reklama

Oblečte svou zahradu do červené barvy

Ladit zahradu do určité barvy jistě vyžaduje více zkušeností než jen osadit smíšený záhon. Musíme vybírat jisté druhy, odrůdy a kultivary, které splňují náš záměr. Proces vyžaduje více přemýšlení, ale výsledek na druhou stranu vypovídá o našem záměru a spolehlivě upoutá i více pozornosti kolemjdoucích či našich přátel.

reklama

Tematické barevné osazení můžeme ladit podle osobního vkusu, jednoduše podle toho, jakou barvu máme rádi nebo která pro nás něco znamená. Pokud vysazujeme vytrvalé druhy, zvolíme takovou barevnost, kterou jsme si jisti. Když budeme osazovat letničkový záhon, můžeme klidně experimentovat a každý rok jej osadit jinak. Mezi letničkami navíc najdeme celou řadu pěstitelsky nenáročných a bohatě kvetoucích druhů.

Zda chceme opravdu zapůsobit, zvolíme barvu červenou. Je to energicky silně působící barva. Působí vřele, teple, radostně, ale je to i barva vášně a lásky. Červená barva nás nabíjí, posiluje, dodává energii a sílu.

Působnost

Abychom vytvořili opravdu zajímavé dílo, volíme nejen červeně kvetoucí druhy květin, ale určitě vsadíme i na červenolisté druhy dřevin a trvalek. Doplníme je i o červenoplodé zajímavosti, jako jsou třeba chilli papričky, které můžeme pěstovat jak na záhoně, tak i v nádobě na terase. Zimní efekt zajistí dřeviny s červenou kůrou.

Sladění s domem

Červená barva dobře vynikne na neutrální bílé. Proto se červený záhon nejlépe hodí před bílou zeď nebo jiné světlé pozadí. Červenou výsadbu mohou hezky doladit i ostatní doplňky ve stejné barvě. Zajímavé bude sladění se zahradním nábytkem. Červené ale mohou být například dveře nebo okenice.

Do barev se dají velmi dobře ladit i okenní truhlíky či jiné dekorační nádoby na balkoně či terase. Do stínu vybereme červeně kvetoucí begonie, na slunce zase veselé muškáty.

Tip: Pokud chcete zapůsobit v červené barvě a hledáte vytrvalou dřevinu, která bohatě kvete a voní, bude tou správnou volbou růže. Ať zvolíme pnoucí, keřové, nebo sadové, červený efekt bude dokonalý. Plně vyniknou na samostatném záhoně, ale určitě můžeme jednu nebo několik růží zasadit do trvalkové či smíšené výsadby.

Červeně kvetoucí trvalky

Kulík chilský (geum 'Mrs. Bradshaw'), dračík (Penstemon schmidel Red Riding Hood), řebříček (Achillea millefolium 'Red Velvet'), denivka (Hemerocallis 'Passion for Red'), zavinutka (Monarda didyma 'Jacob Cline'), lupina (Lupinus polyphyllus'Gallery Red').

Červené listy – vsaďme na dlužichu

Červenolisté kultivary dlužichy (Heuchera) patří k těm nejvděčnějším červenolistým trvalkám. Dlužichy jsou vcelku nenáročné na kvalitu půdy, vyhovuje jim slunce i lehký stín. Výška listové růžice se zpravidla pohybuje okolo 30 cm, květní lodyhy jsou pevné, ve výšce od 20–⁠50 cm. Dlužichy se pěstují hlavně pro pěkné listy a vybírat můžeme z ohromného množství druhů. K těm nejkrásnějším červeným bezesporu patří dlužicha americká 'Palace Purple' (Heuchera americana 'Palace Purple'), Dlužicha krvavá 'Coral Forest', nebo dlužicha 'Purple Petticoats' .

Tip: Za okna, na terasu do nádob i do záhonu? Na všechna tato stanoviště můžeme vysadit koleus – africkou kopřivu (Coleus). Pro pěstování se hodí polostín i slunné stanoviště. Pro podpoření pěkného tvaru rostliny můžeme rostlinu tvarovat zaštipováním.

Barevná zelenina

Červenou barvou můžeme oživit i zeleninovou výsadbu, potěšíme oko nejen pěknou mozaikou na záhoně, ale bude se nám líbit i na talíři. Červené listové saláty navíc můžeme pěstovat i v nádobě, třeba ve velkém květináči na balkoně.

Pro zimní efekt – dřeviny s červenou kůrou

Červenou barvu kůry mají některé nižší druhy javorů, např. javor japonský (Acer japonicum) nebo javor dlanitolistý (Acer palmatum). Javory potřebují kyselou reakci půdy, dostatek vláhy a chráněné stanoviště. Méně náročná a velmi dekorativní je i vrba červenokřivolaká (Salix erythroflexuosa), jejíž červené větve mají pokroucený charakter růstu.

K dalším druhům patří i škumpa, mezi nejkrásnější patří škumpa lysá se svým stříhanolistým kultivarem (Rhus glabra 'Laciniata'), která na podzim vybarvuje listy do oranžovoruda. Škumpy se hodí i do menších zahrad, jen pamatujte na to, že se rozšiřují podzemními výhony, které raší z půdy v okolí keře. Z nižších keřů patří prvenství svídě bílé (Cornus alba 'Sibirica'),  kultivary 'Argenteomarginata', 'Elegantissima' a 'Speathii' mají navíc panašované  listy, vínově červený je pak kultivar 'Elegantissima'.

Řez

Barevná kůra je těmto dřevinám přirozeně dána a vytrvává po celý jejich život. Je ale třeba počítat s tím, že nekrásnější a nejsytější zbarvení najdeme v době rašení a na mladých výhonech. Pravidelně proto udržujeme řezem, který zajistí dostatek mladého dřeva s tou nejhezčí barvou.

Tagy:
okrasná zahrada červená červené rostliny kontrastní barvy zahradní kompozice

Hlavní zprávy

Idioti, kuřecí mozky a zbabělci. Slováci jsou zděšeni z bitky chuligánů přímo na hřišti

Měl to být sportovní svátek mezi prvním a druhým týmem tabulky. Nakonec to skončilo jednou z největších ostud v dějinách slovenského fotbalu. Derby mezi Spartakem Trnava a Slovanem Bratislava se totálně zvrtlo v 15. minutě, kdy se fanoušci obou znepřátelených táborů brutálně porvali přímo na hřišti. Ze záběrů je patrné, že někteří z nich skončili v bezvědomí. Nevídaný incident se strhl poté, co trnavští příznivci vyšplhali na střechu tribuny, kde se nacházeli fanoušci soupeře a zasypali je dýmovnicemi.

Mynář zaútočil na Vystrčila: Předvádí pokrytectví a chce Zemana zbavit pravomocí

Miloš Vystrčil (ODS) předvádí pokrytectví, jaké jsem v životě nezažil, zaútočil na šéfa Senátu veřejně hradní kancléř Vratislav Mynář. Prohlásil to v pondělí odpoledne na dlouho očekávané tiskové konferenci. Vystrčil se podle Mynáře chce jen zviditelnit, což povede ke zbavení prezidenta pravomocí. K tomu, v jakém je prezident zdravotním stavu, se Mynář ale detailněji nevyjádřil.

Když někdo miluje svoji práci. Učitelka už den po operaci mozku četla z JIP pohádky dětem

Nejen americkou Pensylvánii dojal příběh nemocné učitelky ze základní školy. Pouhý den poté, co prodělala operaci, při které jí byl odstraněn nádor na mozku, už přes živé vysílání na Facebooku četla dětem pohádku na dobrou noc. Nešlo ale jen o čtení z knížky. Jak sama říká K. D. Meucciová, chtěla svým milovaným žákům dát hlavně vědět, že je po lékařském zákroku v pořádku. O případu informovala stanice WTAE.

Chlapec v sukni znásilnil na genderově neutrálních toaletách dívku. Její otec to neunesl

Školy po celé Americe se zabývají otázkou, zda by měly být toalety genderově neutrální. Někteří rodiče se ale obávají o bezpečí svých nezletilých dětí. Debatu v amerických médiích rozpoutala výpověď jednoho údržbáře, který popsal znásilnění své dcery na dívčích toaletách chlapcem v sukni. Otec to pak ale na zasedání školské rady pěkně schytal.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama