CNN Prima News název

název

Výpis příspěvků ke štítku „název“

Jedině Česko! Nebuďme jak KLDR, kvůli patvaru Czech jsem trpěl i u Nagana, říká expert Baar

I 30 let po rozdělení federace řeší samostatný stát naprosto zásadní otázku: Jak se vlastně jmenuje. Přestože je jednoslovný název Česko oficiální už od roku 1993, mnozí jej stále odmítají používat. Někteří odpůrci jsou tak urputní, až je politický geograf Vladimír Baar v nadsázce označuje za teroristy. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětluje, že Česko je tradiční historické označení. I proto už od studií patří k jeho zastáncům.

Žádáme přejmenování STAN, kauzy hnutí nám škodí, zuří starostové. Rakušan výzvu odmítl

Kauzy STAN poškozují i regionální politiky, kteří s hnutím nemají nic společného. O tom jsou přesvědčeni někteří starostové. Více než 20 z nich poslalo otevřený dopis šéfovi STAN Vítu Rakušanovi. Toho žádají, aby hnutí co nejdříve změnilo název. Vicepremiér a ministr vnitra však na dotaz redakce CNN Prima NEWS řekl, že on ani jeho kolegové o přejmenování rozhodně neuvažují. Pod výzvou jsou podepsáni starostové za ANO, ODS, ale paradoxně i za STAN.

Turecko má nový název. Vadí mu přirovnání k drůbeži, nebo chce ukázat své hodnoty?

Organizace spojených národů (OSN) zaregistrovala nový oficiální název Turecka. Ankara totiž požádala o změnu anglického slova Turkey na Türkiye, uvedla agentura EFE. Podle turecké vlády nový název lépe vystihuje národní hodnoty. Podle tureckých médiích je ale hlavním důvodem změny fakt, že v angličtině výraz „turkey“ znamená krocan a hovorově se používá také pro propadák.

CNN: Už přes 100 let nese Machu Picchu špatný název. Historici odhalili jeho pravé jméno

Jedna z nejvýznamnějších archeologických památek na světě už více než 100 let nese špatný název. Machu Picchu, bájná incká pevnost v peruánských Andách, se totiž jmenovalo celou dobu jinak. Po objevení pradávných ruin původní expedicí totiž zřejmě došlo k chybnému překladu, uvedla americká televizní stanice CNN s odkazem na objev badatelů z Institutu andských studií. K oficiální změně názvu už ale zřejmě nedojde.

Volný v bloku končí. Volfová ho zavrhla, exposlanec založí novou stranu

V řadách Volného bloku došlo k bizarní situaci. Předsedkyně strany Jana Volfová oznámila, že se distancuje od nejviditelnější tváře strany – bývalého poslance Lubomíra Volného. Reaguje tím na kauzu s nemocenskou, kterou pobíral exzákonodárce, přestože se účastnil demonstrací proti očkování. Strana kvůli tomu změní název i logo. Volný již avizoval, že hodlá se svým kolegou Marianem Bojkem založit nový „Volný blok“. Svůj záměr potvrdil na Twitteru.