reklama

Nevěříte, že i dušičková lucerna může vypadat luxusně? Přesvědčíme vás o tom!

 • Téma: Hobby
 • Prima DOMA
 • Adriana Dosedělová
 • 21. listopadu 2021 14:00

Nastalo to nejtemnější období roku, z něhož nás vyvede prosincový slunovrat. Chcete si dobu temna doma zpříjemnit nebo snad navodit tajemnou, tak trochu dušičkovou atmosféru? Vytvořte si spolu s námi svou vlastní jedinečnou lucernu z lahve od okurek. Není to nic složitého, ani nákladného. Navíc vám ukážeme, jak docílíte toho, že i taková obyčejná láhev od okurek může vypadat přepychově.

reklama

Co budete potřebovat:

 • velkou láhev od okurek nebo od utopenců (ideálně pětilitrovou)
 • tavnou pistoli s lepidlem
 • malá drátková světýlka s bateriemi
 • mech
 • kokosové vlákno, motouz
 • zlatou akrylovou barvu, lak
 • umělou větvičku s jehličím, červenými bobulemi a šiškami
 • štětec, kelímek s vodou
 • štípací kleště
 • nůžky
 • případně ještě i lepicí pásku

Postup výroby dušičkové lucerny

Na dušičkovou lucernu potřebujete velkou láhev od okurek nebo od utopenců. Tu je nutné samozřejmě nejprve vyprázdnit a její obsah zkonzumovat. Potom ji důkladně vymyjte a omyjte. Smyjte z ní i nalepený papírový štítek. Půjde vám to snadno pod horkou vodou. Pokud to půjde ztěžka, pomoci si můžete drátěnkou a tekutým pískem. Víčko i nádobu nechte okapat nebo je důkladně dosucha utřete.

Na dno lahve jako první napěchujte kokosové vlákno. Jestli se do lahve nedostanete, pomoci si můžete třeba s vařečkou. Na kokosové vlákno pak navrstvěte mech.

Z větvičky uštípněte štípacími kleštěmi šišku a zelenou větvičku s červenými bobulemi. Vše zasaďte do mechu ve sklenici. Naaranžujte. Natřete víčko sklenice zlatou akrylovou barvou. Nechte zaschnout. V následujícím kroku zalakujte víčko a nechte zaschnout.

Do krabičky od světýlek vložte baterie. Světýlka pak naaranžujte dovnitř lahve. Konec zasuňte co nejvíce ke dnu láhve a světýlka pak postupně viňte v kruzích podél stěny. Na vnitřní stranu víčka nalepte krabičku od světýlek. Udělat to můžete s pomocí tavné pistole, případně i lepicí pásky. Víčko opatrně našroubujte na lahev. Víčko je pohyblivé. Když budete chtít rozsvítit nebo zhasnout, stačí jej jen odšroubovat a sepnout spínač.

Na hrdlo pod závit nalepte několik řad motouzu. Ten postupně otáčejte kolem hrdla. Dbejte přitom, aby se jednotlivé vrstvy nepřekrývaly, ale ležely těsně vedle sebe. Nakonec oba konce motouzu zavažte.

Z hlavní větvičky uštípněte kleštěmi další větvičku, jehličnatý kousek, šišku a červené bobule. Ty potom naaranžujte a s pomocí tavné pistole nalepte na hrdlo lahve pod závit, přesněji do místa vazby uzlíku. Dušičková lucerna je hotová. Teď už jí jen zbývá, abyste ji naaranžovali na jejím finálním místě a těšili se z jejího příjemného světla. Používat ji přitom nemusíte pouze v listopadu, ale klidně i v době adventu a s drobnými úpravami výplně pak po zbytek roku.

Tagy:
lucerna DIY Dušičky DIY lucerna výroba lucerny

Hlavní zprávy

Strach o Rockyho: Covid Vémolově Lele zkomplikoval porod, s Karlosem teď spát nebude

Partnerka Karlose „Terminátora“ Vémoly Lela Ceterová ve středu porodila malého Rockyho. Jenže nic se neobešlo bez komplikací. Pár dní před nástupem maminky do nemocnice dostali novopečení rodiče covid. Ceterová v sobotu v živém vysílání na Instagramu popsala, že žila ve stresu a beznaději. Domů se vrací v neděli, se svým partnerem ale nemůže spát v jedné místnosti.

Asteroid větší než Eiffelovka se blíží k Zemi. NASA ho považuje za znepokojivý

Obrovský asteroid 4660 Nereus, který je větší než Eiffelova věž, se blíží k planetě Zemi. NASA jej považuje za znepokojivý, protože má více než 150 metrů a nachází se ve vzdálenosti 3,9 milionu kilometrů od oběžné dráhy Země. Kolem ní by měl proletět 11. prosince ve vzdálenosti asi 2,4 milionu mil. Podle vědců by ale nebezpečný pro planetu Zemi být neměl.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Aktualizováno

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

reklama

Domácí zpravodajství

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama