Agentura NATO podepsala s firmami z Francie a Německa dohodu o dodávkách dělostřelecké munice za 1,1 miliardy eur (27,3 miliardy korun). Část této munice je určena pro Ukrajinu k její obraně před ruskou agresí, uvedla agentura DPA.
Dohoda zahrnuje střely ráže 155 milimetrů pro samohybné houfnice Caesar a Panzerhaubitze 2000. Obě tyto zbraně používá také Ukrajina při své obraně proti ruské invazní armádě. Společnostmi, které zakázky získaly, jsou francouzská Nexter Munitions a německá Junghans Microtec.
ČTĚTE TAKÉ: Záběry brutální „hry na schovávanou“. Ukrajinský dron dostihl okupanty a explodoval
„Válka na Ukrajině se stala bitvou o munici,“ řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg po podpisu v bruselském sídle aliance podle agentury Reuters. „Je důležité bránit své vlastní území a budovat si své vlastní zásoby, ale také dál podporovat Ukrajinu. Nemůžeme (ruskému) prezidentu (Vladimiru) Putinovi dovolit vyhrát na Ukrajině. Byla by to tragédie pro Ukrajince a nebezpečí pro nás všechny,“ dodal podle AP.
Podle aliančních zdrojů DPA by dohoda měla umožnit pořízení více než 220 tisíc kusů munice. První dodávka objednané munice by mohla být předána zhruba za dva roky, uvedla Cummingsová.
Během loňského léta Ukrajina podle unijních odhadů vypálila čtyři až sedm tisíc kusů munice za den, Rusko asi 20 tisíc, uvádí AP. Při takové rychlosti spotřeby by v úterý podepsaný objem munice Ukrajině vydržel nanejvýš dva měsíce.
Od července loňského roku, kdy byl odsouhlasen akční plán pro obrannou výrobu, již NSPA uzavřela smlouvy v hodnotě více než devíti miliard eur (223 miliard Kč). Naposledy v lednu NSPA oznámila nákup 1 000 kusů raket Patriot za pět miliard, uvádí DPA.
Nové kontrakty slouží zejména k doplnění zásob aliančních zemí, které se snížily v důsledku dodávek zbraní na Ukrajinu. Kromě toho má být vytvořen základ pro další podporu Ukrajiny.
Evropská unie loni v březnu přislíbila, že Ukrajině za 12 měsíců dodá milion kusů munice. Část měla poskytnout ze svých zásob a část pro Ukrajinu pořídit cestou společných nákupů a zvýšením průmyslových kapacit. Na konci listopadu se objevily informace, že bylo za půl roku dodáno jen asi 300 tisíc kusů a že se cíl nejspíš nepodaří splnit. V tomto smyslu se tehdy vyjádřil německý ministr obrany Boris Pistorius nebo šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ukrajina sestřelila ruské špionážní letadlo