reklama

Naučte se techniku KonMari – váš šatník bude přehledný a bez zbytečností

Úklid šatníku technikou KonMari
Zdroj: Prima DOMA

Snažíte se doma zoufale udržet pořádek, ale vše se vždy vrátí do starých kolejí? Zkuste to metodou Marie Kondo nazvanou KonMari. Revoluční technika umí změnit nejen váš domov, ale také hlavu. S nastávajícím jarem (a i podle autorky) je vhodné začít šatníkem.

reklama

Kdo je Marie Kondo?

Mladá Japonka, která od malička zbožňuje uklízení. A to až natolik, že se stala uklízecí konzultantkou a její kniha Zázračný úklid je bestsellerem. Její uklízecí technika je založena v podstatě na zbavení se nepotřebných věcí – musíte si totiž uvědomit, ke kterým věcem máte skutečně vztah a dělají vám radost. A ty ostatní bez milosti vyhodit (nebo lépe poslat dál). Nakonec si uvědomíte, že to platí nejen při úklidu, ale všude a ve všech oblastech života.

Tato skříň by si zasloužila pozornost.
Tato skříň by si zasloužila pozornost.
Zdroj: Lenka Tajbrová

Kde začít? V šatníku!

První česká KonMari konzultantka Jolanta Kovářová prozradila, jak při úklidu postupuje. A nemyslete si, vůbec nejde o to, že by u vás doma někdo běhal s hadrem a uklízel. Jde o úklid ve smyslu uspořádání věcí a jejich protřídění. Ona vás tedy provede celým procesem.

K tématu

  • Nejčastěji si lidé stěžují na to, že mají málo místa. Pravdou ovšem většinou je, že mají příliš mnoho věcí.
  • Úklid probíhá ne po místnostech, ale po kategoriích. Všechny věci z dané kategorie je nejlepší dát na hromadu, kterou se postupně budete probírat.
  • Začněte oblečením – na něm si nejlépe osvojíte metodu, kterou pak můžete lépe využít i u dalších kategorií, u kterých to bývá složitější. Také na nich nejlépe zjistíte, co vám přináší radost. Po oblečení je vhodné probrat knížky, papíry, následně takzvané komono, což jsou drobné předměty, doplňky a přístroje, zkrátka všechno, co nepatří do ostatních zmíněných kategorií, a nakonec vzpomínkové předměty.

Oblékat se do urovnané skříně budete chodit s radostí.
Oblékat se do urovnané skříně budete chodit s radostí.
Zdroj: Prima DOMA

Podle Jolanty je zásadní a typickou chybou špatně navržená skříň. Pokuste se co nejvíce věcí zavěsit na ramínka. A ta uspořádat tak, aby vlevo začínaly ty nejdelší oděvy a vpravo byly ty nejkratší – toto seřazení evokuje stoupání, cestu vzhůru, kterou by měl jít i váš život. Zároveň byste je měli uspořádat i podle barev – od těch nejtmavších nalevo až po ty nejsvětlejší napravo.

Naučte se oblečení skládat a ukládat do krabic.
Naučte se oblečení skládat a ukládat do krabic.
Zdroj: Lenka Tajbrová

Pokud používáte k ukládání oblečení, zejména triček, šuplíky, naučte se je skládat jinak. Poskládaná trička na sobě se hroutí, jsou zmuchlaná a ta vespod často zapomenutá a nenošená. Poskládejte je do podoby knihy – ta vám umožní je ukládat tak, aby stála. Budete tak mít přehled. I zde platí pravidlo barev – světlé věci patří dopředu, tmavé dozadu. Místo šuplíků můžete použít nejrůznější krabice, použijte ty od bot nebo kupte plastové boxy.

I spodní prádlo ukládejte pozorně.
I spodní prádlo ukládejte pozorně.
Zdroj: Prima DOMA

K tématu

Přehledně do krabic poskládáte i ponožky a spodní prádlo. Skládejte je tak, aby po jejich složení nebyly gumičky natažené a zbytečně se tak nevytahovaly. I ukládání podprsenek má svá pravidla. Rozhodně nedávejte košíčky jedné podprsenky na sebe. Uložte je pěkně jednu na druhou a ramínka schovejte. I tady platí barevné pravidlo.

Ve skříních můžete skladovat i ručníky, pokud je tam na ně prostor. Uložte je ale tak, aby se vám nepletly s oblečením. Můžete je skladovat i na sobě, ale dodržujte jedno pravidlo – vyprané ručníky dávejte dospodu, aby při odebírání svrchu rotovaly.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Exprezident Klaus o BIS: Této instituci jsem nikdy nevěřil a její zprávy moc nečetl

Exprezident Klaus o BIS: Této instituci jsem nikdy nevěřil a její zprávy moc nečetl

Podle bývalého českého prezidenta Václava Klause by se všichni politici měli na chvíli zastavit a zamyslet, než začnou vynášet rychlé soudy k novým informacím kolem muničního skladu ve Vrběticích, k němuž došlo na podzim 2014. Kauzu považuje za uměle vytvořenou a připomíná mu 50. léta minulého století, kdy Čechoslováci slýchávali o USA coby agresorovi rozhazujícím na naše pole mandelinku bramborovou.

Vyhoštění diplomatů: Žádal jsem EU o solidaritu, říká Hamáček. Borrell to popírá
ON-LINE: Jak se vyvíjí kauza Vrbětice? Letadlo s 18 vyhoštěnými diplomaty odletělo do Moskvy
První let na cizím vesmírném tělese. NASA na Marsu vzlétla s helikoptérou Ingenuity
Hamáček: Budeme diskutovat o dalších krocích vůči Rusku. Stát měl vše pod kontrolou
reklama
reklama
Záhada na Philipově pohřbu. Královna nechala na rakvi vzkaz, v Anglii řeší zvláštní podpis

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Kdo způsobil druhý výbuch ve Vrběticích? Hledaní agenti už byli pryč, upozorňuje Šándor
Praktická výuka na školách by se mohla obnovit koncem dubna. Vládu o to požádá Plaga
Vezu vašemu synovi mobil. Lstí okradl několik seniorů, nejstarší oběť zemřela
Další články
reklama
reklama