago!
Visit our IG page to see how our tower once looked from the outside: https://t.co/GFVV8m2VEp pic.twitter.com/1z0vcrGdpx
Výstavba si ale vybrala i svoji daň – o život přišlo nejméně pět dělníků. Většinou zemřeli kvůli pádu z velké výšky, jelikož v té době pracovali bez potřebného jištění.
Trik během slavnostního otevření
Během slavnostního otevření budovy 1. května 1931 se rozsvítila světla mrakodrapu, která měl na ulici stisknutím tlačítka zapnout tehdejší prezident Herbert Hoover z Washingtonu. Akt byl ale podle webu History.com čistě symbolický. Skutečné spínače se nacházely uvnitř budovy.
Duch Thomase Edisona
Empire State Building byla primárně navržena jako kancelářská budova, ale kvůli pádu trhů s akciemi a nástupu Velké hospodářské krize ji čekal krušný začátek. Po otevření v roce 1931 bylo obsazeno méně než 25 procent maloobchodních prostor. Majitelé se proto uchylovali k různým reklamním trikům. Například v roce 1932 uspořádali seanci, na které se pokoušeli navázat spojení s duchem vynálezce a podnikatele Thomase Edisona.
I přes veškeré snahy zůstávala po většinu 30. let horní polovina mrakodrapu téměř prázdná. Zaměstnanci dokonce někdy záměrně v horních patrech rozsvěceli světla, aby se vytvořila iluze, že je budova obsazená.
Horní věž jako kotevní stožár pro vzducholodě
Zdaleka nejneobvyklejším aspektem designu Empire State Building byla 60 metrů vysoká věž. Kvůli přesvědčení, že transatlantické cestování vzducholodí bude cestováním budoucnosti, majitelé budovy nechali postavit stožár jako dokovací port. Bylo potřeba, aby se při přistávání vzducholoď připoutala k navijákovému zařízení. Přes počáteční nadšení se ale nakonec ukázalo, že na vrcholu budovy fouká silný vítr, takže pro piloty bylo přistání téměř nemožné.
How much of NYC could you draw just from memory?
— Empire State Realty Trust, Inc (@ESRTsocial) March 29, 2021
If you’ve visited the 80th fl. of the @EmpireStateBldg, you’ve seen this @StWiltshire mural...
... drawn ENTIRELY from memory in 2017 by the famous British artist after taking a 45-minute min helicopter ride above Manhattan! pic.twitter.com/CU4dlREaqa
K „přistání“ se dá přirovnat zakotvení malé vzducholodi ze září 1931. Ta se ale k věži připoutala jen na několik minut.
Do budovy narazil bombardér
Ráno 28. července 1945, když letěl s bombardérem Army B-25 směrem na newyorské letiště La Guardia, byl podplukovník William F. Smith dezorientován v husté mlze nad Manhattanem. Bojový veterán z druhé světové války se dokázal vyhnout několika mrakodrapům, u Empire State Building už to ale nedokázal. Do budovy narazil rychlostí asi 300 kilometrů za hodinu. Náraz do 78. a 79. patra vyvolal mohutnou explozi a na několika podlažích vypukl požár. Hasičům se ale plameny podařilo uhasit za 40 minut.
Smith, dva členové posádky letadla a dalších 11 lidí uvnitř budovy srážku nepřežili. Pro všechny bylo překvapením, že se už dva dny po havárii nepoškozené části budovy znovu otevřely pro podnikání.
Žena přežila 75patrový pád výtahu
Během výše zmíněné havárie bombardéru několik kusů motoru B-25 proletělo budovou Empire State Building. Dostaly se do výtahové šachty a kabely u dvou kabin byly přeseknuty. V jedné z nich se ale nacházela devatenáctiletá výtahová operátorka Betty Lou Oliverová. Výtah se propadl o 75 pater a zastavil ho až pád v přízemí.
Our iconic white lights return tonight thru the end of the week! #ESBright
— Empire State Building (@EmpireStateBldg) March 18, 2021
📷: ruya(.)photo/IG pic.twitter.com/T4d5SqM8ny
Naštěstí pro Oliverovou se ve spodní části šachty shromáždilo více než 300 metrů přerušeného kabelu výtahu, který náraz ztlumil. Pád mohla zpomalit také kapsa stlačeného vzduchu, která vznikla rychlým klesáním kabiny. Navzdory těžkým zraněním Oliverová zázračně přežila.
Adrenalinoví nadšenci
V dubnu 1986 britští adrenalinoví nadšenci Alastair Boyd a Michael McCarthy skryli padáky pod kabáty, koupili si lístky do budovy Empire State Building a poté se vrhli dolů z vyhlídkové plošiny v 86. patře. Dvojice bezpečně přistála na 33. ulici. Zatímco McCarthyho za jeho kousek rychle zatkla policie, Boyd si jednoduše zavolal taxík a odjel. Brzy se však přihlásil a oba muži byli obviněni z „bezohledného ohrožení“ a „nezákonného parašutismu“. O dvanáct let později zopakoval trik norský parašutista Thor Alex „Lidská moucha“ Kappfjell.
Někteří lidé se ale rozhodli z Empire State Building skočit ne proto, aby si zvýšili hladinu adrenalinu. Skokem z budovy svůj život ukončilo více než třicet nešťastníků.
Nafukovací King Kong
Z více než 90 filmů, ve kterých si budova Empire State Building „zahrála“, není žádný slavnější než snímek King Kong z roku 1933. Právě v něm je legendární scéna, jak obrovská opice leze po stavbě a na ni nalétávají letadla. Sice byla natočena ve studiu, ale u příležitosti 50. výročí filmu se ji v dubnu 1983 pokusil prezident balonové společnosti znovu vytvořit připevněním nafukovacího King Konga ke kotvicímu stožáru.
Changing colors on midtown Manhattan and the Empire State Building as the sun set in New York City, Sunday evening #newyork #newyorkcity #nyc @EmpireStateBldg #sunset @agreatbigcity pic.twitter.com/xIPt104Gry
— Gary Hershorn (@GaryHershorn) March 15, 2021
Plán bohužel nevyšel – balon se totiž natrhl. Nakonec o několik dní později došlo k jeho nafouknutí, ale King Kong i přesto zůstal na budově jen krátkou dobu – kvůli další trhlině se projekt úplně zrušil.
Svatby na Empire State Building
V budově můžete uzavřít manželství, konktrétně v jejím 80. patře. Pokud se pár vezme 14. února, tedy na svatého Valentýna, stává se automaticky členem Empire State Building Wedding Club a každý rok má na své výročí vstup do observatoře zdarma.