Narodila se v Rusku, roky však bojovala za Ukrajinu. Kyjev oplakává smrt vojačky

Narodila se v ruském Čeljabinsku. Přesto se Olga Simonovová po událostech v roce 2014 přidala k ukrajinské armádě. Od té doby bojovala proti proruským separatistům i ruskému agresorovi. Ve středu se však na sociálních sítích objevila smutná zpráva. Simonovová zemřela v úterý během bitvy o ukrajinský Soledar v Doněcké oblasti. Bylo jí 34 let. Ukrajinci ženě nyní děkují za to, co všechno pro jejich národ udělala. Svou kondolenci zaslal i poradce ministra vnitra Anton Geraščenko.

„Olga ‚Simba‘ Simonovová zemřela 13. září v bitvě o Soledar. Pocházela z ruského Čeljabinsku. Přesto se vzdala ruského občanství a stala se Ukrajinkou. Od roku 2014 bojovala za Ukrajinu. Odpočívej v pokoji, hrdinko,“ vzkázal Anton Geraščenko.

Olga Simonovová se skutečně narodila v Čeljabinsku, městě na východním úpatí pohoří Ural a nedaleko od hranic s Kazachstánem. Když však v roce 2014 Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a začalo podporovat vznik separatistických sil na Donbase, Simonovová si koupila jednosměrnou jízdenku do Kyjeva.

Krátce na to vstoupila do ukrajinské armády jako paramedička. Aktivně se účastnila bojů na východě Ukrajiny. Později obdržela ukrajinské občanství.

V září tohoto roku se jako členka 24. mechanizované brigády účastnila velmi úspěšného ukrajinského protiútoku na východě země. Sama však během bojů padla. Stalo se tak při bitvě o doněcký Soledar. Podle zpráv či videí na sociálních sítích lze usuzovat, že obě armády o toto město nadále svádí tvrdé boje.

Ukrajinci nyní Simonovové děkují za její oddanou službu. „Budeme na vás vzpomínat jako na hrdinku, kterou jste byla. Nikdy nebudete zapomenuta. Ukrajinci si budou pamatovat, svět si bude pamatovat,“ uvedl jeden z uživatelů. „Existují dobří Rusové? Ano. To jsou ti, kteří se stávají Ukrajinci a bojují proti Ruské federaci. Taková byla i Simba,“ přidal se další.

Tagy:
válka armáda smrt Ukrajina konflikt hrdina Rusko Donbas vojačka Doněcká oblast Anton Geraščenko Olga Simonovová Soledar

Hlavní zprávy

I pan premiér vidí, že ministr Síkela je zoufalec. Měl ho dávno odvolat, kritizuje Babiš
Nový den

I pan premiér vidí, že ministr Síkela je zoufalec. Měl ho dávno odvolat, kritizuje Babiš

Vláda je totálně neschopná, pustil se do koalice bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Ten kritikou dlouhodobě nešetří ani u ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN). Tentokrát v pořadu Nový den předseda hnutí podotkl, že by šéfa resortu měl současný premiér Petr Fiala (ODS) odvolat. I on sám vidí, že je Síkela zoufalec, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže
Koronavirus

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže

Počty nově nakažených covidem za jednotlivé dny začaly letos, podobně jako v předchozích letech, po prázdninách stoupat. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti onemocnění očkovat či přeočkovat. U jakých příznaků zpozornět a nechat se otestovat, radí britská studie.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:26

Plynovody Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři byly po poklesu tlaku v pondělí večer poškozeny. Podle německých úřadu mohlo jít o sabotáž

08:58

Kreml zřejmě kolem 1. října ohlásí anexi ukrajinských území, uvádí analytici

08:33

I voják s nízkou morálkou a malými bojovými zkušenostmi může znamenat problém a smrt, uvedl jeden z Čechů bojujících na Ukrajině

07:55

Šéf ochranky prezidenta Uruguaye je vyšetřován kvůli falešným dokladům pro Rusy

Na pracovištích bude zřejmě chladněji. Vláda umožnila zaměstnavatelům přivřít kohoutky

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda v pondělí kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Podle dané normy má například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách bude moci spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

Na Floridě bijí na poplach. Z domovů utíkají statisíce lidí, na oblast se řítí hurikán Ian

Obyvatelé jihovýchodního pobřeží USA se připravují na nejhorší. Ve čtvrtek by je mohl zasáhnout hurikán Ian. Nejtvrději by měl hurikán udeřit na záliv Tampa Bay a sousedící okresy. Floridský guvernér Ron DeSantis proto už v sobotu vyhlásil stav ohrožení ve všech 67 okresech státu. S evakuací statisíců lidí bude pomáhat i Národní garda. Hurikán změnil cesty výletních lodí a zásadně ovlivní i fungování mezinárodních letišť na Floridě.

Domácí zpravodajství

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Rodinná tragédie u Prahy: Policie našla čtyři mrtvé včetně dětí. Vyšetřuje vraždu a sebevraždu

V rodinném domě v Měšicích na Praze-východ byli nalezeni čtyři mrtví lidé, a to včetně dvou dětí. Podle policie jde zřejmě o rodinnou tragédii. Na místě jsou vyšetřovatelé a znalci, informovala policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle předběžných zjištění se jedná o trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu. Potvrdit to má soudní pitva.

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.