Neowise patří k nejjasnějším kometám za posledních 13 let. K vidění je pouhým okem již od 9. července. Podle astronoma a fotografa Petra Horáka má být obzvláště dobře pozorovatelná od začátku týdne, tedy od pondělí 13. července.
Neowise je možné pozorovat zhruba od 22:30. Zůstává nad obzorem po celou noc. Lidé by ji mohli pouhýma očima vidět až do poloviny srpna. „Kometa se výše nad obzor dostane počátkem příštího týdne. V té době už přestane rušit i svit Měsíce, který byl teď (5. července, pozn. red.) v úplňku. Příští týden půjde postupně zpět do poslední čtvrti a pak do novu (20. července, pozn. red.),“ podotkl nedávno astronom Horálek.
Na obloze bude vidět jedna z nejjasnějších komet za posledních 13 let
Dne 9. července nastaly nejlepší podmínky pro pozorování komety Neowise. Nad obzorem zůstane po celou noc, lidé by ji mohli vídat až do poloviny srpna. Podle astronoma a fotografa Petra Horálka má být kometa obzvlášť dobře pozorovatelná tento týden. Neowise patří k nejjasnějším kometám za posledních 13 let.
Kometa byla dosud viditelná pouze velmi brzy ráno, přesto už vznikla řada jejích snímků. A to i za doprovodu nočních svítících oblak, která se objevují v týdnech kolem slunovratu. Podle Horálka při vyhlížení komety lidem pomůže i on-line planetárium.
Vědci kometu objevili kosmickým dalekohledem Neowise 27. března letošního roku. Zdráhali se ale očekávat větší podívanou. Vývoj několika nadějných komet – například C/2019 Y4 (Atlas), která se na jaře rozpadla – byl totiž zklamáním.
Astronomové v minulých dnech srovnávali jasnost Neowise s kometami C/2011 W3 (Lovejoy) a C/2006 P1 (McNaught). Ta podle nich byla na denní obloze ještě jasnější.
#zajimavost Nejlepší podmínky o víkendu pro pozorování komety Neowise
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) July 10, 2020
Pozorovatelům by pro zážitek mělo stačit jen místo s tmavou oblohou. Foto: Petr Horálek. pic.twitter.com/LaozEleQCL