Zapomínají na ně i největší studia. V Česku vznikají hry pro nevidomé, jak fungují v praxi?

Videohry s funkcemi pro hendikepované hráče jsou stále spíše raritní záležitostí. O to větší pozornost vzbudily dva české tituly, které myslí na lidi se zrakovým postižením. V další epizodě pořadu CNN Prima Gaming se blíže představí hry To the Dragon Cave a 1428: Shadows over Silesia, které bez potíží mohou hrát i nevidomí. Poslední díl této sezóny CNN Prima Gaming můžete sledovat v sobotu 2. července ve 22:20 na stanici CNN Prima NEWS i na webových stránkách cnnprima.cz.

Pokud si hráč s hendikepem rozhodne vyzkoušet cokoliv z kategorie nejprodávanějších a nejpopulárnějších titulů, zpravidla narazí na velmi omezený výběr. Výjimkou jsou například slavné americké hry God of War nebo The Last of Us. Především druhá jmenovaná akční adventura nabízí velmi povedený herní zážitek i pro ty, kteří mají problémy se zrakem.

Seznam her s podpůrnými funkcemi pro tělesně postižené ale není příliš dlouhý. Češi ovšem nejsou pozadu – menší tuzemské tituly To the Dragon Cave nebo 1428: Shadows over Silesia myslí na nevidomé hráče v první řadě. Původní motivace těchto tvůrců se však liší.

„Manžel je vášnivý hráč. Od 18 let nevidím, ale když jsem byla malá, tak jsem ráda hrála hry na počítači. Jak jsem přestala vidět, tak se hry pro mě staly nepřístupnými,“ řekla redakci Jana Kuklová ze studia Kikiriki Games, které stojí za mobilní střílečkou To the Dragon Cave.

Ještě před pár lety Jana Kuklová hrála na svém iPhonu logickou hru, než jí ale zmizela z virtuálního obchodu App Store. Její manžel Miloš proto začal přemýšlet o tom, že pro ni nějakou hru vytvoří. Loni v srpnu se začala rýsovat první idea, do toho manželé Kuklovi řešili i založení studia Kikiriki Games. Nakonec se audio střílečka dostala na mobilní telefony letos v květnu.

Základem přístupných her jsou především zvuky, díky kterým se hráč orientuje v prostředí. Naopak nezáleží tolik na vizuální stránce titulu, protože si každý představuje herní svět podle své fantazie a zvukových vjemů, které dostává.

V To the Dragon Cave tak na hráče nečeká 3D grafika, ale jen úvodní obrazovka, textové rozcestníky a především povedený dabing, o který se může audio střílečka opřít.

Práce manželů Kuklových dokonce zaujala i Nadaci Vodafone, která studio finančně podpořila. Nově založené firmě rovněž poskytla konzultace s odborníky na podnikání.

Husité se sonary a hlasovými nápovědami

Trochu jiný příběh má za sebou husitská akční adventura 1428: Shadows Over Silesia, na které pracuje vývojář Petr Kubíček. „Na internetu jsem viděl, jak nevidomý hráč Lukáš Hosnedl hraje The Last of Us. Fascinovalo mě, jak to funguje, nikdy předtím jsem neviděl nevidomého hrát špičkový titul,“ popsal Kubíček, jak se u něj začala rodit myšlenka hry přístupné pro hendikepované.

Pro brněnského vývojáře se jednalo o výzvu, především z programátorského hlediska. Svou roli hrál také fakt, že přístupné hry jsou stále neprobádaným teritoriem videoherního průmyslu. „Další důvod byl, že to bude slušný marketingový nástroj a způsob, jak dostat hru mezi nevidomé a i vidomé hráče,“ říká Kubíček.

Adventura 1428: Shadows over Silesia zaujme běžného hráče povedenou animovanou izometrickou grafikou. Nevidomí ale mnohem více ocení funkce jako sonar nebo popisy prostředí, aby věděli, jestli se nachází v temné a bahnité jeskyni, a dokázali si maximálně užít středověkou atmosféru.

Hendikepovaní? Příliš malá skupina pro velké hry

Herní společnosti zatím hendikepované hráče opomíjí. Podle Kuklové za tím stojí především fakt, že hráči ani velká studia netuší, že nevidomí lidé mohou ovládat mobilní telefony a další zařízení.

„Myslím, že vývojáři si jdou za svou představou, jak má hra vypadat. Znají své zákazníky a hráčskou komunitu, ale nevědí, že tu jsou nevidomí lidé, kteří by se chtěli také stát těmi hráči a chtěli by si něco zahrát. Proto je takových her nedostatek,“ uvedla zakladatelka studia Kikiriki Games.

„Je to dost malá skupina, na kterou přístupné funkce cílí. Co mám informace, kolik lidí používá funkce v The Last of Us, to jsou jen tisíce lidí. Velkým hrám se nevyplácí dělat podobné funkce, protože náklady jsou mnohem vyšší, než je potenciální zisk,“ doplnil na téma Kubíček.

Pořad CNN Prima Gaming můžete sledovat každou sobotu ve 22:20 na CNN Prima NEWS nebo na webových stránkách cnnprima.cz, kde mimo jiné najdete i archiv odvysílaných dílů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:20

Ukrajinci překvapili nic netušící okupanty

21:32

Zelenskyj mluvil s papežem Františkem

20:31

Tranzit ropy do ČR ropovodem Družba byl ve 20:00 obnoven, uvedla firma Mero. Ukrajina dodávky zastavila minulý týden, když nedostala z Ruska peníze.

19:53

Vůdci Nočních vlků na Slovensku hrozí zmrazení majetku

Spisovatel Rushdie byl pobodán. Islamisté mu kvůli jeho Satanským veršům vyhrožují smrtí

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl ve čtvrtek napaden při vystoupení v New Yorku. Podle reportéra agentury AP, který byl na místě, na pódium vtrhnul muž a zaútočil na Rushdieho. Podle policie spisovatel zřejmě utrpěl bodnou ránu do krku a byl vrtulníkem převezen do místní nemocnice. Nyní podstupuje operaci, oznámil poté Rushdieho literární agent. Útočníka policisté zadrželi, je ve vazbě.

Horák: Francouzská kauza Babiše neohrozí. Jeho voliči na to nemají rozlišovací schopnosti

Čerstvá informace, že na expremiéra Andreje Babiše (ANO) si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, jeho sílu nijak neohrozí. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl marketingový expert Jakub Horák. Podle něj totiž Babišovi voliči nemají dostatečné rozlišovací schopnosti na to, aby kauzu pochopili. Jeho odpůrci zároveň nevnímají offshorové společnosti, přes jednu z nichž měl Babiš nemovitosti koupit, jako něco špatného.

Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Živě
ON-LINE: Další tvrdý úder Ukrajinců na jihu. Rusové přišli o sklad zbraní i vojáky

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k ukončení bojů v okolí Záporožské jaderné elektrárny. Ukrajinci hlásí další úspěšný úder na ruské pozice na jihu země. Ruští občané mezitím houfně prchají z poloostrova Krym. Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území, jen Sumská oblast čelila nejméně 10 útokům. Volodymyr Zelenskyj slíbil Rusům odplatu za ostřelování obce Marhanec, při kterém zahynulo 13 lidí.

Domácí zpravodajství

Hasiči po 20 dnech zdolali ohnivou hydru v Českém Švýcarsku a předali poslední hašená místa

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Mlejnka v souvislosti s kauzou Dozimetr neprověřujeme, tvrdí GIBS

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odmítla, že by prověřovala ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka kvůli úniku informací v kauze Dozimetr. Prověřování s ním prý nemá nic společného. GIBS to v pátek uvedla v tiskové zprávě. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě korupce v pražském dopravním podniku.