Komentátoři: Celý systém koncesionářských poplatků je špatně. Vláda zpochybňuje nezávislost ČT

Komentátoři Kulidakis a Schmarcz o zvyšování koncesionářských poplatků

Celý systém koncesionářských poplatků je špatně, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor Thomas Kulidakis. Mnoho lidí si podle něj platí digitální služby, a proto není důvod, aby platili ještě koncesionářský poplatek. Komentátor Martin Schmarcz podotkl, že vláda zpochybňuje nezávislost České televize.

Poslanci na středeční mimořádné schůzi jednají o sporné novele o navýšení koncesionářských poplatků pro veřejnoprávní televizi a rozhlas. Komentátor Thomas Kulidakis ve vysílání CNN Prima NEWS považuje systém poplatků za nepovedený. „Samozřejmě, že je špatně, když mají platit i ti, kteří mají chytrá zařízení schopná přijímat internet. To přece neznamená, že sledují Českou televizi nebo poslouchají Český rozhlas. Špatný je celý systém poplatků. Mnoho lidí si platí takzvané digitální služby od různých operátorů, tak proč by měli platit ještě koncesionářský poplatek?“ ptal se Kulidakis.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: STAN jako chytrá horákyně? Postavilo se proti vládnímu návrhu. Úspěšná strategie, míní Valeš

Převedení České televize a Českého rozhlasu pod stát a jejich sloučení podle něj není nic proti ničemu. „Důležité je na tom pouze jediné – žádné médium, zvláště to veřejnoprávní, by nemělo být v zajetí politických preferencí těch, kteří tvoří obsah. A tady narážím na to, že Rada České televize i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání naprosto jasně konstatovaly, že v předvolební debatě před evropskými volbami Česká televize zvýhodnila vládní strany oproti těm nevládním,“ popsal Kulidakis.

Hospodaří ČT a ČRo podle vašeho názoru efektivně?

Vláda z poplatků učinila politický problém

Podobně to vidí i komentátor Martin Schmarcz. „Vláda z toho učinila politický problém a jakmile se o tom začne vést politický souboj, tak to dopadne špatně,“ konstatoval Schmarcz. Podotkl, že v roce 2000 až 2001 pracoval v České televizi a byl jednou z hlavních postav vzpoury. „My jsme tu vzpouru ale dělali proto, aby nám politici nemluvili do toho, co budeme vysílat, to nebylo o poplatcích. A tím, co dneska dělají politici, tak naopak vyvolávají dojem, že do toho chtějí zasahovat,“ uvedl Schmarcz.

Současná opozice a příští vláda tím podle něj dostává záminku, aby do ČT následně dosadila své lidi. „Bude to tak, že každá další vláda si z České televize a z Českého rozhlasu udělá své vlastní médium. Já to takhle nechci. Oni zpochybňují nezávislost České televize a způsobují podezření, že si řada lidí bude myslet, že je vláda domluvená s televizí, aby jí dělala kampaň před volbami,“ sdělil komentátor.

Vládní novela má kvůli inflaci zvýšit poplatek pro Českou televizi o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro Český rozhlas o deset korun na 55 korun za měsíc. Poplatek se má nově vztahovat na zařízení schopná přijímat vysílání prostřednictvím internetu, nejen na televizní a na rozhlasové přijímače. Zachován ale bude princip jedné platby za domácnost bez ohledu na počet zařízení, která jsou v držení jejích členů.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vláda si věci lakuje na růžovo, tvrdí Korecký. Popsal možná povolební vyjednávání

Tagy:
politika nezávislost Český rozhlas Česká televize poplatek vláda koncesionářské poplatky Martin Schmarcz Thomas Kulidakis umění, kultura, zábava a média hromadné sdělovací prostředky