Bylo to jen obyčejné potřesení rukou, ale v tomto případě znamenalo daleko více. Čeští basketbalisté vstoupili do olympijského turnaje výhrou nad Íránem (84:78). Tedy státem, který neuznává Izrael. A právě ze židovské země pochází Ronen Ginzburg, trenér Tomáše Satoranského a spol. Kouč spolu se svým íránským protějškem však ukázali, že se dokážou povznést nad politiku.
Před olympiádou se částečně spekulovalo o tom, jestli vůbec k zápasu mezi Českou republikou a Íránem dojde. Když mají íránští sportovci nastoupit proti izraelským, občas se stane, že zápas nebo soutěž dopředu vzdají.
Mezi Izraelem a Íránem totiž zuří konflikt, což vyplývá už z toho, že jeden stát je židovský, zatímco druhý má přímo v názvu islámská republika. Představitelé Íránu proto dokonce zakazují svým sportovcům, aby se utkávali s izraelskými. Třeba judista Sajíd Mollají zákaz porušil a na mistrovství světa v roce 2019 neodstoupil. Kvůli obavám o vlastní bezpečí později emigroval.
V případě utkání Čechů proti Íránu byla situace značně jiná. Izraelce reprezentoval jen trenér Ronen Ginzburg, což nezabránilo tomu, aby se nakonec hrálo podle plánu. Politické osobnosti zejména z Íránu ale pravděpodobně neviděly rády, co se odehrálo mezi právě Ginzburgem a koučem na druhé straně Mehranem Šahintabem.
The Czech Republic Basketball Team’s Israeli head coach Ronen Ginzburg shakes the hand of his Iranian counterpart Mehran Shahintab, following the game! 🇮🇱🇮🇱🇮🇱🇮🇱 pic.twitter.com/NBodQTV25s
— Sports Rabbi (@thesportsrabbi) July 25, 2021
Sport totiž zvítězil nad dlouhými roky neshod. „Potřásli jsme si rukou před zápasem, po jeho konci. Také jsme trochu pokecali o basketbalu,“ podotkl 57letý Ginzburg, který už má i české občanství. „Možná to byl vzkaz pro politické lídry v Íránu,“ dodal po vítězství 84:78, které řídil především 16 body Patrik Auda a 14bodový Blake Schilb.
Už před zápasem mluvil Ginzburg o tom, že jde o výjimečnou příležitost, když dva týmy, které se potkají, vedou trenéři zrovna z těchto zemí.
Konflikt mezi Íránem a Izraelem, za kterým stojí náboženství, trvá již dlouhé desítky let. Nijak mu však nepomohla událost z letošního dubna, kdy došlo k blackoutu v největším íránském provozu na obohacování uranu Natanz, za kterým podle všeho stály izraelské tajné služby. Před dvěma lety se hovořilo o tom, že reálně hrozí válečný konflikt.