Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o rekordních 8,2 procenta. Částečně se tak zotavila z nejhorší recese, kterou způsobilo šíření koronaviru. Ve své předběžné zprávě to oznámil Německý statistický úřad.
Vláda navíc mírně zlepšila výhled na letošní rok. Zatímco dosud kvůli dopadům koronavirové krize počítala s propadem o 5,8 procenta, nyní čeká pokles o 5,5 procenta.
Růst hrubého domácího produktu (HDP) za třetí čtvrtletí překonal odhady analytiků, kteří čekali vzestup zhruba o 7,3 procenta. K výraznému oživení přispěla vyšší soukromá spotřeba, investice do vybavení a silný vývoz. Automobilky a strojírenské odvětví upozorňují na nebývalou poptávku z Číny v posledních měsících.
Ve druhém kvartálu, kdy už se naplno projevovaly dopady pandemie, německá ekonomika klesla o rekordních 9,7 procenta. V meziročním srovnání pak ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla o 4,3 procenta. I to je lepší výsledek, než čekali analytici. O čtvrtletí dříve činil meziroční propad 11,3 procenta.
Příští rok čeká německá vláda růst ekonomiky o 4,4 procenta, a to navzdory druhé vlně pandemie a nynější plošné uzávěře. Aktualizace údajů na letošní rok znamená, že Německo sice prochází jednou z nejhorších hospodářských krizí od konce druhé světové války, ale vede si lépe než po finanční krizi v roce 2009.
„Čím hlouběji zatlačíte míč pod hladinu, tím výše potom vyskočí. To samé platí pro ekonomiku," poznamenal k údajům ekonom Andreas Scheuerle ze společnosti DekaBank.
„Podařilo se nám během pandemie zachránit mnoho pracovních míst,“ řekl na tiskové konferenci německý ministr hospodářství Peter Altmaier, podle nějž se bude německé hospodářství zotavovat jen mírným tempem. Jeho úplné zotavení očekává nejpozději v roce 2022.
Podniky, na něž dopadnou listopadová karanténní opatření, vláda podpoří souborem opatření za deset miliard eur (bezmála 273 miliard eur). Proplatí jim až tři čtvrtiny ušlých tržeb.