Solidarita s Madlenkou odhalila velký problém zdravotnictví: Kdo rozsáhlé testování zaplatí?

Snaha pomoci Madlence ukázala na další z problémů českého zdravotnictví

Obrovská solidarita lidí a snaha pomoci nemocné, ani ne dvouleté Madlence, která akutně potřebuje transplantaci kostní dřeně, ukázala na další z problémů českého zdravotnictví. Není totiž jasné, kdo zaplatí testování tisíců lidí, kteří se přihlásili do registru dárců kostní dřeně, aby zjistili, jestli náhodou právě oni nejsou ti vhodní.

Na jedné straně snaha pomoci nemocné Madlence, fronty před testovacími centry po celém Česku, registrace tisíců testovaných a na druhé straně otázka, kdo to zaplatí. Jeden ze dvou registrů v Česku s takovým náporem nepočítal. „Pouze na to vstupní vyšetření jsme počítali zhruba dva miliony ročně, protože to byl ten standardní počet dárců, kolem 2000,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Marie Kuříková, vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk v IKEM.

ČTĚTE TAKÉ: Případů žloutenky v Česku rychle přibývá. Nákaza začíná nenápadně, dojde na plošné očkování?

Zájem o zdraví Madlenky ale v březnu i dubnu zboural všechny předpoklady. V IKEM se za poslední měsíc zaregistrovalo asi sedm tisíc dárců. Jeden vstupní test stojí přibližně 1 000 korun, ten ale pojišťovna nehradí. Nemocnice tak bude muset sehnat částku zhruba sedm milionů korun. „Pojišťovny hradí zdravotní služby a péči, která souvisí s vyšetřením a tou samotnou péčí vždy ve vztahu ke konkrétnímu pojištěnci,“ okomentoval pro CNN Prima NEWS prezident Svazu zdravotních pojišťoven Martin Balada.

Aktuální případ dvouleté Madlenky tak jasně ukázal, že systém financování registru je potřeba změnit. Teď pomáhají IKEMU i sponzoři a dárci. „Děkujeme jak těm velkým dárcům, tak i těm menším, zároveň se snažíme oslovovat další nadace a filantropy. Předpokládáme, že se nám všechny ty náklady na testování podaří pokrýt,“ doplnila Kuříková.

IKEM se obrátil na pojišťovnu

„IKEM se na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) obrátil s žádostí o pomoc s hledáním řešení do budoucna. Společně tedy aktuálně připravujeme návrh, který by tomu měl zamezit,“ popsala pro CNN Prima NEWS mluvčí VZP Viktorie Plívová. Kromě IKEMu funguje v zemi ještě Český národní registr dárců dřeně, kde se ročně zaregistruje až 10 tisíc dárců. Ten je přes nadaci financovaný výhradně od dárců.

„Od velkých firem až po jednotlivce, kteří posílají drobné částky. Máme stále finanční rezervy, samozřejmě se tenčí,“ popsal pro CNN Prima NEWS vedoucí lékař Českého národního registru dárců dřeně Pavel Jindra.

Ministerstvo zdravotnictví by chtělo, aby pro podobné případy už od příštího roku vznikly speciální fondy. „Jsou to fondy, které budou mít pojišťovny, ze kterých mohou právě takovouhle činnost, která vlastně nesouvisí se zdravotním úkonem, ale se zdravotní péčí, hradit,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Pomoci by mohl zahraniční systém

Podle hlavního ekonoma společnosti Datarun Petra Bartoně je třeba se problémem do budoucnosti zabývat. Nastínil, že by Česko mohlo implementovat zahraniční systém, za který získali před třemi lety jeho tvůrci Nobelovu cenu za ekonomii.

„Vymysleli lepší a levnější způsob, jak v milionech lidí hledat konkrétního dárce. V zahraničí se již zavádí například pro hledání vhodných dárců ledvin,“ popsal pro CNN Prima NEWS Bartoň. Teď už prý jen zbývá systém zavést i u nás, a to s relativně malými náklady. Zmínil však, že to bude výzva do budoucnosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Boj o televizní poplatky. Právník vyzval Pavla, aby návrh nepodepsal. Hrozí střet s právem EU

Tagy:
zdraví zdravotnictví TOP 09 Vlastimil Válek Evropská unie Česko Ministerstvo zdravotnictví České republiky Institut klinické a experimentální medicíny Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky Pavel Jindra Viktorie Plívová nemoci a zdravotní potíže zdravotní ošetření a postupy