O třetí dávce očkování i uznávání protilátek bude jasno do konce srpna, slibuje Babiš

Do konce srpna se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) rozhodne o možném uznávání protilátek na COVID-19 jako dokladu bezinfekčnosti i o případném podávání třetí dávky očkování starším lidem.

Babiš v neděli ve videu zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že k tomu má být zpracována klinická studie v Moravskoslezském a v Ústeckém kraji a má se konat odborný kulatý stůl, který má moderovat.

„Musíme do konce srpna rozhodnout, jak to bude s přeočkováním a jak to bude s uznáváním nebo neuznáváním protilátek. Zatím to má jenom Rakousko,“ řekl Babiš. Podotkl, že experti se neshodují.

Češi se bojí očkování, vakcínu nechce každý čtvrtý. V Evropě patříme mezi skeptiky

Zatímco některé evropské státy hlásí obrovský zájem o očkování, velká část Čechů má nadále z vakcíny obavy. Přestože už je v Česku vakcín dost, držíme se nadále mezi nejméně proočkovanými státy v Evropě. Srovnávat lze například s podobně velkým Portugalskem. Zatímco je v Česku alespoň jednou dávkou naočkováno přibližně 80 % seniorů nad 65 let, v Portugalsku je to neuvěřitelných 99 %.

„Studie naznačují, že u starších osob, které byly očkovány před pěti šesti měsíci, dochází k významnému poklesu hladiny protilátek. A zase senioři, kteří to (COVID-19) překonali, mají hladinu protilátek,“ podotkl.

Ministerský předseda také uvedl, že pokud by padlo rozhodnutí k uznávání protilátek, někteří lidé by mohli získat motivaci nechat se očkovat, když by zjistili, že mají protilátek málo.

Experti uznávání protilátek nedoporučují

Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková novinářům koncem července řekla, že odborníci uznávat protilátky na COVID-19 jako prokázání bezinfekčnosti nedoporučují. Člověk, který má protilátky, podle nich může onemocnět.

Naopak negativní test na protilátky podle nich neznamená, že se člověk nedokáže před infekcí covidem chránit. Podle předsedy vakcinologické společnosti Romana Chlíbka protilátky také nejsou důvodem, proč by se člověk neměl nechat očkovat. Po očkování podle něj klesají hodnoty protilátek pomaleji než po prodělání nemoci.

Babiš v pravidelném videu rovněž uvedl, že nynějších 12 mobilních očkovacích týmů doplní příští týden dalších deset. Fungují skvěle v Moravskoslezském kraji a v Karlovarském kraji a připravuje se Ústecký a Olomoucký kraj, sdělil. Premiér zároveň požádal zaměstnavatele, aby umožnili zaměstnancům očkovat se u mobilního týmu krátkodobou propustkou ze zaměstnání.

Na očkování čeká podle ministerského předsedy aktuálně 673 496 lidí, z toho 43 354 na první termín. K sobotnímu večeru bylo v Česku aplikováno podle statistik 10 652 947 dávek vakcíny, ukončené očkování má téměř 5,07 milionu lidí.

Babiš propagoval k očkování místa bez registrace, kterých je podle něj nyní 88. „Nejčastěji přicházejí lidé, kteří nemají internet nebo se nechtějí registrovat a často nemají ani praktického lékaře. A není pravda, že jde o sociální případy,“ popisoval. Mnoho lidí se podle něj neregistrovalo k očkování i kvůli tomu, že neměli čas.

Tagy: