dostupnější hypotéka
Mladým lidem svítá naděje na lepší podmínky hypoték. Pravidla by měla být mírnější a tak i dostupnější. ČNB se ale podle odborníků pohybuje ode zdi ke zdi.
Hypotéční trh reguluje ČNB formou doporučení, která však nejsou právně vázaná. Banky se tím ale řídí. Doporučení uvádějí, že hypotéku lze poskytnout maximálně na 80 procent ceny nemovitosti. Navíc od října roku 2018 platí pravidlo, že splátka hypotéky nesmí přesáhnout 45 procent příjmu.
Regulování trhu pouhým doporučením by se mělo změnit právě novelou zákona o ČNB, která byla v pondělí schválena. Podle ČNB je cílem chránit lidi před riskantním zadlužením, kvůli příliš vysokým hypotékám, které následně nedokáží splácet.
V souvislosti s kritikou na tvrdé podmínky bylo do zákona nově zařazeno opatření pro mladé Čechy do 36 let. Pro ně jsou současné podmínky z velké části nesplnitelné a často si nemohou vlastní bydlení pořídit. Měkčí parametry bude moci nastavit právě ČNB díky moci, kterou budou mít ze zákona. Nové parametry se budou vztahovat hlavně na hypotéky na bydlení.
Mladí by si tak mohli vzít půjčku na nemovitost až o 10 procentních bodů nad limit, který banka stanoví. Banky by pak mohly také vydávat splátku o 5 procent vyšší než starším lidem.
„Ze všech stran je slyšet spoustu kritiky. Na jednu stranu je postoj ČNB rozumný, protože se bojí, že se na trhu bydlení nafoukne realitní bublina a na druhou stranu je problém v tom, že zde pomyslná bublina je a je vyvolána předešlými kroky ČNB,“ tvrdí česká ekonomka Markéta Šichtařová.
Vladimír Staňura, poradce ČBA pro oblast bydlení, uvádí, že "ukazatele jsou jakési hrubé síto, kterým žadatel o hypotéční úvěr musí projít. Platí ale, že i když žadatel projde tímto sítem, z pohledu banky je stále rozhodující pro posouzení, zda hypotéku dostane, ať už je 'starý' nebo mladý, posouzení jeho tzv. bonity. Bonita žadatele je, jednoduše řečeno, zda je schopen hypotéku po celou dobu splácet."
ČNB dlouho intervenovala a snižovala své úrokové sazby. Tím došlo k tomu, že si lidé v minulosti nabrali spoustu úvěrů, zyvýšila se poptávka po bytech a bydlení tím zdražilo. Kdyby tomu tak nebylo, tak by nebylo nutné úvěrové zchlazování.
„Ceny nemovitostí by se ale neměly dále zvyšovat. Česká ekonomika zpomaluje, a to dlouhodobě ukazuje, že to má na ceny nemovitosti klesající efekt. Navíc, ke zchlazení trhu nemovitostí napomůže i to, že centrální banka zvýšila v minulém roce pětkrát úrokové sazby. Tím pádem úvěry zdražily a to povede k tomu, že se ceny nebudou dále zdražovat,“ uvedla Markéta Šichtařová.
Velké změny by se ale na hypotéčním trhu i s touto novelou zákona dít neměly. Sítem sice projde více žadatelů, ale ceny za nemovitosti porostou. Úrokové sazby oproti boomu v minulých letech jsou výše, tvrdí Vladimír Staňura.