Vážná nehoda v pražské Liboci. Vlak se srazil s autem, ve vozu zůstala zaklíněná osoba
kometa
Výpis příspěvků ke štítku „kometa“
OBRAZEM: Kometu na obloze doprovodil superúplněk. Podívejte se na unikátní záběry
Kometu Tsuchinshan–ATLAS, kterou je možné na noční obloze pozorovat pouhým okem zhruba od poloviny října, ve čtvrtek doprovodil další zajímavý jev. Nastal takzvaný superúplněk. Podívejte se v galerii, jak „lovecký měsíc“ zachytili profesionální fotografové, ale i čtenáři webu CNN Prima NEWS.
Podívejte se na oblohu. Obří superúplněk doplní kometu, zkuste jedinečnou fotku
Vesmír v těchto dnech nabízí krásné představení, stačí se jen podívat na večerní oblohu. Na ní teď najdete nejen jedinečnou kometu Tsuchinshan-ATLAS, ale také tzv. superúplněk. Měsíc totiž ve čtvrtek nad ránem proletěl nejblíže Zemi a my ho díky tomu vidíme větší než obvykle. Oba jevy můžete využít a ve čtvrtek večer získat úchvatné fotky – třeba i z mobilu.
OBRAZEM: Úchvatná kometa na obloze. Tak svítí nad Hradem, jak a kde ji pozorovat?
Kometa Tsuchinshan–ATLAS se na večerní obloze předvádí v celé své kráse, můžete ji vidět pouhýma očima i s více než 10 stupňů dlouhým ohonem. Něco takového tu nebylo od roku 1997, podívejte se v galerii, jak ji zachytili profesionální fotografové, ale i čtenáři webu CNN Prima NEWS. Přinášíme také nejdůležitější informace, jak a kde ji můžete pozorovat.
Kometa, jaká tu dlouho nebyla, slibuje úžasnou podívanou. Kdy a kde ji najdete?
Připraví si pro nás vesmír zase jedno nezapomenutelné představení? Nejdříve na ranní a poté na večerní obloze bude i pouhýma očima k vidění jasná kometa. Astronomové ji evidují pod názvem Tsuchinshan–ATLAS nebo ještě krkolomněji C/2023 A3, kometa každopádně „přežila“ průlet kolem Slunce a teď se čeká, jak moc se rozzáří. Optimistické scénáře předpovídají, že by mohla konkurovat nejjasnějším kometám za poslední desítky let. Kdy ji bude možné pozorovat a kde na obloze ji najdete, si přečtěte v našem článku.
Kolem Země prolétá „ďábelská kometa“. Tvarem připomíná kosmickou loď z Hvězdných válek
V neděli kolem Země proletí takzvaná „ďábelská kometa“, která svým rohatým tvarem připomíná kosmickou loď Millennium Falcon ze sci-fi ságy Hvězdné války. Ke Slunci se vrací přibližně jednou za 71 let. Pozorovatelům a vědcům se tak nabízí jedinečná příležitost.
Vzácná „rohatá“ kometa je po 71 letech opět viditelná ze Země. Jak ji nejlépe pozorovat?
Obyvatelům severní polokoule Země se v následujících dnech naskytne jedinečná příležitost pozorovat vzácnou zelenou kometu 12P/Pons-Brooks, týž nazývanou „Matka draků“. Oběh okolo Slunce absolvuje jen jednou za 71 let. Nejlépe bude těleso vidět krátce po setmění a při slunečním zatmění 8. dubna ze Severní Ameriky. Informují o tom zahraniční média.
Kometa třikrát větší než Mount Everest explodovala a míří k Zemi. Vědci odhadli její dráhu
Pozorovatele noční oblohy čeká v první polovině roku 2024 výjimečná podívaná. Po druhé explozi během několika málo měsíců se k Zemi řítí kometa 2P/Pons-Brooks. Vesmírné těleso pyšnící se úctyhodnými rozměry přesahujícími trojnásobek výšky Mount Everestu naši planetu sice neohrozí, ale přesto se dostane dost blízko na to, aby bylo možné ho pozorovat pouhým okem. Zatímco nejblíže kometa kolem Země proletí 21. dubna příštího roku, nejjasněji by měla na nebi zářit až 2. června. Píše o tom web Daily Mail.
K Zemi závratnou rychlostí míří nová kometa Nišimura. Kdy a kde ji lze nejlépe pozorovat?
Nově objevená kometa označená C/2023 P1 a pojmenovaná Nišimura po svém objeviteli, vesmírném fotografovi Hideo Nišimurovi. Příští týden se nejvíce přiblíží k Zemi. V úterý bude vzdálená „pouhých“ 125 milionů kilometrů, informoval web televize CNN. Její pozorování ale nebude nic jednoduchého a bude vyžadovat určité vybavení.
Vědci vysvětlili let tajemného „doutníku“ vesmírem. Pohádka o nahém císaři, opáčil astronom
Vědcům se podařilo vysvětlit neočekávanou dráhu tajemného vesmírného tělesa nazvaného Oumuamua. To jako první objekt z cizího hvězdného systému proletělo v roce 2017 kolem Slunce. Ve studii zveřejněné v časopise Nature došli k závěru, že jeho pohyb ovlivnilo uvolňování molekul vodíku při průletu Sluneční soustavou. Zastánce teorie, podle které může být Oumuamua důkazem o existenci mimozemské civilizace, ale nová hypotéza nepřesvědčila, píše deník The Times.
Na obloze je viditelná „Neandertálská kometa“, pozorovat ji můžete pouhým okem
Už i pouhým okem je v Česku pod tmavou oblohou viditelná „Neandertálská kometa“, která přilétá k Zemi. Pozorovat ji zájemci mohou malými dalekohledy a běžnými triedry, nejjasnější by měla být na přelomu ledna a února.
Na nebi se objeví nevídaný úkaz. Pozorovat ho bude možné v následujících týdnech
Kometa, kterou astronomové objevili loni v březnu, se nyní přibližuje k Zemi. V následujících týdnech ji bude možné pozorovat. Podle astronomického webu Space.com půjde zřejmě o unikátní šanci tento nevídaný úkaz spatřit.
Na obloze uvidíte kometu, kterou naposledy spatřili neandrtálci před 50 tisíci lety
Pouhým okem by ze Země mohla být brzy viditelná kometa, kterou bylo ze Země naposledy možné na sledovat před 50 tisíci lety, kdy ještě žili neandrtálci. Informují o tom britská média a časopis Newsweek. Malé těleso pojmenované C/2022 E3 (ZTF) se nyní nachází asi 161 milionů kilometrů od zeměkoule a k planetě se nejvíce přiblíží na začátku února, kdy bude prolétat ve vzdálenosti asi 42 milionů kilometrů od ní.