Ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného čeká během pátku další soudní slyšení, tentokrát ve věci údajné urážky válečného veterána. V noci na pátek v jeho moskevském štábu proběhla policejní razie kvůli údajnému tištění pornografického materiálu.
„Asi nestojí ani za to upřesňovat, že tam není vůbec na čem co tisknout,“ vyjádřil se podle listu Kommersant k nočnímu zásahu Navalného štáb. Jeho spolupracovníci na sociálních sítích uvedli, že při razii bude jistě zabaveno vybavení kanceláře, což označují předem za další nezákonnou krádež.
Nepřátelská akce, nepřípustné vměšování. Ruská ambasáda zuří po české reakci na Navalného
Vměšování Prahy do vnitřních záležitostí Ruska je nepřípustné, uvedlo ruské velvyslanectví. Pokus o tlak na justici je podle něj nepřátelskou akcí. Rusko tak reagovalo na akci ze strany českého ministerstva zahraničí, které si předvolalo ruského velvyslance Alexandra Zmejevského, aby žádalo okamžité propuštění opozičního lídra Alexeje Navalného a protestovalo i proti brutálním zásahům policie proti pokojným demonstrantům v Rusku.
Páteční soudní stání se koná v souvislosti s videem z loňského roku na podporu ústavních změn umožňujících dlouholetému ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi znovu kandidovat v prezidentských volbách a případně zůstat u moci až do roku 2036. Navalnyj na sociálních sítích označil všechny, kteří se v klipu objevili, za zrádce a ostudu národa. Mezi nimi i 95letého veterána ze druhé světové války Ignata Artěmenka.
Kvůli případu tohoto válečného veterána stál Navalnyj před soudem již minulý týden. Během procesu došlo k ostré výměně mezi ním a Artěmenkovým vnukem. Ten tvrdil, že opoziční vůdce pošpinil čest jeho dědy. Navalný se zase nechal slyšet, že prokuratura týrala bývalého vojáka tím, že jej nutila vypovídat proti němu. Soudce během hádky vyhrožoval, že nechá obžalovaného od soudu vyvést.
Podle obžaloby Navalného komentář obsahoval úmyslná lživá obvinění, poškozující čest a důstojnost veterána z druhé světové války. Hrozí mu za to pokuta v přepočtu ve výši téměř 300 tisíc korun nebo dva roky odnětí svobody. Opoziční vůdce se však považuje za politického vězně.
Soudní proces začal již minulý týden, ale musel být přerušen poté, co se Artěmenkovi, který vypovídal prostřednictvím videohovoru, udělalo zle. Podle Rádia Svobodná Evropa Navalnyj řekl, že režim Artěmenka jen využívá, aby chránil „zloděje Putina“. Dodal, že veterán není mentálně způsobilý soud sledovat.
Navalnyj již nastoupil tříletý trest
Navalnyj byl přitom minulý týden odsouzen k téměř tříletému vězení za zpronevěru poté, co mu byl podmíněný trest změněn na nepodmíněný. Politik označil verdikt za absurdní a poukazoval na fakt, že jej Evropský soud pro lidská práva již očistil.
Zpřísnění trestu odůvodnila prokuratura tím, že Navalnyj podmínku nedodržoval. Koncem loňského roku se totiž nedostavil do Moskvy ke kontrole. Opoziční lídr se tehdy přitom ještě zotavoval v Německu z otravy látkou ze skupiny novičok. Z útoku na svou osobu Navalnyj viní Putinův režim. V tom mu dává za pravdu mezinárodní tým investigativních novinářů.
Navalnyj byl zadržen v lednu bezprostředně po svém návratu do Ruska. Jeho zatčení vyvolalo protesty, proti nimž režim tvrdě zakročil. Policie zadržela více než deset tisíc osob a několik opozičních aktivistů je umístěno v domácím vězení.
Tým Alexeje Navalného vyzval občany k dalším protestům. Požádal je však, aby zůstali spíše v blízkosti svých domovů se zapálenými svíčkami či zapnutými svítilnami na svých telefonech, než aby se zapojovali do masových pouličních protestů. Úřady občany před účastí na jakýchkoliv protestních akcích varují.