Nastalo to nejtemnější období roku, z něhož nás vyvede prosincový slunovrat. Chcete si dobu temna doma zpříjemnit nebo snad navodit tajemnou, tak trochu dušičkovou atmosféru? Vytvořte si spolu s námi svou vlastní jedinečnou lucernu z lahve od okurek. Není to nic složitého, ani nákladného. Navíc vám ukážeme, jak docílíte toho, že i taková obyčejná láhev od okurek může vypadat přepychově.
Co budete potřebovat:
Víte, k čemu slouží konzolový stolek? Vyrobte si ho ze starého prkna!
V předsíni nebo ložnici určitě oceníte praktický a na místo nenáročný konzolový stolek. Tento malý a nenápadný kousek zařízení si ale můžeme celkem snadno vyrobit sami a přizpůsobit jej svému stylu.
- velkou láhev od okurek nebo od utopenců (ideálně pětilitrovou)
- tavnou pistoli s lepidlem
- malá drátková světýlka s bateriemi
- mech
- kokosové vlákno, motouz
- zlatou akrylovou barvu, lak
- umělou větvičku s jehličím, červenými bobulemi a šiškami
- štětec, kelímek s vodou
- štípací kleště
- nůžky
- případně ještě i lepicí pásku
K výrobě dušičkové lucerny budete potřebovat především velkou sklenici od okurek a pak také světýlka, větvičku, mech a tavnou pistoli s lepidlem Zdroj: Adriana Dosedělová
K výrobě dušičkové lucerny budete potřebovat především velkou sklenici od okurek a pak také světýlka, větvičku, mech a tavnou pistoli s lepidlem Zdroj: Adriana Dosedělová
Postup výroby dušičkové lucerny
Na dušičkovou lucernu potřebujete velkou láhev od okurek nebo od utopenců. Tu je nutné samozřejmě nejprve vyprázdnit a její obsah zkonzumovat. Potom ji důkladně vymyjte a omyjte. Smyjte z ní i nalepený papírový štítek. Půjde vám to snadno pod horkou vodou. Pokud to půjde ztěžka, pomoci si můžete drátěnkou a tekutým pískem. Víčko i nádobu nechte okapat nebo je důkladně dosucha utřete.
Na dno lahve jako první napěchujte kokosové vlákno. Jestli se do lahve nedostanete, pomoci si můžete třeba s vařečkou. Na kokosové vlákno pak navrstvěte mech.
Na kokosové vlákno potom navrstvěte mech Zdroj: Adriana Dosedělová
Z větvičky uštípněte štípacími kleštěmi šišku a zelenou větvičku s červenými bobulemi. Vše zasaďte do mechu ve sklenici. Naaranžujte. Natřete víčko sklenice zlatou akrylovou barvou. Nechte zaschnout. V následujícím kroku zalakujte víčko a nechte zaschnout.
Víčko natřete zlatou akrylovou barvou Zdroj: Adriana Dosedělová
Do krabičky od světýlek vložte baterie. Světýlka pak naaranžujte dovnitř lahve. Konec zasuňte co nejvíce ke dnu láhve a světýlka pak postupně viňte v kruzích podél stěny. Na vnitřní stranu víčka nalepte krabičku od světýlek. Udělat to můžete s pomocí tavné pistole, případně i lepicí pásky. Víčko opatrně našroubujte na lahev. Víčko je pohyblivé. Když budete chtít rozsvítit nebo zhasnout, stačí jej jen odšroubovat a sepnout spínač.
Na víčko důkladně do středu nalepte krabičku od světýlek. Zdroj: Adriana Dosedělová
Na hrdlo pod závit nalepte několik řad motouzu. Ten postupně otáčejte kolem hrdla. Dbejte přitom, aby se jednotlivé vrstvy nepřekrývaly, ale ležely těsně vedle sebe. Nakonec oba konce motouzu zavažte.
Zažeňte podzimní chmury svíčkou ze včelího vosku a citrusů
Svíčky se hodí pro mnoho příležitostí. Navodíte jimi příjemnou romantickou atmosféru, pozvednete jakoukoli dekoraci na vyšší úroveň a dokonce se hodí i ke každodennímu stolování. Hořící plamínek může příjemně uklidnit a navodit podobné pocity jako hořící oheň v krbu. Při slavnostních příležitostech by také neměla chybět na stole zapálená svíčka. A svíčka vyrobená z citrusů a včelího vosku vám navíc krásně provoní celý prostor.
Z hlavní větvičky uštípněte kleštěmi další větvičku, jehličnatý kousek, šišku a červené bobule. Ty potom naaranžujte a s pomocí tavné pistole nalepte na hrdlo lahve pod závit, přesněji do místa vazby uzlíku. Dušičková lucerna je hotová. Teď už jí jen zbývá, abyste ji naaranžovali na jejím finálním místě a těšili se z jejího příjemného světla. Používat ji přitom nemusíte pouze v listopadu, ale klidně i v době adventu a s drobnými úpravami výplně pak po zbytek roku.
Nakonec sklenici dozdobte provázkem a větvičkou Zdroj: Adriana Dosedělová