Stalo se to asi každému – vejdete do místnosti a nevíte, proč jste tam vlastně šli. Podle vědců je to normální. Neurolog Christian Jarrett ve vědeckém sloupku pro BBC Science Focus vysvětlil, co se při takzvaném „efektu dveří“ v mozku děje.
„Efekt dveří“ je termín, kterým vědci označují situaci, kdy člověk vejde do místnosti a zapomene, proč tam vlastně šel. „Nebojte, rozhodně nejste jediní, kdo měl tento poněkud znepokojivý zážitek,“ napsal Jarrett pro BBC Science Focus.
ČTĚTE TAKÉ: Lidé si zvykli na home office a do kanceláří se jim nechce. Rozmáhá se takzvané „kávičkování“
Vysvětlení je ale poměrně jednoduché. Naše mozky se totiž rády chovají podle environmentálních souvislostí. Tedy – když vejdeme z jedné místnosti do jiné, dveře, které je dělí, působí pro naši hlavu jako jakási hranice. V tu chvíli se mozek kompletně resetuje a aktualizuje.
Efektem se podle Jarretta již dříve zabývali vědci z University of Queensland. A ti tento jev zkoumali více. „Zjistili, že průchod dveřmi, které spojují dvě identické místnosti, paměť většinou neovlivnil,“ popsal neurolog. To může být podle něj dáno například tím, že když byly místnosti úplně stejné, mozek „nepřemýšlel“ nad tím, že by se měl aktualizovat na nové prostředí.
Jak se efektu bránit?
Lidé mohou „efekt dveří“ zažívat denně. „Queenslandský tým informoval, že se tak děje většinou v momentě, kdy jsme rozptýleni a myslíme na jiné věci. Pak máme tendenci přijít do místnosti a zapomenout, proč jsme tam šli,“ uvedl Jarrett.
A dá se proti tomuto jevu nějak bojovat? „Lékem“ je podle neurologa soustředěnost. „Snažte se zůstat soustředěni na svůj cíl, když těmi dveřmi procházíte. Pokud se to nepodaří, vždycky si můžete napsat poznámku na hřbet ruky,“ doplnil Jarrett.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Mladí mohou díky mamahotelům ušetřit až milion. Žijí ale nahodile, říká expert