Svíčky, věnce i hrající lavička. Hroby slavných Čechů zažívají o Dušičkách návštěvnické žně
záhon
Výpis příspěvků ke štítku „záhon“
Ledová kanonáda zničila úrodu na Liberecku. Lidem zbyly oči pro pláč, pojistit se nelze
Zahrádkářům v Hodkovicích nad Mohelkou na Liberecku zbyly jen oči pro pláč. Silné krupobití jim ve středu večer zničilo prakticky celou úrodu. Škodu jim přitom nikdo nezaplatí, hodiny plahočení v záhonech přijdou nazmar. „Rajčata a papriky vypěstované na zahrádkách pojistit neumíme,“ vysvětlil Milan Káňa, mluvčí pojišťovny Kooperativa.
Aby zahrada brzy zjara rozkvetla, musíte začít už teď s výsadbou cibulovin
Máme tu začátek října a to je ideální čas pro výsadbu jarních cibulovin. Pokvetou totiž brzy zjara a budou vytrvalé. Jak to ale zařídit, když chcete sázet tam, kde není záhon, třeba ve vnitrobloku? Není nic jednoduššího, než je umístit do květináčů. I to má ale svá pravidla. Jak na to, aby prospívaly?
Díky teplému podzimu máte stále čas na výsadbu nových sazenic jahod
Jahody by neměly chybět na žádné zahrádce. Už jen proto, že to je prakticky první čerstvé ovoce, které můžeme začít sbírat již na začátku června, kdy ostatní stromy a keře teprve kvetou. Milují je nejen děti, ale i dospělí. Jahody pro nás také představují spoustu vitaminu C a dalších prvků, které našemu tělu po zimě vrátí pohodu a rovnováhu. Pokud jste se ještě nerozhodli, zda jahody sázet či nikoliv, máte nejvyšší čas. Teplý podzim totiž náramně přeje výsadbě nových sazenic jahod.
Pěstovat vodní melouny jde i u nás, připravte se na novou sezonu včas
Vodní melouny se odjakživa pěstovaly na jižní Moravě, dovážely se k nám i ze Slovenska a Maďarska. Ale díky stále teplejším létům se jim v posledních letech daří i ve výše položených krajích naší republiky, a dokonce i na drsném severu. Neuvěříte, dokud sami nevyzkoušíte.
Při plánování zahrady se můžete dopustit chyb. Jak se jich vyvarovat?
Vlastní zahrada pro nás znamená hodně. Je to kousek místa, kde můžeme sázet a pěstovat květiny, zeleninu a ovoce, ale také si užívat chvíle klidu, relaxovat zde nebo si zde postavit bazén či založit dětské hřiště. Nápadů jsou tisíce, ale ne vždy dokážeme vše, co chceme, skloubit tak, aby byl náš nápad funkční. Jaké nejčastější chyby při plánování zahrad děláme? A kdo nám může při rozhodování pomoci?
Jak ochránit rostliny přirozenou cestou před škůdci a nemocemi
Když se budeme řídit radami našich předků, kteří ctili přírodu a přirozeně věděli, jak v zahradě udržet harmonii a rovnováhu, dočkáme se zdravých a chutných plodů bez nemocí a škůdců. K pěstování není třeba žádných chemických prostředků, ty naopak půdu a rostliny zatěžují toxiny a po opakované aplikaci mohou zvyšovat i množství škůdců. Přirozené je organické pěstování plodin na poli i zahradě, ke kterému se dnes mnoho lidí vrací.
Posekanou trávu nevyhazujte! Poradíme, jak ji dále využít
Letošní vlhké počasí trávě přeje, a i na malé předzahrádce jí nasekáme pořádnou hromadu. Byla by škoda tenhle zelený poklad vyhodit, když může záhonům ještě velmi dobře posloužit jako výtečný mulčovací materiál nebo základ vydatného kompostu.
Bujné záhony bez jasného řádu vás ohromí svou divokou krásou
Vitální záhony plné bujné zeleně a pestrých květů bez pravidelného řádu představují nádhernou podívanou. Neplatí zde symetrie ani pravidelnost, záhon působí divoce, jako by rostliny rostly jedna přes druhou. S takovými výsadbami se setkáme v romantických anglických a holandských zahradách a parcích.
Jak pěstovat něžné hvozdíky
Hvozdíky patří k půvabným květinám s bohatým druhovým zastoupením. Široký rod zahrnuje až 320 druhů, mezi kterými najdeme trvalky, letničky i dvouletky. Liší se od sebe velikostí i použitím, ale všechny dohromady spojuje jemná krása s nádechem nostalgie.
Jak správně pečovat o plodovou zeleninu na záhonech i v nádobách
Už se těšíte na letošní úrodu? Jaro je teprve v rozpuku a mnozí z nás už netrpělivě čekají, až budou moci vysadit koupené nebo vlastnoručně předpěstované plodiny na zahradu či do skleníku. Ti, kteří zahradu nemají, mohou pro pěstování využít balkon nebo terasu a umístit rostliny do nádob vhodných pro pěstování zeleniny. Poradíme vám, jaké nádoby zvolit a jak o rostliny pečovat po jejich přesazení.
Oblečte svou zahradu do červené barvy
Ladit zahradu do určité barvy jistě vyžaduje více zkušeností než jen osadit smíšený záhon. Musíme vybírat jisté druhy, odrůdy a kultivary, které splňují náš záměr. Proces vyžaduje více přemýšlení, ale výsledek na druhou stranu vypovídá o našem záměru a spolehlivě upoutá i více pozornosti kolemjdoucích či našich přátel.
I zahrada může být zlatá, nevěříte?
Žlutá je barvou optimistickou, barvou radosti, veselosti, hojnosti a štěstí. Sladit rostliny do žluté barvy přitom není vůbec těžké. Velká řada krásných druhů kvete žlutě a v nejrůznějších odstínech této barvy, takže si můžeme vyhrát i s tonalitou a jemnějšími efekty. Druhy sladíme, aby naše zářivá zahrádka kvetla po celý rok, od jara do podzimu, a aby stále bylo na co koukat.