ZPRÁVY PLUS, Michal Kučera, Radim Fiala - 17.12. v 10:30
Není důvod, aby vládní návrh rozpočtu nebyl přijat, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS poslanec Michal Kučera (TOP 09). Hrozbu rozpočtového provizoria nevnímá jako aktuální. Naopak předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala míní, že v navrhovaný růst ekonomiky o 2,7 % HDP „by věřil jen blázen“. Své tvrzení mimo jiné odůvodnil tím, že Německo se dostává do recese.
Kučera věří, že premiér Petr Fiala a šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (oba ODS) vysvětlili na schůzce během minulého týdne prezidentovi všechny nejasnosti a přesvědčili ho, aby návrh rozpočtu pro příští rok stvrdil podpisem. „Jinak se návrh vrátí do Sněmovny a poslanci se budou muset sejít mezi svátky,“ připomněl ve vysílání CNN Prima NEWS.
K TÉMATU: Pavla s vládou pojí pupeční šňůra. Vetování rozpočtu by mu politicky pomohlo, míní Kulidakis
Nejhorším scénářem z hlediska vládního návrhu by bylo rozpočtové provizorium. Podle poslance neznamená „úplnou tragédii“, ale „velkou škodu“. „Vláda udělá vše pro to, aby taková situace nenastala. Není důvod k tomu, abychom rozpočet neschválili – je jednoznačně prorůstový a vypovídá o tom, že maximálně investujeme,“ hájí plán Kučera s tím, že nic jiného než „odpovědné rozhodnutí“ od prezidenta neočekává.
Předseda poslanců SPD však namítl, že v návrhu byly „příjmy nadhodnocené, zatímco výdaje podhodnocené“. „Prezident dokument podepíše, ale pokud by tak neučinil, jsme připraveni jít o svátcích do Sněmovny a jednat,“ potvrdil Fiala.
Poznamenal také, že resort financí se „zaklíná predikcemi o růstu ekonomiky o 2,7 procenta HDP“. „Teoreticky to není možné. Kromě chyb v hospodaření se to týká i vývoje na geopolitické scéně. Jsme navázáni na Německo, kde nyní probíhá deindustrializace, což vede naše západní sousedy do recese,“ tvrdí.
„Za takových podmínek si může jen blázen myslet, že dojde na růst, na kterém stojí vládní návrh. Pokud bude ekonomika stagnovat, budou ve státních financích scházet příjmy o hodnotě nejspíše desítek miliard korun,“ dodal místopředseda SPD. Kučera však oponoval, že německé hospodářství tuto situaci zvládne a následně spolu s ním bude růst i Česko.
Riziko i signál, tvrdí o provizoriu ekonomové
O nouzovém stavu ve státním rozpočtu hovořili ve vysílání CNN Prima NEWS i ekonomové Štěpán Křeček a Lukáš Kovanda. „Je třeba si uvědomit, že v případě nepodepsání ze strany prezidenta bychom se vystavili riziku provizoria. Takový krok by byl stejně přehlasován ve Sněmovně, takže by šlo o zbytečný obstrukční krok,“ řekl Křeček.
Kovanda připomněl, že provizorium fungovalo v roce 2022 tři měsíce. Podle něj nemusí být vnímáno jako obstrukční nástroj. „Tehdy se nic nestalo – pokud bychom do tohoto stavu přešli na několik týdnů v následujícím roce, byl by to spíše cenný signál veřejnosti, že s jejími penězi je dobře nakládáno,“ uvedl s odkazem na to, že se kvůli 30 miliardám, které souvisely s nečekanými povodněmi, musel novelizovat zákon o rozpočtu.
Křeček naopak uvedl, že se výtky poradců Pavla i Národní rozpočtové rady týkají 40 miliard korun, což odpovídá jednomu procentu celkové bilance návrhu. „99 procent není nijak zpochybněno, v této převážné části mohou být lidé klidní. Návrh přináší rekordní investice,“ míní poradce premiéra.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ústavní soud si hraje na maminku a tatínka Sněmovny, míní Korecký. Zrušení lex Babiš II vnímá jako pohlavek