Za nedodržení termínů při opravách a modernizaci armádních helikoptér ruské výroby musí státní podnik LOM Praha platit. Ministerstvo obrany po něm chce 80 milionů korun. Zjištění CNN Prima NEWS potvrdila Jana Zechmeisterová, mluvčí ministerstva obrany.
„Za předchozí období evidujeme smluvní pokutu vůči státnímu podniku LOM Praha za prodlení ze servisní smlouvy pro vrtulníky řady Mi,“ upřesňuje Zechmeisterová. Podle informací dvou vysoce postavených resortních úředníků činí penále 80 milionů korun.
„Způsob úhrady pokuty a případná spoluodpovědnost subdodavatele je nyní v řešení,“ pokračuje Zechmeisterová. Za zpoždění v opravách 40 helikoptér řady Mi-8, Mi-17, Mi-171š a Mi-24/35 totiž LOM Praha tak úplně nemůže, problém vznikl právě na třetí straně. V posledních letech, v době zhoršených vztahů mezi NATO a Moskvou, je totiž stále složitější a zdlouhavější sehnat náhradní díly v Ruské federaci.
Redakce CNN Prima NEWS žádala o vyjádření i samotný podnik LOM Praha, jehož zřizovatelem je ministerstvo obrany. Mluvčí Jitka Šuláková se však k potížím v zakázce a dodávkách součástek z Ruska nechtěla vyjadřovat. „V této otázce odkazujeme na ministerstvo obrany.“
Kontrakt měl hodnotu 4,2 miliardy korun
Kontrakt v hodnotě 4,2 miliardy korun slavnostně podepsalo ministerstvo obrany se zástupci opraven LOM Praha v září roku 2017 na ostravských Dnech NATO. Podle dokumentů zveřejněných v Registru smluv má státní podnik veškeré armádní helikoptéry Mi opravovat a udržovat až do roku 2023.
Pokud bude muset LOM Praha pokutu ministerstvu skutečně zaplatit, bude to velký zásah do jeho fungování. Kvůli zhoršujícím se hospodářským výsledkům podniku – v roce 2019 skončilo jeho hospodaření v hlubokém schodku -152,9 milionu korun – do něj dokonce resort loni vyslal finanční kontrolu.
Právě závislost na dílech z nevyzpytatelného Ruska a zastaralost transportních a útočných vrtulníků Mi je důvodem, proč ministerstvo obrany nakupuje západní stroje. Na konci roku 2019 uzavřelo smlouvu na pořízení tuctu amerických helikoptér H-1 z továrny Bell Helicopter za 17,5 miliardy korun, které by v Česku měly přistát v roce 2023. Dle posledního vyjádření Aleše Opaty, náčelníka generálního štábu, by vzdušné síly mohly celkově provozovat až dvacítku těchto vrtulníků.