reklama

Nouzový stav zasahuje do náboženských svobod, říká právník Ondřej Dostál

Kvůli vysokému dennímu přírůstku nakažených koronavirem se do Česka vrací nouzový stav. Nová opatření platná od pondělí se dotknou středních i vyšších odborných škol, restaurací či sportovišť. Veřejnost také často kritizuje zákaz zpívání. Ten se dotkne nejen koncertů, ale třeba i bohoslužeb. Podle právníka Ondřeje Dostála, který byl hostem v televizi CNN Prima NEWS, nový nouzový stav zasahuje do náboženských svobod.

reklama

Ondřej Dostál, expert na zdravotnické právo, už na jaře uspěl u soudu, když žaloval stát za mimořádná ministerská opatření při první vlně koronaviru. Soud mu tehdy dal za pravdu, že vláda může vyhlašovat některá nová pravidla pouze v nouzovém stavu.

Současné vládní kroky Dostál hodnotí jako plošné a razantní, proto podle jeho slov režim nouzového stavu vyžadují. I když ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) slibuje, že by nouzový stav neměl mít stejnou podobu jako ten na jaře a je přesvědčen, že vláda nebude znovu vypínat ekonomiku, nová opatření ovlivní velkou část Čechů v čele s podnikateli, myslí si Dostál.

Podle něho jsou neméně vážné i zásahy do náboženských svobod. Ministerstvo zdravotnictví totiž na rozdíl od divadel či kin striktně omezilo bohoslužby, na něž může maximálně 100 lidí a nesmí se na nich zpívat.

„Vláda postupuje dost disproporčně, když nejsou omezeny už z minula rizikové masokombináty či doly a naopak na bohoslužbách se nesmí ani zpívat,“ myslí si Dostál, který na druhou stranu chápe, že bez vyhlášení nouzového stavu nová plošná opatření Prymula nemohl vyhlásit.

Expert na zdravotnické právo však s konkrétními opatřeními nesouhlasí, a to po věcné i legislativní stránce.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

  • Aktualizováno

Českem stále rezonují dozvuky nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí. Původně poklidný protest přerostl v násilné střety mezi částí demonstrantů a policisty. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) rozpoutali násilnosti fotbaloví chuligáni. Fanoušci ostravského Baníku, kteří byli jedni z hlavních iniciátorů spojení ultras a chuligánských skupin z celé republiky, to ale vidí jinak. Ve vyjádření pro CNN Prima NEWS z rozpoutání násilností viní policisty. Ti to ale odmítají, podle nich to nedává smysl.

Domácí

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Koně, slzný plyn a vodní děla na straně policie. Z opačné strany lahve, kameny a dělobuchy. Nedělní pražská demonstrace proti vládním opatřením se zvrhla v násilnosti. Policie předvedla 144 lidí, z nich stíhá 14. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) požaduje nejvyšší možné tresty jak pro organizátory, tak pro účastníky, kteří nedodržovali rozestupy a neměli roušky. Částky mohou jít do milionů korun. Nedělní demonstraci se věnoval i pořad 360° Pavlíny Wolfové.

reklama
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
Desetitisíce lidí ve Francii uctili památku setnutého učitele. Podpořili je i imámové
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
reklama
reklama
Hrdinové nedělní demonstrace. Na policejní koně létaly dlažební kostky, přesto vydrželi

Krimi

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Další články
reklama
reklama