360°, Zdenka Němečková Crkvenjaš, Karla Maříková - 23.11. v 21:29
Lidé si mohou u zubaře připlatit za lepší plombu, ale například v případě výměny kyčelního kloubu si kvůli legislativě sami vyšší kvalitu zvolit nemohou. Podle místopředsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Zdenky Němečkové Crkvenjaš (ODS) jde ale prakticky o stejné věci. V první polovině příštího roku proto hodlá navrhnout změnu. Vedle toho místopředsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Karla Maříková (SPD) ale upozornila, že peníze mohou rozdělit zdravotnickou péči na méně a více kvalitní.
Připlatit si například za bílou plombu lidé mohou, za lepší materiál při výměně kyčelního kloubu už ale ne. „V zákoně máme paragraf, který to zakazuje, stačilo by to zrušit,“ uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslankyně Němečková Crkvenjaš s tím, že zrušení takového paragrafu by bylo rozumné. „Je to jedna z věcí, kterou bych chtěla navrhnout. To, že si někdo připlatí za lepší materiál, není nic proti ničemu a neznamená to, že někdo jiný dostane méně kvalitní péči,“ sdělila Němečková Crkvenjaš a dodala, že změnu by chtěla navrhnout v prvním pololetí příštího roku.
S tím ale nesouhlasí poslankyně Karla Maříková. „Pokud srovnáváme bílou plombu a kyčel, jsou to velké rozdíly. Plomba je dána z estetického hlediska, zatímco u kyčle by měl lékař zhodnotit, jak kvalitní kloub pacient potřebuje,“ podotkla Maříková s tím, že je to krok ke komercializaci zdravotnictví. „Nesouhlasím s tím, abychom zaváděli pravidla, že když budu mít peníze, můžu si zaplatit lepšího lékaře nebo lepší materiál,“ dodala Maříková. Podle ní by šlo o krok k rozdělování zdravotní péče podle toho, jaké kdo bude mít finanční prostředky.
Prymula: S nadstandardy ve zdravotnictví problém nemám, poplatky u lékaře nic nevyřeší
Podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly by stát ve zdravotnictví klidně mohl zavést možnost připlacení za lepší péči. Klíčové prý však je nastavit standard kvality služeb dosažitelný pro každého. Smysl naopak nespatřuje v placení drobných poplatků za návštěvu lékaře.
Porod jako operace kyčle?
Pokud však jde o gynekologii, souhlasila by Maříková s možností zaplatit si konkrétního porodníka. „Pokud žena dochází ke svému gynekologovi, on zrovna neslouží a ona bude rodit o půlnoci, nemám nic proti tomu, aby lékaři jako nadstandard připlatila, že přijede a odrodí,“ řekla Maříková a podotkla, že je to něco trochu jiného než například operace kyčle.
Podle Němečkové Crkvenjaš jde ale teoreticky o to samé. „Je jedno, jestli si můžu zvolit operatéra nebo gynekologa. Jde o princip, že si můžu někoho svobodně zvolit a připlatit si,“ sdělila místopředsedkyně s tím, že peníze by nešly do šedé zóny, ale do zdravotnického zařízení, kde budou využity pro všechny. „Spíš to rovná podmínky, než že by to dělilo péči na kvalitní a méně kvalitní,“ zdůraznila Němečková Crkvenjaš.
V pořadu 360° na CNN Prima NEWS mluvily místopředsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví také o zvýšení poplatků na pohotovosti z 90 na 200 korun. Podle Němečkové Crkvenjaš se ale zatím nic takového nechystá. „Může jít o jeden z regulačních prvků, abychom zamezili zneužívání lékařské péče,“ připustila.
Více nejen o poplatcích na pohotovosti se dozvíte ve videu v úvodu článku.