Nečas: Německo se stalo Putinovým trojským koněm. Nesmysl, je pilířem EU, oponuje Špidla

Dva bývalí čeští premiéři Petr Nečas (ODS) a Vladimír Špidla (ČSSD) se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS neshodli na současné úloze Německa v Evropě. Nečas našeho západního souseda považuje za nejslabší článek EU, Špidla si myslí pravý opak.

Západ se rozhodl odstřihnout vybrané ruské banky od platebního systému SWIFT a zmrazit aktiva ruské centrální banky. Ve čtvrtek, kdy Rusko vtrhlo na Ukrajinu, však postoj Evropy vůči protiruským sankcím nebyl zdaleka jednotný. Některé země včetně Česka prosazovaly nejtvrdší možný postup. Jiné státy však takto rozhodné nebyly. Nejvíce chladný přístup zastávali Němci.

„Putin spoléhal na nejednotnou Evropu a na Německo. To se stalo díky své šílené energické politice trojským koněm a rukojmím Ruska. Že se kupuje plyn a ropa z Ruska, Putinovi dovoluje financovat válku, řekněme si to na rovinu,“ kritizoval Nečas.

S jeho slovy o trojském koni Špidla kategoricky nesouhlasil. Zmínil mimo jiné poměrně rychlou reakci Německa v případě zastavení schvalování plynovodu Nord Stream 2. Poté upozornil, že se i Německo snaží Ukrajině výrazně pomoci. Leckoho překvapilo rozhodnutí tamní vlády poslat na Ukrajinu zbraně. To Němci do té doby kategoricky odmítali.

Německý kancléř Olaf Scholz v neděli také prohlásil, že Německo výrazně navýší investice do své armády, které přesáhnou dvě procenta výkonu ekonomiky. Německo, podobně jako některé další členské země včetně Česka, dosud neplní závazek dvou procent HDP na armádu, jak se NATO dohodlo.

„Svou sílu dávají Němci Evropě k dispozici. Řídili se 30 let tím, že nebudou vyvážet zbraně do oblasti konfliktu, změnili to během několika dnů. Jsou nejsilnějším článkem Evropy,“ mínil Špidla. „Je třeba Německo nesmírně bedlivě pozorovat, je to nejslabší článek EU,“ oponoval Nečas. Pronesl tak velmi podobný názor jako v neděli v pořadu 360° analytička Lenka Zlámalová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vězení kvůli interrupcím? Budeme v šoku, až se to stane první ženě, varuje Biden
USA

Vězení kvůli interrupcím? Budeme v šoku, až se to stane první ženě, varuje Biden

Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:06

VIDEO: Ukrajinský zásah ruského tanku T-72

20:32

Kadyrov: Ukrajinci ustupují, raketami zasáhli vlastní budovy

20:01

Místo NHL do války? Hvězdného hokejistu zadržela ruská policie, měl se vyhýbat vojně

19:24

Lukašeko: Ukrajinci na nás vyslali rakety, zastavili jsme je

Živě
ON-LINE: Obklíčili jsme Lysyčansk, tvrdí čečenský řezník Kadyrov. Kyjev to odmítá

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35 870 vojáků. Ukrajina také obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov ohlásil, že jeho vojáci obklíčili město Lysyčansk. To ovšem Ukrajinci odmítají.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Pusťte mě pryč, prosí Ronaldo vedení United. Nedovede si představit sezonu bez Ligy mistrů

Pro fanoušky „rudých ďáblů“ to byl splněný sen, možná základní stavební kámen pro to, aby se Manchester United vrátil ke slavným časům. Cristiano Ronaldo našel loni po 12 letech opět domov na Old Trafford. Sám po většinu sezony exceloval, ale to už se nedá říct o zbytku týmu. Takže i když má CR7 smlouvu ještě na další ročník, vedení sdělil: „Chci pryč.“

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

USA se do všeho míchají, vedou Západ k debaklu. Vlivný poradce řekl, jak válka skončí

Jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů a komentátorů Jeffrey Sachs zkritizoval americkou roli ve válce na Ukrajině. Podle něj v americké politice dekády přetrvává politický neokonzervatismus, který usiluje o globální dominanci USA na celém světě a jehož nejnovější obětí se stala Ukrajina. Sachs v minulosti působil jako poradce vlád po celém světě, mimo jiné také v postsovětském Rusku, nyní působí u generálního tajemníka OSN.

Plíšková se rozplývala při vzpomínkách na setkání s vévodkyní Kate: Hodně mě to dostalo

Zažívá mizernou sezonu, nezafungovalo ani kouzlo Wimbledonu, na kterém se loni zaskvěla a zahrála si finále. Karolína Plíšková se právě díky přímému souboji o trofej na největším tenisovém turnaji v minulém roce setkala i s vévodkyní Kate. Po roce na tuto možnost potkat členku královské rodiny zavzpomínala. Unikátnost okamžiku na ni prý výrazně zapůsobila.

Domácí zpravodajství

Graubner se oficiálně stal pražským arcibiskupem. Mše se zúčastnili Fiala nebo Klaus

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský

Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.