Vědci s obavami sledují vesmírné putování planetky Bennu, která se nyní proměnila spíše v nebezpečný asteroid mířící k Zemi. Americká NASA vypočítala, že těleso může dopadnout na modrou planetu kdykoli v intervalu mezi tímto rokem a rokem 2300. Za nejpravděpodobnější ale označila jedno konkrétní datum.
V průměru měří 490 metrů a může dopadnout na Zemi zhruba takovou silou, jakou mají v součtu všechny jaderné zbraně na světě. Bennu je strašákem pro vědce už od 11. září roku 1999, kdy ho poprvé v dalekém vesmíru objevili.
Kdysi býval Bennu součástí většího tělesa v pásmu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Jenže podle vědců se tento vesmírný objekt srazil s jiným, což způsobilo, že se Bennu odlomil, pozměnil trajektorii a začal se pohybovat směrem k modré planetě.
NASA tak asteroid zařadila na seznam potenciálních hrozeb pro Zemi. Až letos ale americký Národní úřad pro letectví a vesmír zveřejnil konkrétní časové období, během kterého by mohl Bennu dopadnout na Zemi. Ačkoli experti ujišťují, že pravděpodobnost kolize není velká, za mizivou ji označit nelze.
Vesmírná agentura prvně stanovila, že Bennu může strefit Zemi někdy v období mezi letoškem a koncem 23. století. Pravděpodobnost takového střetu je 1 ku 1 750. Za nejpravděpodobnější datum pak NASA označila odpoledne 24. září 2182. Šance, že se asteroid srazí se Zemí právě v tento den, je podle vědců 1 ku 2 700, píše National Geographic.
Mnohokrát silnější než exploze v Libanonu
Je těžké si představit, s jak moc velkou silou by se Bennu roztříštil o povrch naší planety. Asteroid po sobě může zanechat až sedm kilometrů dlouhý kráter a v lokálním měřítku způsobit naprostou spoušť.
Když loni explodoval sklad ledku v bejrútském přístavu, mnozí svědci vypověděli, že větší ránu nikdy neslyšeli. Bennu by přitom dopadl na Zemi silou, která by mohla být asi dvoumilionkrát větší, než ta zaznamenaná při výbuchu v Libanonu.
Jak kolizi předejít?
Vědci takové katastrofě pochopitelně chtějí zabránit. NASA už v roce 2016 vyslala na Bennu sondu OSIRIS-REx, která na asteroid dosedla o dva roky později. Od té doby sonda sbírá na planetce vzorky a umožňuje vědcům zpřesňovat výpočty. OSIRIS-REx se má vrátit na Zemi za dva roky.
4 weeks ago I collected a sample of asteroid Bennu’s surface 💥
— NASA's OSIRIS-REx (@OSIRISREx) November 18, 2020
I captured the event using a few different cameras. This is how they look side-by-side 📸 pic.twitter.com/MQBPWhV3lk
To Čína navrhuje asteroid Bennu rovnou ochromit. Peking plánuje do vesmíru vypustit 23 vesmírných raket typu Long March 5, které by měly asteroid odklonit tak, aby Zemi bezpečně minul. O smělém návrhu Čína informovala letos v červenci. Ani Spojené státy ale nevylučují, že bude v nejhorším případě nutné nebezpečný asteroid sestřelit.