Příroda zažívá nápor návštěvníků a nešetrného zacházení. Vznikla iniciativa Nejsem prase
Příroda zažívá nápor návštěvníků a nešetrného zacházení. iniciativa Nejsem prase se snaží české turisty poučit, jak se v přírodě chovat. „Epidemií“ českých lesů jsou podle jednoho z iniciátorů papírové kapesníčky.
Letošní jaro bylo ve znamení omezeného pohybu a pro mnohé z nás byl dlouhodobý pobyt v uzavřených prostorách do jisté míry peklem. A tak nebylo divu, že při sebemenším rozvolňování jsme všichni okamžitě atakovali přírodu.
Chování mnohých návštěvníků bylo ale obrovským šokem a i nadále hrozí, že pod jejich stopami může příroda výrazně trpět. Právě proti následkům nejen extrémního nárůstu počtu návštěvníků, ale především jejich nešetrnému zacházení vznikla iniciativa s prostým, ale výstižným názvem: Nejsem prase.
„My to máme za sebou nejen od stolu, že bychom si vymysleli tady nějakou chytrou ekologickou myšlenku, ale opravdu jsme v tom terénu byli a viděli jsme to,“ řekl v Novém dni jeden z iniciátorů Miloš Žídek.
V přírodě neexistuje úklidová služba jako v kancelářích
Podle něj jsou „největší epidemií“ v přírodě papírové kapesníky. „Lidé k tomu přistupují asi tak, že je to papír a ten se hned rozpadne. Místy to ale vypadá tak, jakože je ještě nasněženo,“ dodal. Nejbizarnější věc, která do přírody nepatří, ale přece jen ji tam potkal, byla autobusová zastávka na hřebenu orlických hor.
Iniciativu Nejsem prase podpořil i mistr Evropy v krasobruslení Tomáš Verner, který přírodu miluje a je podle něj důležité se v ní umět chovat. „Jsme zavření buď v kancelářských budovách, nebo na uzavřených sportovištích. Tam existuje úklidová služba. V té volné přírodě už je to horší, tam jsme úklidová služba my,“ řekl Verner.
Iniciativa míří na průřez celou společností, ale primárně má předávat informace. Naučit lidi a názorně jim ukázat, jak se v přírodě nechovat a to od dětí až po seniory. „Chtěli bychom, aby i rodiče přenesli tuto myšlenku na svoje děti,“ dodal Žídek.