reklama

Největší mincovní poklad v Evropě. Fürstenberkův dukát se prodal za 2,5 milionu korun

Tři a půl gramu zlata z největšího mincovního pokladu v Evropě za bezmála dva a půl milionu. Za takovou cenu se prodal takzvaný Fürstenberkův dukát. Spolu s ním se „dražil“ i jeho příběh o šťastném nálezu a záměně za knoflíky.

reklama

Kníže Karl Egon Fürstenberk nechal vyrazit ani ne čtyřgramovou minci v 18. století. Její příběh se ale táhne přes 2000 let do minulosti. „Jedná se o keltský poklad, což je samo o sobě velmi působivé,“ řekl numismaticky expert Tomáš Smělý.

„Sedláci pracovali po dešti na loukách v okolí Podmokel a úplně náhodně zjistili, že v potoce se válí zlaté kotoučky. Původně si mysleli, že jsou to mosazné knoflíky a donesli je domů údajně dětem na hraní. Když židovský podomní obchodník zjistil, že jde o zlato, zpráva se rozšířila a vesničané začali cíleně prohledávat místo nálezu,“ popsal Smělý. Celková hodnota pokladu z Podmokel na Rokycansku se dnes odhaduje na půl miliardy korun. Ale radost vesničanů nebyla dlouhá.

Dukát Albrechta z Valdštejna

„Příběh o tom, že se v Podmoklech hledá zlato, samozřejmě neušel knížecí kanceláři a začalo velké vyšetřování. To trvalo několik měsíců a postupně se podařilo shromáždit přibližně 40 kilo zlata,“ doplnil Smělý. A to pán z Fürstenberka zabavil. Část zlata dal roztavit a z jedné keltské mince se vyrazily přibližně dva dukáty. Dnešní sběratelé se k nim dostávají jen těžko, většinu vlastní muzea.

Podmokelské zlato ale nebylo jedinou milionovou položkou páteční dražby. Třeba dukát Albrechta z Valdštejna se prodal za 2,5 milionu korun. „Máme tady mnoho zlatých, stříbrných i běžných mincí, upozornil bych především na dukát Valdštejna případně československý svatováclavský číslovaný dukát s číslem sto,“ popsal numismaticky expert Jan Jelínek. Cenovku 2,5 milionu korun na této dražbě očekával málokdo. Ještě během dopoledne se čekalo, že se nejdražší položky prodají přinejlepším za milion.

Tagy:
hobby aukce zlato peníze numismatika dukát

Hlavní zprávy

Po roce a půl okopávání si Babiš s Fialou stoupli vedle sebe a propagovali očkování

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a nově jmenovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) si po roce a půl trvajících neshodách a kritice způsobů boje s pandemií koronaviru stoupli vedle sebe a propagovali očkování. „Epidemie nezná politické bariéry a týká se nás všech. Politika musí jít stranou,“ řekl Babiš na úterní tiskové konferenci iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama

Domácí zpravodajství

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

reklama