NASA finišuje s přípravami útoku na asteroid. Cílem vesmírné mise DART je zasáhnout měsíc planetky Didymos a změnit jeho oběžnou dráhu. Ambiciózní plán má ukázat, jak jsou lidé schopni čelit hrozbám z kosmu, informuje web stanice CNN.
Už 23. listopadu odstartuje z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii raketa Falcon 9. Do vesmíru vynese sondu DART (Double Asteroid Redirection Test), která následně zamíří k planetce Didymos. Cílem bude malý měsíc Dimorphos, který kolem tělesa obíhá. Pomocí speciální technologie se ho vědci z NASA příští rok v září pokusí vychýlit z jeho oběžné dráhy. Půjde o historicky první ukázku technologií, které by měly v budoucnu chránit Zemi proti hrozbám z vesmíru.
Didymos je nepříliš velká planetka s průměrem necelý kilometr. Objevena byla v roce 1996 a její řecký název znamená „dvojče“. Později se zjistilo, že kolem planetky obíhá malý měsíc. Ten původně dostal jméno Didymos b, ale řecký planetární vědec a člen mise DART Kleomenis Tsiganis navrhl jeho přejmenování na Dimorphos, tedy „dvě podoby“. „Bude to totiž první těleso, které bude mít díky lidskému zásahu dvě zcela rozdílné podoby – jednu uvidí DART před úderem a jinou Hera, mise Evropské vesmírné agentury, o několik let později,“ vysvětlil Řek.
DART na Dimorphos udeří v listopadu příštího roku. Tehdy totiž bude Didymos relativně blízko Zemi, přibližně 11 milionů kilometrů. „DART je prvním krokem v testování postupu vychýlení potenciálně nebezpečných asteroidů, které představují globální hrozbu,“ uvedla v prohlášení vedoucí pracovnice mise DART Andrea Rileyová.
Sonda do asteroidu narazí v obrovské rychlosti
Sonda DART bude úmyslně navedena přímo na Dimorphos, se kterým se srazí v rychlosti 23 760 km/h. Náraz by měl změnit rychlost měsíce o 1 %. Ač se to může zdát málo, v důsledku to změní čas oběhu o několik minut. Střet bude bedlivě sledovat několik teleskopů, takže vědci budou mít k dispozici spolehlivá data o tom, jak se dráha Dimorphose změnila. Bude to vůbec poprvé, kdy člověk pozmění dynamiku solárního systému takto zřetelným způsobem.
Tři roky po zásahu pak přiletí výsledek z blízka prozkoumat i již zmíněná sonda Hera. Cenná data, která spolu DART a Hera nashromáždí, budou využita k plánování obrany Země a zvláště pak k pochopení, jak velká síla je nutná ke změně nejbližších asteroidů, které by v budoucnu mohly naši planetu ohrozit.