reklama
CNN Prima News nevidomý

nevidomý

Výpis příspěvků ke štítku „nevidomý“

Slepý závodník chce jezdit i v ulicích. Poruchu pozná po sluchu, hezké auto po hmatu

Je od narození slepý, jako malého jej v dětském domově šikanovali. Jenže Petr Haluška není naříkací typ. I proto bez ohledu na svůj handicap rád sedá za volant a překonává rychlostní rekordy – naposledy si to v Brně svištěl 186 km/h. Díky absolutnímu hudebnímu sluchu se též vypracoval v uznávaného ladiče pián, je i šikovným masérem, jemuž se pod ruce dostali třeba fotbalisté Sparty. Jasně že je mu občas ouvej. To si ale do uší pustí Rammstein a je zase dobře.

Doprovázela nevidomého otce, skončil pod kamionem. Za jeho smrt dostala podmínku

Podmíněný roční trest se zkušební lhůtou na jeden rok ve středu vyměřil Okresní soud Plzeň-město sedmatřicetileté ženě za usmrcení z nedbalosti. Žena loni v březnu doprovázela svého nevidomého otce po Plzni a na rušné Klatovské třídě s ním vstoupila mimo přechod pro chodce přímo pod nákladní automobil, který se rozjížděl na zelenou. Nevidomý muž utrpěl mnohočetná těžká zranění, kterým i přes veškerou snahu záchranářů na místě podlehl. Ženě hrozilo až šestileté vězení. Rozsudek není pravomocný.

Nevidomého muže srazil v Plzni kamion. Policie viní dceru, která ho doprovázela

Z ublížení na zdraví z nedbalosti obvinila policie v Plzni 37letou ženu, která loni začátkem března doprovázela 56letého nevidomého muže. Při přecházení silnice na světelné křižovatce rušných ulic Americká a Klatovská muže srazil nákladní automobil. Utrpěl těžká zranění a na místě jim i přes snahu záchranářů podlehl, informovala ve čtvrtek policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Řidič pražské tramvaje přerušil jízdu a pomohl nevidomé. Ukázková výchova, chválí ho lidé

Mladý řidič tramvaje v Praze David Povýšil si ve středu na vrub připsal dobrý skutek. Když chtěl odjíždět ze stanice Lipanská na pražském Žižkově, všiml si, že u přechodu postává nevidomá žena. „Nebylo o čem přemýšlet,“ řekl Povýšil, jenž vyrazil ženě pomoci. Scéna, kterou zachytila kamera v kabině tramvaje, nyní koluje po sociálních sítích.

Krátkozrakost dosahuje epidemických rozměrů po celém světě, upozorňují odborníci

Podle odborníků přibývá lidí s krátkozrakostí a dalšími očními vadami a nemocemi. Problém vnímají v nedostatečné prevenci, kdy lidé odkládají prohlídky v domnění, že jejich zrak je v pořádku. Nemusí tomu ale tak být a je potřeba si uvědomit, že zrak je nejdůležitější vjem, který máme. Jak vypadá běžný život nevidomého člověka a s čím vším se musí poprat? O tom vypráví ve svém příběhu Marie Zemanová (47 let). I když prakticky nevidí, stále je velmi aktivní a podporuje lidi s podobným hendikepem.

Když sundám brýle, rozeznám pouze světlo a tmu, říká slabozraká redaktorka Marie

Život se zbytky zraku a 50procentní hluchotou není jednoduchý. Marie Zemanová (47 let) se narodila předčasně. Celý život ji provází zrakové a sluchové obtíže. I přes postižení vystudovala mediální obor na Karlově Univerzitě a 25 let působila jako redaktorka a editorka. V současné době pracuje pro neziskovou organizaci a vede blog, ve kterém popisuje život bez zraku. Jak se žije slabozrakým a nevidomým, jak jim pomáhá moderní technologie i společnost?

reklama