V Íránu zemřela v nemocnici šestnáctiletá dívka, kterou podle nevládních organizací začátkem měsíce v teheránském metru zastavila mravnostní policie kvůli nenasazenému hidžábu. Informují o tom tiskové agentury s odvoláním na íránskou státní agenturu IRNA. Armíta Gerávandová byla několik týdnů v kómatu. Lidskoprávní aktivisté podle agentury AP tvrdí, že dívku mohla napadnout mravnostní policie, která vymáhá nošení šátku na veřejnosti.
„Bohužel poškození mozku oběti způsobilo, že strávila nějaký čas v kómatu a před několika minutami zemřela,“ uvedla agentura IRNA. Dodala, že podle lékařů se Gerávandová ocitla v kómatu poté, co upadla kvůli náhlému poklesu krevního tlaku a poranila si hlavu. IRNA neuvádí další okolnosti toho, co se dívce začátkem října stalo.
Armíta Gerávandová Zdroj: profimedia.cz
ČTĚTE DÁL: Írán přitvrzuje proti nezahaleným ženám. V ulicích je budou špehovat chytré kamery, psala CNN
Íránci a Afghánci se ostřelují kvůli řece. Tálibán má v boji využívat americkou techniku
Při přestřelkách na hranici mezi Íránem a Afghánistánem zemřeli v posledních dnech nejméně tři lidé. Ozbrojené složky obou zemí se totiž pustily do křížku kvůli bobtnajícímu politickému sporu, který se točí kolem řeky Hilmand. Podle některých zdrojů vytáhli tálibánci do boje s technikou, kterou v zemi zanechali Američané.
Na dřívějších záběrech zveřejněných agenturou IRNA bylo vidět pouze to, jak Gerávandová v doprovodu dvou kamarádek nastupuje 1. října do soupravy metra bez nasazeného hidžábu, tedy šátku, jímž si má muslimská žena zakrývat vlasy a dekolt a který ženy v Íránu musejí od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti. Později na záběrech z metra bylo vidět, jak cestující vytahují bezvládné tělo na nástupiště.
Rodiče dívky ve státní televizi uvedli, že jejich dcera v metru zřejmě kvůli nízkému tlaku upadla a udeřila se do hlavy. Lidskoprávní aktivisté ale událost dávají do souvislosti se zákrokem příslušníků mravnostní policie, kteří nošení hidžábu kontrolují.
Gerávandová podle AFP pocházela z regionu, kde žijí Kurdové. Případ připomíná úmrtí mladé Kurdky Mahsy Amíníové, jež zemřela loni v září ve vazbě po zatčení mravnostní policií údajně kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb. I tento incident provázejí nejasnosti. Podle policie utrpěla infarkt, podle rodiny a dalších zdrojů ale zemřela na následky policejní brutality. Její smrt vyvolala v Íránu rozsáhlé protesty a širokou kritiku ze zahraničí.
Mohlo by vás zajímat, že prezident Íránu v minulosti zrušil rozhovor kvůli hidžábu.