Neměla hidžáb. Zemřela 16letá dívka, kterou podle aktivistů napadla mravnostní policie

V Íránu zemřela v nemocnici šestnáctiletá dívka, kterou podle nevládních organizací začátkem měsíce v teheránském metru zastavila mravnostní policie kvůli nenasazenému hidžábu. Informují o tom tiskové agentury s odvoláním na íránskou státní agenturu IRNA. Armíta Gerávandová byla několik týdnů v kómatu. Lidskoprávní aktivisté podle agentury AP tvrdí, že dívku mohla napadnout mravnostní policie, která vymáhá nošení šátku na veřejnosti.

„Bohužel poškození mozku oběti způsobilo, že strávila nějaký čas v kómatu a před několika minutami zemřela,“ uvedla agentura IRNA. Dodala, že podle lékařů se Gerávandová ocitla v kómatu poté, co upadla kvůli náhlému poklesu krevního tlaku a poranila si hlavu. IRNA neuvádí další okolnosti toho, co se dívce začátkem října stalo.

ČTĚTE DÁL: Írán přitvrzuje proti nezahaleným ženám. V ulicích je budou špehovat chytré kamery, psala CNN

Na dřívějších záběrech zveřejněných agenturou IRNA bylo vidět pouze to, jak Gerávandová v doprovodu dvou kamarádek nastupuje 1. října do soupravy metra bez nasazeného hidžábu, tedy šátku, jímž si má muslimská žena zakrývat vlasy a dekolt a který ženy v Íránu musejí od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti. Později na záběrech z metra bylo vidět, jak cestující vytahují bezvládné tělo na nástupiště.

Rodiče dívky ve státní televizi uvedli, že jejich dcera v metru zřejmě kvůli nízkému tlaku upadla a udeřila se do hlavy. Lidskoprávní aktivisté ale událost dávají do souvislosti se zákrokem příslušníků mravnostní policie, kteří nošení hidžábu kontrolují.

Gerávandová podle AFP pocházela z regionu, kde žijí Kurdové. Případ připomíná úmrtí mladé Kurdky Mahsy Amíníové, jež zemřela loni v září ve vazbě po zatčení mravnostní policií údajně kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb. I tento incident provázejí nejasnosti. Podle policie utrpěla infarkt, podle rodiny a dalších zdrojů ale zemřela na následky policejní brutality. Její smrt vyvolala v Íránu rozsáhlé protesty a širokou kritiku ze zahraničí.

Mohlo by vás zajímat, že prezident Íránu v minulosti zrušil rozhovor kvůli hidžábu.

Tagy:
policie Írán metro hidžáb Íránská islámská revoluce