Kolem země prolétl před několika dny další asteroid. Jeho případný náraz do naší planety by byl katastrofický, informují zahraniční média včetně webu EarthSky, který na planetku upozornil. Astronomové si objektu všimli až zpětně. Je široký asi jako rozpětí křídel letadla Boeing 747.
Asteroid s označením 2021 SG měl podle Mezinárodního centra pro malé planety, které spadá pod NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír v USA), průměr v rozmezí 42 až 94 metrů, informoval web Jerulasem Post. Průměr těchto odhadů je tak 68 metrů – přibližně takové rozpětí křídel má letadlo Boeing 747.
Musk nám přidělává práci. Snahu změnit dráhu planetky Bennu vítám, říká astronom Grygar
Existuje možnost, že by astronomové mohli přehlédnout planetku řítící se k Zemi, protože si ji spletou s družicí firmy Elona Muska, řekl v pořadu CNN Prima NEWS Interview astronom a astrofyzik Jiří Grygar, spoluzakladatel společnosti skeptiků Sisyfos. Jako kapacita ve svém oboru pochválil snahu Číny, která by chtěla změnit dráhu planetky Bennu.
Kus horniny proletěl kolem naší planety 16. září. Astronomové si ho nevšimli pravděpodobně proto, že přiletěl směrem od Slunce a nebyl tak vidět. Fakt, že si vědci asteroidu nevšimli, je spíše překvapivý. Astronomové běžně detekují, jaké planetky se k nám přiblíží a vše umí dobře vypočítat. To ostatně uvedl před pár dny v pořadu Interview i astronom a astrofyzik Jiří Grygar, spoluzakladatel společnosti skeptiků Sisyfos.
Vědec uvedl, že v nejbližších sto letech nám nebezpečí z vesmíru spíše nehrozí. Připustil ale asi jednoprocentní možnost, že by astronomové mohli nějakou planetku na snímku přehlédnout. „Proto zuřím kvůli Elonu Muskovi (americký podnikatel, který založil kosmickou společnost SpaceX – pozn. red.), protože posílá družice v obrovském počtu a ty dělají stejné stopy jako planetky. Je to opravdu opruz,“ uvedl Grygar.
„Otřel“ se o Zemi
Pakliže planetka přicházela od Slunce, mohla být v relativně slepém úhlu. Většina asteroidů detekovaných například společností NASA přilétá k Zemi opačným směrem, tedy směrem ke Slunci.
Obří ozonová díra by pohltila celou Antarktidu. Je mnohem větší než obvykle, varují vědci
Díra v ozonu, která se každoročně vytváří na jižním pólu, je v současnosti větší než Antarktida, uvedli vědci z programu Copernicus pro monitorování atmosféry. Minimálně za poslední desetiletí jde o nevídaný jev, upozorňuje stanice CNN.
Existují však i asteroidy, které přilétají „zezadu“, míří k Zemi ze směru od Slunce. Z tohoto úhlu je velmi obtížné tělesa spatřit, často se totiž přibližují ve dne, kdy je viditelnost kvůli oslnění Sluncem nízká.
Podle webu EarthSky proletěl asteroid ve velmi malé vzdálenosti, přibližně v polovině vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem, tedy asi 192 200 kilometrů. Asteroid prolétl kolem Grónska a Kanady. A i když se může zdát, že jde o zvláštní, ojedinělý případ, není tomu tak.
Nejblíže za poslední dobu byl loni v srpnu asteroid, který proletěl pouhých 2 950 kilometrů nad Indickým oceánem.
Nedávno se navíc kolem Země prohnal obří asteroid. Měl v průměru až 300 metrů a Zemi minul ve vzdálenosti jen čtyřikrát větší, než se pohybuje Měsíc, tedy asi 1,5 milionu kilometrů. Asteroid 2021 NY1 byl nejblíže Zemi tuto středu a v pohotovosti kvůli němu byla i americká NASA.