CNN Prima News kometa

kometa

Výpis příspěvků ke štítku „kometa“

Vzácná „rohatá“ kometa je po 71 letech opět viditelná ze Země. Jak ji nejlépe pozorovat?

Obyvatelům severní polokoule Země se v následujících dnech naskytne jedinečná příležitost pozorovat vzácnou zelenou kometu 12P/Pons-Brooks, týž nazývanou „Matka draků“. Oběh okolo Slunce absolvuje jen jednou za 71 let. Nejlépe bude těleso vidět krátce po setmění a při slunečním zatmění 8. dubna ze Severní Ameriky. Informují o tom zahraniční média.

Kometa třikrát větší než Mount Everest explodovala a míří k Zemi. Vědci odhadli její dráhu

Pozorovatele noční oblohy čeká v první polovině roku 2024 výjimečná podívaná. Po druhé explozi během několika málo měsíců se k Zemi řítí kometa 2P/Pons-Brooks. Vesmírné těleso pyšnící se úctyhodnými rozměry přesahujícími trojnásobek výšky Mount Everestu naši planetu sice neohrozí, ale přesto se dostane dost blízko na to, aby bylo možné ho pozorovat pouhým okem. Zatímco nejblíže kometa kolem Země proletí 21. dubna příštího roku, nejjasněji by měla na nebi zářit až 2. června. Píše o tom web Daily Mail.

K Zemi závratnou rychlostí míří nová kometa Nišimura. Kdy a kde ji lze nejlépe pozorovat?

Nově objevená kometa označená C/2023 P1 a pojmenovaná Nišimura po svém objeviteli, vesmírném fotografovi Hideo Nišimurovi. Příští týden se nejvíce přiblíží k Zemi. V úterý bude vzdálená „pouhých“ 125 milionů kilometrů, informoval web televize CNN. Její pozorování ale nebude nic jednoduchého a bude vyžadovat určité vybavení.

Vědci vysvětlili let tajemného „doutníku“ vesmírem. Pohádka o nahém císaři, opáčil astronom

Vědcům se podařilo vysvětlit neočekávanou dráhu tajemného vesmírného tělesa nazvaného Oumuamua. To jako první objekt z cizího hvězdného systému proletělo v roce 2017 kolem Slunce. Ve studii zveřejněné v časopise Nature došli k závěru, že jeho pohyb ovlivnilo uvolňování molekul vodíku při průletu Sluneční soustavou. Zastánce teorie, podle které může být Oumuamua důkazem o existenci mimozemské civilizace, ale nová hypotéza nepřesvědčila, píše deník The Times.

Na obloze uvidíte kometu, kterou naposledy spatřili neandrtálci před 50 tisíci lety

Pouhým okem by ze Země mohla být brzy viditelná kometa, kterou bylo ze Země naposledy možné na sledovat před 50 tisíci lety, kdy ještě žili neandrtálci. Informují o tom britská média a časopis Newsweek. Malé těleso pojmenované C/2022 E3 (ZTF) se nyní nachází asi 161 milionů kilometrů od zeměkoule a k planetě se nejvíce přiblíží na začátku února, kdy bude prolétat ve vzdálenosti asi 42 milionů kilometrů od ní.

Gigantická kometa se blíží ke sluneční soustavě. Půjde ji pozorovat dalekohledem

Američtí vědci z Pensylvánské univerzity objevili gigantickou kometu. Bude to největší vlasatice, kterou budou moci lidé pozorovat. Její průměr se pohybuje podle odhadů od 100 do 200 kilometrů. Míří k nám z Oortova oblaku a nejblíže se ke Slunci přiblíží v roce 2031. Podle dostupných informací nebude viditelná pouhým okem, protože bude příliš daleko od Země.

Starověké město zničil zásah z vesmíru. Zkáza jako po jaderném výbuchu, popsal český vědec

Mezinárodní tým vědců zjistil, že starověké město v jordánské oblasti Tall el Hammam zničil střet s vesmírným tělesem. Zkáza osady se mohla stát předobrazem biblického příběhu o Sodomě a Gomoře. Svůj podíl na objevu má i český geofyzik z Univerzity Karlovy, který působil také v americké NASA, Günther Kletetschka. Ten pro CNN Prima NEWS zásah z vesmíru přirovnal k jadernému výbuchu. Město zaniklo kolem roku 1600 př. n. l.

Opravdová Sodoma a Gomora? Starověké město zničil zásah shůry, odhalili vědci

Je pověst o zničení biblických měst Sodoma a Gomora založená na reálné události? Podle vědců možná ano. Mezinárodní tým zkoumal oblast Tall el Hammam v dnešním Jordánsku, kde se ve starověku nacházelo jisté velké město. To ale bylo před několika tisíci lety zničeno. Badatelé nyní odhalili, že následkem zásahu z vesmíru. Na výzkumu se podílel i český odborník Günther Kletetschka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.