Nedostatek zubařů v pohraničí. V Rýmařově se bude losovat, aby se pacienti nebili o místo

O registraci pacientů u zubaře rozhodne los

Dostupnost stomatologické péče je v Česku na mnoha místech problematická a možná nejhůře jsou na tom pacienti v pohraničních regionech. Jedním z takových míst je Rýmařov na severní Moravě. Ordinace tam bude brát asi tisíc pacientů, zájem je ale až pětinásobný. O těch, kteří budou registrováni, proto rozhodne los.

Lucie Trpíková žije v Rýmařově, za zubařem dojíždí a do nové ordinace přišla přihlásit svou babičku. „Zubaře mám ve Šternberku. Babička ale nechce dojíždět, protože už má svůj věk, tak se přihlásila tady,“ vysvětlila vnučka pro CNN Prima NEWS.

Další z účastníků, René Fulín, se přijel registrovat z dvacet kilometrů vzdáleného Bruntálu. Sám je bez stomatologické péče už delší dobu. „Zubaře nemám asi dva roky, protože jsme se přestěhovali zpátky do Bruntálu a VZP (Všeobecná zdravotní pojišťovna, pozn. red.) nám zatím nikoho nesehnala,“ popsal.

Dostupnost lékařské péče je na Rýmařovsku dlouhodobě špatná. Zájem o registraci je obrovský. Za první hodinu se u fyzického přihlašování ohlásilo pět set pacientů a online další pětistovka. „Je to strašně těžký tip, kolik lidí si o předregistraci zažádá. Můj odhad je mezi třemi až čtyřmi tisíci lidí,“ řekl starosta Rýmařova Luděk Šimko.

Pokud bychom brali prvních tisíc, lidé by tu nocovali

Kapacita nové ordinace bude přibližně tisíc osob a na všechny zájemce se určitě nedostane, o výběru proto rozhodne los. „Je to spravedlivý výběr pacientů. Chtěli jsme se vyhnout tomu, že řekneme, že registrace začíná třeba v osm hodin a budeme brát prvních tisíc pacientů. Lidé by tu pak nocovali nebo se nám bili o místo a podobně. Chtěli jsme zamezit této nedůstojnosti,“ sdělil Ladislav Václavec, senátor a zároveň ředitel Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov.

V Rýmařově v současnosti fungují tři zubařské ordinace, jedna z nich ale posledního prosince končí. Z vedení stomatologické komory zaznívá, že hlavním problémem je neochota pojišťoven platit zubařům tolik, kolik si zaslouží. „Ony mají představu, že by zubař měl mít asi tak třicet tisíc korun měsíčně, což ale není úplně reálné,“ uzavřel prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

Losování pacientů proběhne v polovině prosince a nová ordinace otevře v lednu příštího roku.

Tagy: