CNN Prima News dárce

dárce

Výpis příspěvků ke štítku „dárce“

Vzácnou nemocí trpí až 300 milionů lidí. Některým pomáhají léky z krevní plazmy od dárců

Již od roku 2008 se každoročně poslední únorový den připomíná jako Světový den vzácných onemocnění – Rare Disease Day. V současné době je známo kolem osmi tisíc druhů vzácných chorob a jen v rámci Evropské unie postihují šest až osm procent populace – tedy 27 až 36 milionů lidí. V Česku trpí takovým onemocněním půl milionu lidí, na celém světě jich je až 300 milionů. Pro některé pacienty představují šanci na kvalitnější život speciální léky, které se vyrábějí z krevní plazmy od zdravých dárců.

Zázrak. Jak může člověk tolika lidem poděkovat? Martínkův otec poslal dárcům dojemný vzkaz

Aktualizováno

Děkujeme za zázrak v přímém přenosu, vzkázal otec Martínka Tomáš Zatloukal všem dárcům. Díky nim se za pár dní podařilo vybrat přes 100 milionů na specializovanou léčbu pro jeho syna. „Martínkova šance na život se díky vám všem může stát skutečností,“ doplnil. V dojemné zprávě popsal svou vděčnost i údiv nad tím, že se potřebnou částku podařilo vybrat, navíc tak rychle. Obsáhlejší vyjádření podle něj rodina ještě připravuje. Jmenovitě pak děkoval i herečce a zpěvačce Nikol Leitgeb, která má na úspěchu značný podíl.

Češi jsou extrémně štědří, pomáhat je baví. Ještě ale máme co dohánět, říká šéf Znesnáze21

Češi jsou extrémně štědří. Lidé pomáhají rádi, z charity se začíná stávat přirozená věc. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedl zakladatel dárcovské platformy Znesnáze21 Čestmír Horký. Zároveň podotkl, že slovo nouze je extrémně relativní a individuální pojem. „Mohu se cítit v nouzi, protože mám starý telefon a nutně potřebuji nový. Pro někoho je nouze, že bydlí v bytě 2 + 1 a má tři děti, pro něž chce vlastní pokoje. A někdo s pěti dětmi by dal cokoliv za byt 1 + kk,“ vylíčil. V dobrovolnictví pak podle Horkého mají Češi stále co zlepšovat.

Šlechetné gesto doktorky: Neznámé ženě darovala svou ledvinu. Zachránila tím dva životy

Americká doktorka Aleksandra Gmurczyková se rozhodla darovat svoji ledvinu ženě, kterou nikdy v životě neviděla. Sama se léčbě tohoto orgánu věnuje, s lidmi na čekací listině tak přichází do styku každý den. Volba mezi vlastními pacienty by jí však prý zlomila srdce, proto zvolila netradiční cestu darování neznámému člověku. Její rozhodnutí navíc svým způsobem zachránilo dva životy, umožnilo totiž využití takzvané párové transplantační výměně.

Příběh zesnulého záchranáře Aleše dojal Česko. Díky dárcům rodina zůstane v milovaném domově

Zhruba čtvrt roku. Přesně tolik času Čechům stačilo k tomu, aby na stránkách Znesnáze21 vybrali cílovou částku pro rodinu zesnulého záchranáře Aleše Bendy. Milovaný kolega, kamarád, otec a manžel zemřel náhle 10. prosince 2022. Zanechal po sobě početnou rodinu, která díky štědrosti dárců může zůstat ve svém domě, který se pojí se šťastnými vzpomínkami. Těm, kteří pomohli, poslali pozůstalí i kolegové dojemný vzkaz.

Dárců krve je nedostatek. Pomoci přitom můžete druhým i své peněžence

Mezi dárce krve patří především střední generace, mladé lidi je k tomu podle expertů potřeba dále motivovat. I když se ročně provede asi 400 tisíc odběrů, nemocnice hledají další dobrovolníky. Věnovat krev přitom může každý dospělý, pakliže splňuje několik podmínek – od vyhovujícího zdravotního stavu až po dodržení omezené četnosti příchodů. Dobrým skutkem je navíc možné si i přivydělat.