Dosud největší požár v ČR vypukl před 10 lety. Ohnivé peklo u Hřenska ho rychle překonalo

Za posledních deset let vypuklo v České republice několik lesních požárů zasahujících plochu větší než deset hektarů. Nejrozsáhlejší za poslední čtvrtstoletí zaznamenali v roce 2012 na Hodonínsku, kde zasáhl téměř až 200 hektarů lesního porostu. V těchto dnech hasiči bojují se sílícím požárem v Národním parku České Švýcarsko, který hoří od neděle. Podle posledních zpráv zasáhl oheň plochu 1000 hektarů.

Podle webu Hasičského záchranného sboru České republiky čelilo Česko největšímu požáru za posledních 25 let v květnu 2012 u Bzence na Hodonínsku. Plochu o rozloze téměř 200 hektarů hasilo tehdy čtyři dny přes 1 500 hasičů.

V roce 2015 byly zaevidovány dva případy velkých lesních požárů. Jeden o ploše 16 hektarů likvidovali hasiči v Mikolajicích na Opavsku. Ve druhém případě šlo o sérii požárů ve středních Čechách způsobených nejspíš jiskrami od kombajnů. Nejprve od 3. srpna shořelo během čtyř dnů na 100 hektarů lesa a polí u Olešné na Rakovnicku, od 7. srpna pak hořelo 20 hektarů lesa a pole mezi Dobřívem a Pavlovskem na Rokycansku. S hašením tam pomáhaly i dva vrtulníky policie a armády. Znovu pole a les zasáhl oheň 10. srpna u Bavorova na Strakonicku, a to na ploše zhruba 57 hektarů. I zde pomáhal hasit vrtulník.

Přehled velkých lesních požárů v ČR za posledních 10 let rozsah požáru
24. březen 2012 –⁠ Bzenec, Hodonínsko 200 hektarů
24. červenec 2015 –⁠ Mikolajice, Opavsko 16 hektarů
3. srpen 2015 –⁠ střední Čechy série požárů v součtu téměř na 180 hektarech
2. duben 2017 –⁠ Hostěnice, Brněnsko 20 hektarů
1. duben 2019 –⁠ Dětrichov nad Bystřicí, Bruntálsko odhadem 18 hektarů
8. květen 2019 –⁠ Tanvaldský Špicák, Jizerské hory odhadem 12 hektarů
6. duben 2020 –⁠ Železný Brod, Jablonecko 28 hektarů
24. březen 2022 –⁠ Náchod, část Lipí odhadem 15 hektarů

Začátkem dubna 2017 hořelo u Hostěnic na Brněnsku odhadem 20 hektarů lesa. Na místě zasahovalo 200 hasičů, kterým zásah komplikoval těžký terén a nedostatek vody. Do boje s ohněm nasadili i vrtulník a letadlo.

Rozsáhlý požár lesa na Bruntálsku zasáhl 1. dubna 2019 plochu okolo 18 hektarů. Na místě zasahovalo pět desítek hasičů. Vypomáhal i policejní vrtulník s bambi vakem na vodu. Lesní porost s mladými buky a polomy v Dětřichově nad Bystřicí začal podle hasičů hořet pravděpodobně kvůli nedbalosti lesních dělníků. Při pálení klestí se v silném větru oheň rozšířil na okolní porost.

Pravděpodobně od nedopalku cigarety začal hořet les začátkem května 2019 na Tanvaldském Špičáku v Jizerských horách. Hořelo v prudkém svahu a oheň zasáhl les na ploše zhruba 12 hektarů, hašení trvalo dva dny.

A 6. dubna 2020 zachvátil rozsáhlý požár les v náročném terénu u Železného Brodu na Jablonecku. Hořelo na 28 hektarech a zásah trval téměř 24 hodin. Oheň se při pálení klestí po kůrovcové těžbě u Horské Kamenice se velmi rychle rozšířil kvůli silnému větru do okolního porostu.

Letos v březnu zasáhl 15 hektarů lesa požár v kopcovitém a nepřístupném terénu u Náchoda v části Lipí. Oheň se podařilo hasičům dostat pod kontrolu po necelých dvou hodinách. Na jeho likvidaci nasadili i policejní vrtulník.

Nejčastější příčinou lesního požárů je podle Hasičského záchranné sboru lidská nedbalost, především odhozené cigaretové nedopalky, zakládání ohňů v lese či jejich nedostatečné uhašení. Zřídkavě způsobí požár i pohozené sklo.

Tagy:
les požár Hasičský záchranný sbor Náchod Česko Bzenec okres Hodonín terén Hřensko Národní park České Švýcarsko okres Opava

Hlavní zprávy

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí
Rusko

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:44

Zrno: Ukrajinci dostávají dávky dopaminu. Vyhlížejí další úspěch, prestiž Rusů je ohrožena

15:07

Český ministr zahraničí předvolal ruského velvyslance

14:47

Kreml: Spojené státy po únicích z Nord Streamu zvýšily cenu LNG i jeho prodej

14:10

Šokující zpovědi Rusů prchajících před mobilizací: Pokud si musím zlomit ruku, udělám to

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Živě
ON-LINE: Ruská duma schválila anexi okupovaných oblastí Ukrajiny. Západ ji odsuzuje

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Lidé snížili spotřebu o 18 %, poděkoval Síkela. Plyn bude stačit i přes studené počasí

Lidem se i přes studené počasí podařilo snížit meziročně spotřebu plynu až o 18 procent, na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Proto se podle něj daří nadále plnit zásobníky, které jsou plné skoro z 90 procent. Díky nižší spotřebě může také zkapalněný plyn teoreticky pokrýt až 40 procent spotřeby. Síkela chystá řešení s plynem i pro malé a střední firmy. Uvažuje se například o zastropování celkové spotřeby. U elektřiny pro ně platí strop 6 Kč.

Domácí zpravodajství

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.