
Prymula: Trumpovo vydírání farmaceutických firem nechápu. Léky by prudce zdražily
Rusko nedává najevo, že by hodlalo svou agresi ukončit, konstatovali ministři obrany na pátečním jednání tzv. formátu Ramstein v Bruselu. Oznámili zároveň další balík vojenské pomoci Ukrajině, která se již čtvrtým rokem brání ruské agresi. Jednání se účastnil i zástupce USA, zatímco jeho kolega jedná v Rusku o možné mírové dohodě. Evropa ale zůstává podle slov jednotlivých ministrů k vývoji těchto jednání o míru skeptická.
V Bruselu se schází 40 zemí k jednání ve formátu Rammstein, aby probraly budoucnost války na Ukrajině a bezpečnosti Evropy. Už na začátku zasedání oznámila Británie další balík podpory ve výši 450 milionů liber (13 miliard korun).
Donald Trump odložil cla na většinu zemí s výjimkou Číny. A EU jej napodobila. Může si tak alespoň prozatím oddychnout od 20procentního cla prakticky na veškerý dovoz, které americký prezident odložil o 90 dní. Stále se jí ale týkají cla na dovoz hliníku a oceli, stejně jako cla na dovoz automobilů. „Ten 90denní odklad, o kterém mluvil Trump, teď EU zrcadlí. Vnímám to jako symbolický krok, kterým EU říká: ‚Dáváte 90 dní pauzu? Dobře, my taky. Pojďme zasednout k jednacímu stolu‘,“ vysvětluje expert Martin Vokálek.
Namísto cesty k zotavení přišel další šok. Ten Německu přineslo oznámení „recipročních“ cel, která minulý týden oznámil Donald Trump. Pocítíme to, hodnotí jejich dopady na největší evropskou ekonomiku tamní importéři a exportéři.
Americký prezident Donald Trump prohlásil, že „není spokojen“ se zesílenými útoky Ruska na Ukrajinu. „Nemám radost z toho, co se děje s bombardováním, protože teď bombardují jako šílení. Bombardují – nevím, co se tam děje,“ uvedl.
Padající americké akcie vyburcovaly k reakci i dlouholeté zastánce Donalda Trumpa. Zejména ty, kteří mají velký zájem na pozitivním vývoji na americkém trhu. Americký prezident by měl podle investorů a podporovatelů změnit nastavený kurz, jinak podle nich hrozí „ekonomická nukleární zima“. Ke zpochybňování Trumpovy celní politiky se připojil také Elon Musk.
Ministři zemí Evropské unie se v pondělí shodli, že by blok měl upřednostnit jednání o odstranění cel uvalených americkým prezidentem Donaldem Trumpem. První balík možných odvetných opatření je nicméně připravený.
Srbsko se zřejmě nachází v bodě zlomu, kdy se mění v nějakou formou otevřené diktatury, popisuje dění pro CNN Prima NEWS vedoucí zpravodajství jednoho z posledních nezávislých médií v zemi Igor Božić. Zatímco v ulicích již měsíce protestují tisíce lidí a novinářům chodí výhružné anonymy, režim prezidenta Alexandra Vučiće se snaží umlčet i ty nejznámější tváře, které se proti němu vymezí. Mezi ně patří i tenista Novak Djokovič.
Jak se ke clům staví politici, kteří tleskali Trumpovu zvolení? Ptali jsme se několika z nich. „Facka našemu ‚polosocialistickému zřízení‘ logicky přišla,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Filip Turek (Motoristé sobě). Podle jeho kolegy z evropské frakce Patriotů Ondřeje Knotka (ANO) by se EU měla namísto pohoršování soustředit na vlastní reformy, odstranění byrokracie a bariér pro konkurenceschopnost.
Donald Trump nevycházel při plánování cel z doporučení expertů, ale z příruček obchodní politiky spíše z 19. než 21. století, píše o Trumpových clech CNN. Navzdory slibům o ochraně americké ekonomiky bude výsledek jeho opatření podle řady analytiků zcela opačný.
Jedinou správnou reakcí na americká cla je odpověď z pozice síly, protože právě z této pozice jedná i Amerika, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslankyně Danuše Nerudová (STAN). Donald Trump je podle ní „devadesátkový obchodník“, který zapomíná na význam Evropy pro americkou ekonomiku. „Zavedení digitální daně by bylo citelným zásahem,“ komentuje potenciální reakci EU.