reklama

Víte, k čemu slouží konzolový stolek? Vyrobte si ho ze starého prkna!

V předsíni nebo ložnici určitě oceníte praktický a na místo nenáročný konzolový stolek. Tento malý a nenápadný kousek zařízení si ale můžeme celkem snadno vyrobit sami a přizpůsobit jej svému stylu.

reklama

V našich domácnostech se konzolový stolek moc často nenachází, a přitom je to velká škoda. Tento malý kousek nábytku se totiž vejde opravdu skoro všude a své místo najde třeba v předsíni pro odkládání klíčů či kabelky, v ložnici jako kosmetický stoleček nebo v pracovním koutku vašeho nového home office jako šikovný stůl pro notebook.

Historie konzolového stolku sahá až do 17. století, do doby francouzského krále „slunce“ Ludvíka XIV. V té době nechyběl v žádném mondénním salonku a později byl oblíbený i v měšťanských domácnostech. Časem byl ale neprávem pozapomenutý jako buržoazní přežitek. Avšak v dnešní bytové výstavbě, kdy developeři šetří na každém centimetru a byty jsou čím dál tím menší, určitě zase své uplatnění najde. Opravdový konzolový stoleček poznáte snadno – má jen dvě nožičky a zadní hranou je pevně přichycený ke stěně. Takže i když je na pohled subtilní, ve skutečnosti je pevný a hodně toho unese.

Vyrobit si jej můžeme třeba ze starého prkna ze stavby a dvou odložených nožiček, které přežily ze starého stolku. Originální nožky pořídíme třeba v bazaru, ale najít je můžeme například i při šmejdění na staré půdě nebo v garážovém výprodeji. Použít ale jde doslova cokoli, co připomíná nohy – větev nebo kmínek stromu, instalatérské trubky, nebo třeba i cihly. My jsme pro budoucí nohy použili podpěry baldachýnu, které původně zdobily historizující postel.

Potřebujeme:

  • 2 vysoké nohy od stolku
  • 1 prkno (délku i šířku určuje naše potřeba i prostor v místnosti)
  • 2 vruty
  • 2 dřevěné krytky na vruty
  • 2 L-profily
  • 4 šrouby
  • 2 hmoždinky
  • pilu, hoblík nebo brusku, vrtačku, tužku a skládací metr

Prkno i nohy si zkrátíme na požadovanou velikost. U desky stolu se doporučuje rozměr zhruba 20×90 cm a výška nožek by měla být alespoň 70 cm, může být ale i mnohem vyšší.

Pokud používáme staré prkno, je třeba jej obrousit. Na to použijeme brusku. Pokud je opravdu hodně poškozené, můžeme začít i hoblíkem. Při práci s bruskou můžeme plochu úplně vyčistit, nebo ponechat prknu částečnou patinu. Obrousíme i hrany a rohy, aby nebyly ostré.

Na spodní straně prkna si u přední hrany vyznačíme body, kam umístíme nohy. V tom místě vyvrtáme díru. Díru vyvrtáme i v horní plošce nohou. Pomocí vrutů prošroubujeme desku a nohy k ní připevníme. Na vrchní straně desky zakryjeme hlavu vrutu dřevěným kloboučkem.

K hraně desky, která bude připevněná ke zdi, přišroubujeme L-profily. Stolek přirazíme ke stěně a vyznačíme si, kde bude připevněný. V tom místě vyvrtáme do zdi díry a zasuneme hmoždinky. Nakonec stolek pevně přišroubujeme ke stěně.

Tagy:
DIY výroba stolku konzolový stolek

Hlavní zprávy

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci
Koronavirus

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu
360°

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360°Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

reklama

Domácí zpravodajství

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela ve středu odpoledne spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dorazil i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod se pohybuje v řádech stovek milionů korun.

reklama