Do Špindlerova Mlýna se autem nedostanete, parkoviště jsou plná. Policie město uzavřela
kometa
Výpis příspěvků ke štítku „kometa“
Na obloze je viditelná „Neandertálská kometa“, pozorovat ji můžete pouhým okem
Už i pouhým okem je v Česku pod tmavou oblohou viditelná „Neandertálská kometa“, která přilétá k Zemi. Pozorovat ji zájemci mohou malými dalekohledy a běžnými triedry, nejjasnější by měla být na přelomu ledna a února.
Na nebi se objeví nevídaný úkaz. Pozorovat ho bude možné v následujících týdnech
Kometa, kterou astronomové objevili loni v březnu, se nyní přibližuje k Zemi. V následujících týdnech ji bude možné pozorovat. Podle astronomického webu Space.com půjde zřejmě o unikátní šanci tento nevídaný úkaz spatřit.
Na obloze uvidíte kometu, kterou naposledy spatřili neandrtálci před 50 tisíci lety
Pouhým okem by ze Země mohla být brzy viditelná kometa, kterou bylo ze Země naposledy možné na sledovat před 50 tisíci lety, kdy ještě žili neandrtálci. Informují o tom britská média a časopis Newsweek. Malé těleso pojmenované C/2022 E3 (ZTF) se nyní nachází asi 161 milionů kilometrů od zeměkoule a k planetě se nejvíce přiblíží na začátku února, kdy bude prolétat ve vzdálenosti asi 42 milionů kilometrů od ní.
Druhá polovina dubna přinese vesmírnou podívanou. Odkud sledovat roj Lyridy i Merkur?
V následujících dnech bude na nebi k vidění meteorický roj Lyridy, který vyvrcholí 22. dubna. Podmínky pro pozorování budou letos v době maxima „relativně dobré“, uvedl astronom Petr Horálek. Lyridy jsou aktivní mezi 16. až 25. dubnem. Po 20. dubnu nastane také období nejlepší letošní viditelnosti planety Merkur.
Kometa Leonard ozdobí vánoční nebe. Viditelná je pouhým okem, nejlépe po západu slunce
Kometa s názvem Leonard, která naposledy prolétla kolem Země před 80 tisíci lety, doslova zdobí noční oblohu před Vánoci. K vidění pouhým okem už bude jen pár dní, než z naší oblohy zmizí úplně. Zahlédnout ji lze do konce letošního roku, a to těsně po západu slunce.
Gigantická kometa se blíží ke sluneční soustavě. Půjde ji pozorovat dalekohledem
Američtí vědci z Pensylvánské univerzity objevili gigantickou kometu. Bude to největší vlasatice, kterou budou moci lidé pozorovat. Její průměr se pohybuje podle odhadů od 100 do 200 kilometrů. Míří k nám z Oortova oblaku a nejblíže se ke Slunci přiblíží v roce 2031. Podle dostupných informací nebude viditelná pouhým okem, protože bude příliš daleko od Země.
Starověké město zničil zásah z vesmíru. Zkáza jako po jaderném výbuchu, popsal český vědec
Mezinárodní tým vědců zjistil, že starověké město v jordánské oblasti Tall el Hammam zničil střet s vesmírným tělesem. Zkáza osady se mohla stát předobrazem biblického příběhu o Sodomě a Gomoře. Svůj podíl na objevu má i český geofyzik z Univerzity Karlovy, který působil také v americké NASA, Günther Kletetschka. Ten pro CNN Prima NEWS zásah z vesmíru přirovnal k jadernému výbuchu. Město zaniklo kolem roku 1600 př. n. l.
Opravdová Sodoma a Gomora? Starověké město zničil zásah shůry, odhalili vědci
Je pověst o zničení biblických měst Sodoma a Gomora založená na reálné události? Podle vědců možná ano. Mezinárodní tým zkoumal oblast Tall el Hammam v dnešním Jordánsku, kde se ve starověku nacházelo jisté velké město. To ale bylo před několika tisíci lety zničeno. Badatelé nyní odhalili, že následkem zásahu z vesmíru. Na výzkumu se podílel i český odborník Günther Kletetschka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Češi chtějí znovu do vesmíru. Tentokrát těžit nerostné zdroje z asteroidů
Asteroidy prolétávající kolem Země obsahují obrovská nerostná bohatství. Češi proto chtějí už v roce 2025 vyslat průzkumné družice. Projekt SLAVIA je jednou z největších českých vesmírných misí, píše týdeník 5plus2.
Nezvyklá vánoční podívaná. Štědrovečerní oblohu rozzářily pozůstatky komety
Padající hvězdy mohli lidé pozorovat na noční obloze poblíž anglického Essexu na Štědrý den. Aktivita meteorického roje Ursidy se každoročně projevuje v období mezi 17. a 23. prosincem a svého maxima dosahuje 22. prosince. Letos však pokračovala až do Štědrého dne.
Český astronomický úspěch. Fotograf zachytil kometu a dostal cenu od NASA
Česká astronomie opět zvýšila své renomé ve světě. Tentokrát díky snímku komety Neowise, kterou na Ústeckoorlicku zachytil fotograf Petr Horálek. Ten poté obdržel i prestižní ocenění od amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
Nejjasnější kometa za 13 let je od pondělí obzvlášť dobře pozorovatelná
Neowise patří k nejjasnějším kometám za posledních 13 let. K vidění je pouhým okem již od 9. července. Podle astronoma a fotografa Petra Horáka má být obzvláště dobře pozorovatelná od začátku týdne, tedy od pondělí 13. července.