Škrty v dotacích solárů? Stát se vykrucuje, zlobí se starosta. Výhrady mají i někteří senátoři
dárce
Výpis příspěvků ke štítku „dárce“
Závod s časem: Mladý slovenský hokejista bojuje s leukémií, rodina hledá vhodného dárce dřeně
Největší bitvu svého života prožívá mladý talentovaný hokejista ze Slovenska. Jednadvacetiletý Matey Gašpárek již rok soupeří s agresivní formou akutní lymfoblastické leukemie. Tato léčba podle jeho blízkých přestala fungovat. Rodina nyní prostřednictvím sociálních sítí hledá vhodného dárce kostní dřeně. Tím můžete být i vy – k otestování stačí málo. Za slovenské hranice ani nemusíte, jelikož vše za vás zařídí Český registr dárců krvetvorných buněk v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).
Ohromné gesto učitelky ze školky: Pětiletému chlapci daruje orgán, zachrání mu tak život
Učitelka ze školky v New Yorku Carissa Fisherová učinila pro svého bývalého žáčka pětiletého Ezru Toczeka ohromné gesto. Otestovala se, zda by mu mohla darovat svá játra, protože ta jeho selhávají. Výsledky řekly, že je vhodnou adeptkou pro transplantaci a radostnou zprávu oznámila rodině nemocného chlapce, která o jejím kroku do té doby nevěděla. „Jsme naprosto ohromeni její laskavostí, štědrostí a obětavostí. Cítíme neskutečnou vděčnost,“ sdělila maminka dítěte pro magazín People.
Vzácnou nemocí trpí až 300 milionů lidí. Některým pomáhají léky z krevní plazmy od dárců
Již od roku 2008 se každoročně poslední únorový den připomíná jako Světový den vzácných onemocnění – Rare Disease Day. V současné době je známo kolem osmi tisíc druhů vzácných chorob a jen v rámci Evropské unie postihují šest až osm procent populace – tedy 27 až 36 milionů lidí. V Česku trpí takovým onemocněním půl milionu lidí, na celém světě jich je až 300 milionů. Pro některé pacienty představují šanci na kvalitnější život speciální léky, které se vyrábějí z krevní plazmy od zdravých dárců.
Devítiletá Nina potřebuje dárce kostní dřeně. Je to jako hledat dvojče, popsala koordinátorka
Vzácnou formu leukémie lékaři objevili u malé Niny. O jejím příběhu CNN Prima NEWS již informovala, malá bojovnice ale stále marně čeká na vhodného dárce kostní dřeně. Od zveřejnění výzvy přibylo asi 270 nově registrovaných dárců. Jenže ne každý může pomoci. Důvodem jsou přísná kritéria, hlavně věk a zdravotní stav.
Ze 40 milionů dárců není žádný vhodný. Rodině čtyřleté Niny převrátila leukémie svět
Čtyři měsíce žije malá Nina z Hradce Králové v pražské fakultní nemocnici Motol. Nedávno jí totiž objevili těžkou a zároveň vzácnou formu leukémie. Rodině se z minuty na minutu převrátil život naruby. Pro devítiletou holčičku nyní zoufale hledají dárce kostní dřeně.
Zázrak. Jak může člověk tolika lidem poděkovat? Martínkův otec poslal dárcům dojemný vzkaz
Děkujeme za zázrak v přímém přenosu, vzkázal otec Martínka Tomáš Zatloukal všem dárcům. Díky nim se za pár dní podařilo vybrat přes 100 milionů na specializovanou léčbu pro jeho syna. „Martínkova šance na život se díky vám všem může stát skutečností,“ doplnil. V dojemné zprávě popsal svou vděčnost i údiv nad tím, že se potřebnou částku podařilo vybrat, navíc tak rychle. Obsáhlejší vyjádření podle něj rodina ještě připravuje. Jmenovitě pak děkoval i herečce a zpěvačce Nikol Leitgeb, která má na úspěchu značný podíl.
Češi jsou extrémně štědří, pomáhat je baví. Ještě ale máme co dohánět, říká šéf Znesnáze21
Češi jsou extrémně štědří. Lidé pomáhají rádi, z charity se začíná stávat přirozená věc. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedl zakladatel dárcovské platformy Znesnáze21 Čestmír Horký. Zároveň podotkl, že slovo nouze je extrémně relativní a individuální pojem. „Mohu se cítit v nouzi, protože mám starý telefon a nutně potřebuji nový. Pro někoho je nouze, že bydlí v bytě 2 + 1 a má tři děti, pro něž chce vlastní pokoje. A někdo s pěti dětmi by dal cokoliv za byt 1 + kk,“ vylíčil. V dobrovolnictví pak podle Horkého mají Češi stále co zlepšovat.
Šlechetné gesto doktorky: Neznámé ženě darovala svou ledvinu. Zachránila tím dva životy
Americká doktorka Aleksandra Gmurczyková se rozhodla darovat svoji ledvinu ženě, kterou nikdy v životě neviděla. Sama se léčbě tohoto orgánu věnuje, s lidmi na čekací listině tak přichází do styku každý den. Volba mezi vlastními pacienty by jí však prý zlomila srdce, proto zvolila netradiční cestu darování neznámému člověku. Její rozhodnutí navíc svým způsobem zachránilo dva životy, umožnilo totiž využití takzvané párové transplantační výměně.
Příběh zesnulého záchranáře Aleše dojal Česko. Díky dárcům rodina zůstane v milovaném domově
Zhruba čtvrt roku. Přesně tolik času Čechům stačilo k tomu, aby na stránkách Znesnáze21 vybrali cílovou částku pro rodinu zesnulého záchranáře Aleše Bendy. Milovaný kolega, kamarád, otec a manžel zemřel náhle 10. prosince 2022. Zanechal po sobě početnou rodinu, která díky štědrosti dárců může zůstat ve svém domě, který se pojí se šťastnými vzpomínkami. Těm, kteří pomohli, poslali pozůstalí i kolegové dojemný vzkaz.
Dárců krve je nedostatek. Pomoci přitom můžete druhým i své peněžence
Mezi dárce krve patří především střední generace, mladé lidi je k tomu podle expertů potřeba dále motivovat. I když se ročně provede asi 400 tisíc odběrů, nemocnice hledají další dobrovolníky. Věnovat krev přitom může každý dospělý, pakliže splňuje několik podmínek – od vyhovujícího zdravotního stavu až po dodržení omezené četnosti příchodů. Dobrým skutkem je navíc možné si i přivydělat.
Blesk z čistého nebe. Alex náhle zemřel, zachránil ale šest lidí, včetně malého chlapce
Alex Newlove nečekaně zemřel v roce 2020. Po smrti jeho matka zjistila, že její syn podepsal souhlas s darováním orgánů celkem čtyřikrát. Díky tomu zachránil šest lidí včetně malého chlapce. Informoval web Daily Mail.
Šimůnek trpí vzácnou nemocí. Pomoci může pouze transplantace kostní dřeně, hledá dárce
Jen dva lidé z milionu ročně v Česku onemocní aplastickou anémií. Takový osud potkal i pětiletého Šimůnka Káňu z Babic na Uherskohradišťsku. Vyléčit se může jen díky transplantaci kostní dřeně, vhodný dárce se pro něj však dosud nenašel.