reklama

Těžké rány osudu. Adam po operaci mozku oslepl, život mu prý nyní komplikují úředníci

Se svým příběhem se na CNN Prima NEWS obrátil Adam Tomáš z Českých Budějovic. Život mu zkomplikovala operace mozku, po které náhle oslepl. Teď má navíc prý problémy i s úředníky.

reklama

Do svých 26 let vedl Adam Tomáš z Českých Budějovic běžný život vysokoškolského studenta. V srpnu předloňského roku se mu však převrátil naruby. Po operaci mozku se probudil v podstatě slepý. „Kvůli odumření týlního laloku prakticky nevidím,“ uvedl Tomáš.

Ihned po propuštění z nemocnice za pomoci rodiny začal vyřizovat potřebné náležitosti pro získání průkazu ZTP/P. Obrátil se na Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) v Českých Budějovicích, kde jeho zdravotní způsobilost posuzoval revizní lékař Pavel Luža. A právě v této chvíli se Tomášovi zkomplikoval život ještě více, obdržel špatnou průkazku.

Že dostal nesprávný průkaz zjistil až ve chvíli, když si chtěl u pokladny Českých drah koupit jízdenku na vlak. „Průkazka byla vydaná pro hluchoněmého autistu,“ podotýkal muž. Posudkový lékař podle Tomáše dále nezohlednil všechny dodané lékařské zprávy a rozhodl, že, přestože je podle všech dodaných dokumentů prakticky nevidomý, nepotřebuje průkaz ZTP/P.

Ten by mu umožnil například cestovat hromadnou dopravou s doprovodem. Bez dokladu se mu prodražily cesty z Českých Budějovic do Prahy, kam dochází na doktorské studium. Namísto okamžitého vydání správného průkazu si musel Tomáš požádat o nový. Jeho matka se u úřadu dožadovala vysvětlení, místo něj se však prý dočkala arogantního zacházení.

Vinou úřadu dluží statisíce

„Člověk tam přijde s bílou holí a posudkový lékař na něj křičí, ať okamžitě odejde, že se s ním nehodlá bavit. Bylo to v úředních hodinách,“ přiblížila Gabriela Tomášová údajné jednání lékaře s jejím synem. Vysvětlení se tak prý nedočkal, navíc se k němu měl Luža podle Tomášové chovat nepřístojně a hulvátsky. Po následující telefonické stížnosti s tím, že o případu bude informována veřejnost, prý nastala změna.

„Okamžitě druhý den nám volal vedoucí posudkového lékařství z OSSZ a říkal nám, že jestli stačí omluva telefonická, protože pan doktor Luža tam už nebude pracovat,“ pokračovala Tomášová. Ten, podle informací úředníků, by měl kvůli nedostatku posudkových lékařů na OSSZ dále pracovat s tím, že mu byla smlouva prodloužena pouze na jeden rok.

Rodina tím považovala situaci za vyřízenou. Když se po deseti měsících Tomáš konečně dostal ke správnému průkazu, přišla jiná komplikace. Ta souvisela s žádostí o vodicího psa. „Úřad z ničeho nic začal požadovat psychiatrický posudek, na což tedy údajně mají právo, ale je to naprosto nestandardní postup,“ uvedl Tomáš.

Život mladému muži údajně opět zkomplikoval lékař Luža. Po absolvování vyšetření dostal Tomáš přislíbený příspěvek na vodicího psa. Kvůli administrativní prodlevě však finanční příspěvek, který mu byl přiznán 10. prosince loňského roku, dosud neobdržel. Za výcvik psa Edy, který mu pomáhá od podzimu, je jeho majiteli vinou úřadu dlužen několik set tisíc korun.

S prosbou o osobní omluvu doktora Luži zatím neuspěl. I po žádosti CNN Prima NEWS o vyjádření k celé situaci jsme byli odkázáni na tiskové oddělení České správy sociálního zabezpečení. „Stížnost pana Adama Tomáše nám byla doručena a stěžovateli se k případu vyjádříme v písemné podobě v zákonem stanovené lhůtě,“ znělo v odpovědi. Matka Adama však zdůrazňuje, že její syn nechce jít do žádného právního sporu.

Rodina se přeje jediné – obyčejné lidské gesto, které by si podle nich hendikepovaný člověk zasloužil. Chtějí upozornit na situaci, se kterou se mnozí lidé se znevýhodněním setkávají, ale bez podpory blízkých a rodiny ji nezvládnou sami řešit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční
Domácí

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční

 • Aktualizováno
 • Od středečního rána hlásil systém eRecept výpadek. Lékárníci se tak nemohli připojit na centrální uložiště a pacientům vydávat léky. Podle informací SÚKL se kolem 13:30 podařilo systém znovu plně zprovoznit. Dostupné je již i call centrum, které je však po výpadku vytížené. Problém měli i lékaři, a to s certifikáty a zadáváním výsledků testování či očkování na covid.

  Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

  Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

  V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

  Aktualizováno

  Policie ve středu dopoledne dočasně evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a lidé se mohli vracet domů. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Sleva na jízdném by nově měla činit 50 procent. O návrhu rozhodne vláda ve středu

  Aktualizováno

  Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

  Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

  Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

  reklama