CNN Prima News Barbora Pištorová

Barbora Pištorová

redaktorka FTV Prima, CNN Prima NEWS

Nejnovější příspěvky autora

Evropská komise navrhla klimatické cíle pro rok 2040. Premiér Fiala se proti nim ohradil
Evropská unie

Evropská komise navrhla klimatické cíle pro rok 2040. Premiér Fiala se proti nim ohradil

  • Aktualizováno
  • Zatímco Evropu zmáhá vlna rekordních veder, jeden z projevů klimatické změny, Evropská komise představila cíl na snížení emisí pro rok 2040. Ten stanovila podle očekávání na výši 90 procent. Zatím jde jen o návrh, o který se teprve mezi státy svede boj v tvrdých vyjednáváních. Zmiňuje i důležitost vyhodnocení dopadu emisních povolenek. „Nesouhlasíme se stanovováním dalšího klimatického cíle,“ okomentoval pozici Česka premiér Petr Fiala.

    Evropě dochází trpělivost s Trumpem: Žene se do „náruče“ Japonska a dalších, hrozí celní válka
    Evropská unie

    Evropě dochází trpělivost s Trumpem: Žene se do „náruče“ Japonska a dalších, hrozí celní válka

    Evropa už má dost obchodních hrozeb amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nyní proto zkoumá, zda by partnery, ochotné hrát podle pravidel, nenašla na východě. Mezi ty patří podobně smýšlející země, jako je Japonsko, Austrálie, ale i Kanada či Mexiko. Prostor na vyjednávání mezi EU a USA se zásadně krátí. Americká 50procentní cla by totiž měla vstoupit v platnost již ve středu 9. července.

    Další příspěvky autora

    Do důchodu v 74 letech: Evropané budou pracovat stále déle. Jak si stojí Češi?

    Do roku 2060 se průměrný věk odchodu do důchodu v EU přiblíží 67 letům a v několika zemích dosáhne dokonce 70 let i více. Informuje o tom web Euronews, který analyzoval data OECD. Několik zemí již provedlo reformy zaměřené na zvyšování věku odchodu do důchodu. Češi se ve srovnání dat z roku 2022 nacházejí mezi zeměmi, kde se do důchodu odchází dříve.

    Děsivý krok k autoritářství, justice na šikmé ploše. Kritici reagují na vítězství Trumpa u soudu

    Republikánská většina v Kongresu a konzervativci v Nejvyšším soudu se vzdávají moci, místo aby ji chránili, a dobrovolně ji odevzdávají prezidentu Donaldu Trumpovi, píše CNN. Přední demokratický senátor Chuck Schumer jej považuje za „bezprecedentní a děsivý krok směrem k autoritářství“. Nejvyšší soud USA totiž v pátek rozhodl ve prospěch Trumpa ve sporu se soudci nejnižší instance, kteří blokovali některá jeho rozhodnutí, například v oblasti migrace.

    V moři tu už neplavou mrtvoly. Obyvatelé Lesbu chválí tvrdý postup Řecka proti migrantům

    Nelegálních přechodů na řeckém ostrově Lesbos výrazně ubývá, ukazují data Frontexu. Místní to připisují drsnému postupu řecké vlády, který migranty od cesty do Evropy odrazuje. Podle britského bulvárního deníku The Sun mnozí věří, že přijatá opatření uchránila jejich malebný ostrov nejen před hospodářským kolapsem, ale především přispěla k záchraně životů samotných migrantů. S kroky Řecka ale nesouhlasí lidskoprávní aktivisté, podle kterých je takový způsob nezákonný.

    Drsné záběry z Bělehradu. Srbská policie se ostře střetla s protivládními demonstranty

    Aktualizováno

    Srbská policie se v hlavním městě Bělehradě střetla s obrovským davem protivládních demonstrantů, kteří požadovali předčasné volby a ukončení dvanáctileté vlády prezidenta Aleksandara Vučiće. „Budeme se shromažďovat tak dlouho, dokud nebudou splněny naše požadavky,“ cituje studenty účastnící se demonstrací agentura AFP.

    Smrtelné nebezpečí číhá i ve Volkswagenech. Vadné airbagy mají oblíbené modely Polo či Passat

    Tisíce majitelů vozů Volkswagen musí vypnout airbag u spolujezdce a spolucestující raději vozit na zadních sedadlech. Automobilka totiž podle deníku Bild zjistila, že může dojít ke snížení ochranného účinku airbagu a při jeho nafouknutí hrozí dokonce smrtelná zranění. Mezi problematické modely patří i oblíbené Polo nebo Passat. Na silnice ve Francii také aktuálně nesmí až 1,7 milionu vozů s airbagy značky Takata. Týká se to například značky Citroën. Rozhodla o tom tamní vláda v návaznosti na tragickou nehodu z počátku června.

    Gregorová: Na Pridu v Budapešti plánuje Orbán biometricky „šmírovat“. Budeme svědky, říká

    V sobotu se do Budapešti vydává na 70 europoslanců, aby se zúčastnili pochodu Pride. Mezi účastníky je také pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. „Naši přítomnost považuji za naprosto zásadní – jednak jako projev podpory a solidarity, ale také jako svědectví o tom, co se v Maďarsku děje,“ popisuje v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Vážným rizikem je podle ní biometrické sledování účastníků pochodu na podporu LGBT+ pomocí umělé inteligence, čímž Maďarsko porušuje evropské zákony.

    Klima vs. obrana? Témata lze „chytře“ spojit a vydělat. Zpráva nabízí sedm cest

    Vylučuje se ochrana klimatu a obranné politiky? Ne, naopak se doplňují, ukazuje analýza think-tanku Bruegel. V některých ohledech jsou úkoly, které dávají smysl pro obranyschopnost Evropy i klimatickou politiku, dokonce shodné. Doporučuje proto „nakopnutí“ evropského vývoje syntetických paliv do stíhaček, odstřihnutí Evropy od závislosti na zahraničních zdrojích energie nebo využití kapacit automobilek pro výrobu zbraní.