Americká doktorka Aleksandra Gmurczyková se rozhodla darovat svoji ledvinu ženě, kterou nikdy v životě neviděla. Sama se léčbě tohoto orgánu věnuje, s lidmi na čekací listině tak přichází do styku každý den. Volba mezi vlastními pacienty by jí však prý zlomila srdce, proto zvolila netradiční cestu darování neznámému člověku. Její rozhodnutí navíc svým způsobem zachránilo dva životy, umožnilo totiž využití takzvané párové transplantační výměně.
„Viděla jsem tolik pacientů, kteří potřebují transplantaci a hrozně po ní touží. Všech z nich je mi moc líto. Nedokážu si ale vybrat jen jednoho člověka, zlomilo by mi to srdce kvůli těm ostatním,“ vysvětlila mladá doktorka své rozhodnutí pro stanici CNN. Namísto přímé volby se nechala zapsat na celonárodní seznam dárců.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vakcínu proti rakovině vyrobíme do sedmi let. Zachráníme miliony životů, tvrdí šéf Moderny
Gmurczyková se ukázala jako vhodná dárkyně pro ženu z Virginie jménem Ginger. Sama přitom žije v Chicagu ve státě Illinois. Díky jejímu šlechetnému kroku navíc získal novou ledvinu i další potřebný čekatel. Gary, manžel Ginger, totiž chtěl své družce věnovat vlastní ledvinu, nebyl však kompatibilním dárcem. Souhlasil však s párovou výměnou, kdy jeho manželka získala vhodný orgán, a on sám ledvinu daroval jinému příjemci.
Darováním chci vzdělávat
„Ráda vás poznávám. Těší mě, že máte moji ledvinu a jsem si jistá, že se o ni dobře postaráte,“ zavtipkovala doktorka při prvním setkání s Ginger po transplantaci. Gmurczyková zároveň vysvětlila, že svým krokem chce pomoci vzdělat pacienty. Někteří z nich se totiž transplantace obávají a jsou vůči ní skeptičtí.
Lilince se vzácným syndromem svitla naděje. Operace jí může změnit život, potřebuje pomoc
Skoro sedmiletá Lilinka je veselá a chytrá holčička, kterou ale bohužel trápí řada diagnóz. Trpí vzácnou genetickou poruchou zvanou Crouzonův syndrom. Má problémy s dýcháním, příjmem potravy a trpí nedoslýchavostí. Nyní se jí naskytla možnost, že by mohla v americkém Texasu podstoupit operaci, která by jí mohla změnit život. Zákrok i následná léčba ovšem stojí 10 milionů korun. Její nejbližší proto prosí o pomoc.
Doktorka prý chtěla mít možnost skeptikům vyřídit jasný vzkaz: „Darovala jsem ledvinu a věřím, že lidé po transplantaci mohou žít delší a zdravější život. Věřím tomu natolik, že jsem ji sama darovala.“ „Ledviny po transplantaci od živých osob začnou fungovat okamžitě a mají zhruba dvakrát delší životnost než ty od zesnulých dárců,“ doplnila. Jednoho ze svých zdrženlivých pacientů svým krokem prý již přesvědčila k přehodnocení názoru.
Ve Spojených státech čeká na transplantaci ledvin přes 90 tisíc lidí, na seznam přibyde jedna osoba každých deset minut, uvádí portál Donate Life. Čekací lhůta na transplantaci od zemřelého se pohybuje mezi třemi až pěti lety. Podle amerického Národního ústavu pro cukrovku a choroby trávicího ústrojí a ledvin se v roce 2020 uskutečnilo téměř 23 tisíc transplantací.