reklama

Naučte se techniku KonMari – váš šatník bude přehledný a bez zbytečností

Snažíte se doma zoufale udržet pořádek, ale vše se vždy vrátí do starých kolejí? Zkuste to metodou Marie Kondo nazvanou KonMari. Revoluční technika umí změnit nejen váš domov, ale také hlavu. S nastávajícím jarem (a i podle autorky) je vhodné začít šatníkem.

reklama

Kdo je Marie Kondo?

Mladá Japonka, která od malička zbožňuje uklízení. A to až natolik, že se stala uklízecí konzultantkou a její kniha Zázračný úklid je bestsellerem. Její uklízecí technika je založena v podstatě na zbavení se nepotřebných věcí – musíte si totiž uvědomit, ke kterým věcem máte skutečně vztah a dělají vám radost. A ty ostatní bez milosti vyhodit (nebo lépe poslat dál). Nakonec si uvědomíte, že to platí nejen při úklidu, ale všude a ve všech oblastech života.

Kde začít? V šatníku!

První česká KonMari konzultantka Jolanta Kovářová prozradila, jak při úklidu postupuje. A nemyslete si, vůbec nejde o to, že by u vás doma někdo běhal s hadrem a uklízel. Jde o úklid ve smyslu uspořádání věcí a jejich protřídění. Ona vás tedy provede celým procesem.

K tématu

  • Nejčastěji si lidé stěžují na to, že mají málo místa. Pravdou ovšem většinou je, že mají příliš mnoho věcí.
  • Úklid probíhá ne po místnostech, ale po kategoriích. Všechny věci z dané kategorie je nejlepší dát na hromadu, kterou se postupně budete probírat.
  • Začněte oblečením – na něm si nejlépe osvojíte metodu, kterou pak můžete lépe využít i u dalších kategorií, u kterých to bývá složitější. Také na nich nejlépe zjistíte, co vám přináší radost. Po oblečení je vhodné probrat knížky, papíry, následně takzvané komono, což jsou drobné předměty, doplňky a přístroje, zkrátka všechno, co nepatří do ostatních zmíněných kategorií, a nakonec vzpomínkové předměty.

Podle Jolanty je zásadní a typickou chybou špatně navržená skříň. Pokuste se co nejvíce věcí zavěsit na ramínka. A ta uspořádat tak, aby vlevo začínaly ty nejdelší oděvy a vpravo byly ty nejkratší – toto seřazení evokuje stoupání, cestu vzhůru, kterou by měl jít i váš život. Zároveň byste je měli uspořádat i podle barev – od těch nejtmavších nalevo až po ty nejsvětlejší napravo.

Pokud používáte k ukládání oblečení, zejména triček, šuplíky, naučte se je skládat jinak. Poskládaná trička na sobě se hroutí, jsou zmuchlaná a ta vespod často zapomenutá a nenošená. Poskládejte je do podoby knihy – ta vám umožní je ukládat tak, aby stála. Budete tak mít přehled. I zde platí pravidlo barev – světlé věci patří dopředu, tmavé dozadu. Místo šuplíků můžete použít nejrůznější krabice, použijte ty od bot nebo kupte plastové boxy.

K tématu

Přehledně do krabic poskládáte i ponožky a spodní prádlo. Skládejte je tak, aby po jejich složení nebyly gumičky natažené a zbytečně se tak nevytahovaly. I ukládání podprsenek má svá pravidla. Rozhodně nedávejte košíčky jedné podprsenky na sebe. Uložte je pěkně jednu na druhou a ramínka schovejte. I tady platí barevné pravidlo.

Ve skříních můžete skladovat i ručníky, pokud je tam na ně prostor. Uložte je ale tak, aby se vám nepletly s oblečením. Můžete je skladovat i na sobě, ale dodržujte jedno pravidlo – vyprané ručníky dávejte dospodu, aby při odebírání svrchu rotovaly.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie
Koronavirus

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie

Krátce před říjnovými volbami se vzedmula další vlna odporu vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní s kampaní proti současnému předsedovi vlády přišel spolek Neschopnost zabíjí, který připomíná kroky vlády v době pandemie koronaviru. Kritizuje Babišovo chaotické chování, zhroucení Chytré karantény, špatnou komunikaci či nesmyslná opatření. K tomu spolek přichází s příběhy lidí, kteří kvůli koronaviru přišli o své blízké. Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i premiéra, na nějž kampaň míří. Ten však na žádost nereagoval.

Vykopnou vás a zastavíte se na schodech. Hamáček sepsul Okamuru kvůli Afghánistánu
360°

Vykopnou vás a zastavíte se na schodech. Hamáček sepsul Okamuru kvůli Afghánistánu

Nedávné události v Afghánistánu se staly předmětem hádky mezi Tomiem Okamurou a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Šéf SPD zkritizoval přijetí afghánských a muslimských migrantů a uvedl, že by byl pro nulovou toleranci islámu. Na jeho slova reagoval předseda sociálních demokratů s tím, že by ho za to vykopli z jednání, zaznělo ve speciálu 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS.

Velká předvolební debata a hlasování v anketě: Kdo vás nejvíce přesvědčil?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Co předcházelo sebevraždě hokejisty Prokopa? Partnerka udělala rázný krok a odjela

Co přesně stálo za odchodem mladého hokejisty Tomáše Prokopa? Nad tím si láme hlavu řada jeho známých, kolegů. Jak potvrdil mluvčí klubu Motor České Budějovice, šlo o nešťastnou lásku. Že spolu už netvoří pár dokazují i sociální sítě jeho přítelkyně Adély, která smrt bývalého partnera těžce nese. Mohl být motivem jeho sebevraždy opravdu rozchod?

Porušuje Babiš zákon? Černošický úřad má o ovládání médií jasno, rozhodnutí ale tají

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval ve středu na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International (TI), podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Boj s covidem se hystericky přehání a zneužívá. Právní stát skončil, říká advokátka

Boj s pandemií koronaviru se hystericky přehání a zároveň zneužívá k protiústavnímu nakládání s právy občanů. Ve vysílání CNN Prima NEWS to prohlásila advokátka a bývalá poslankyně za ČSSD Jana Zwyrtek Hamplová. Samotné onemocnění COVID-19 prý nezlehčuje, ale pozastavuje se nad řadou vládních opatření. Právní stát podle ní již z velké části skončil.

reklama