OBRAZEM: Dvojkolo i pečení cukroví. Kandidáti na Hrad tasí rodiny, jak jim to pomůže?

Partneři, děti, vnoučata, ale i sestřenice nebo rodiče. Prezidentští kandidáti v poslední době v kampaních na sociálních sítích čím dál tím častěji „tasí“ své rodiny, a snaží se tak zapůsobit na voliče. Nejvíce své nejbližší ukazuje Danuše Nerudová, méně pak Andrej Babiš nebo kandidáti z posledních příček průzkumů. Proč a jak jim to může ve volbách pomoci?

Zbývá necelých sedm týdnů do prezidentských voleb a v Česku postupně graduje kampaň. O křeslo na Hradě se 13. a 14. ledna utká celkem devět kandidátů a většina z nich v poslední době začala hojně zásobovat sociální sítě fotkami a videi svých nejbližších.

„Ukazovat členy své rodiny v kampani pomáhá. Je to atraktivní zejména pro lidi, kteří se o politiku příliš nezajímají, a jsou pro ně důležitější emoce a pocit z toho člověka. Z lifestylu a rodinných poměrů pak v podstatě odvozují i osobní priority, a z toho ty politické,“ vysvětlil CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček.

Jeho kolega, politolog Ladislav Mrklas, upozornil, že kandidáti sdílením své rodiny a soukromí chtějí ukázat, že jsou „lidé z masa a kostí“. „Že to nejsou nějaké stroje, marketingové produkty, ale jsou to vlastně normální lidi. A zřejmě to může být postaveno i tak, že když je tam rodina, znamená to spolehlivost, záruku, a že i oni sami prezentují takové hodnoty, a lidé se na ně mohou spolehnout,“ vysvětlil.

Navíc podle něj v poslední době dochází k „depolitizaci kandidátů“. „Většina se snaží o velmi nepolitický charakter kampaně, což souvisí i s tím, že společnost prostě nemá důvěru v politiky, tak si spíš žádá někoho, kdo přichází do politiky jakoby ze strany. Může to být způsob, jak kampaň přenést někam jinam, udělat z ní hodnotový střet osobností, které dotváří mimo jiné to, jakou mají okolo sebe rodinu, že je stabilní a podobně,“ vysvětlil důvody Mrklas.

Na rodinu sází Nerudová i Hilšer

Nejvíce má zatím na rodině postavenou kampaň ekonomka a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Ta naposled na sociálních sítích sdílela fotografie, jak se svými nejbližšími zapaluje adventní věnec nebo peče cukroví. Ve volbách jí pomáhá jak manžel, advokát Robert Neruda, tak i synové – šestnáctiletý Filip a mladší Daniel.

„Vím, že v Česku není úplně obvyklé, aby se rodina a děti staly aktivní součástí kampaně. Nejsem ale jen prezidentská kandidátka, jsem máma a mé děti jsou součástí všeho, co dělám. (…) Víme, že když nám jde o společnou věc, jsme silný tým a nic nás nezastaví,“ komentovala nedávno na Facebooku.

Nejprve se do kampaně zapojil syn Filip, který s ní sbíral podpisy nebo rybařil. „Být součástí kampaně je pro mě velká zkušenost a také velký zážitek,“ uváděl ve videu. Později se přidal manžel, který uspořádal například „běh pro prezidentku s Robertem Nerudou v Telecím“, který měl Nerudovou podpořit a některé lidi „zvednout ze židle“. Spekuluje se ale o tom, že kandidatura Nerudové byla nápadem jejího manžela, který je bohatým a vlivným advokátem. Ten to ale odmítá.

Kandidátku veřejně podpořila i její sestřenice Petra, a nakonec i mladší syn Daniel. S tím Nerudová natočila emoční video jako součást kampaně. „Roberte, Filipe, Daníku, díky moc, že jste v tom se mnou. A že dokážete fandit odvážným holkám,“ vzkázala svým nejbližším na sítích.

Svou rodinu na sítích hojně propaguje i senátor Marek Hilšer. I ten naposledy přidal snímek z vyrábění vánoční výzdoby, nejčastěji ale sdílí fotografie s manželkou. V listopadu například ukazoval, jak jeho manželka dokončila doktorské studium na VŠE a měla promoci. V říjnu s ní slavil výročí sedmi let od svatby na motorkách. „Občas je to docela jízda. Ale užíváme si to,“ uváděl.

Často ale zveřejňuje i fotky celé rodiny – s jejich dvěma malými dětmi. Dceru Sofii například učil lézt na horolezecké stěně nebo s ní moštoval.

Pavel musí udržet krok

Manželka je výraznou součástí kampaně i generála Petra Pavla. „Je to už pěkných pár let, co jsme s Evou naposled stáli na bruslích. Co ale neudělá dědeček s babičkou pro svoje vnoučata? Nakonec jsme z toho ve zdraví vybruslili,“ přidal na sítě před týdnem snímek z kluziště. V říjnu jezdili na dvojkole a nedávno spolu sázeli stromy.

Jeho žena s ním jezdila i sbírat podpisy občanů a jako poslední mu ten svůj na kandidátní archy přidala. „S manželem jsme spolu přes dvacet let, máme tři děti, čtyři vnoučata a kočku. Žijeme v malé vesnici za Prahou,“ představovala se voličům na zahájení Pavlovy kampaně 7. září.

Zbytek své rodiny Pavel na sítích zatím příliš neukázal. O víkendu ale figurovala jeho dcera a některá vnoučata ve videu z prvního adventu, kdy s manželkou Evou vyráběly věnce. Podle politologů Pavel svou rodinu ještě ukáže. „Jeho velkou soupeřkou je teď Danuše Nerudová, se kterou potřebuje udržet tempo a neztrácet vůči ní. To znamená, že když Nerudová mnohem více pracuje zejména se syny, ani ne tolik s manželem, tak Petr Pavel prostě logicky bude muset rodinu zpropagovat také více,“ myslí si Kubáček.

Fischer s kytarou, Středula s hodinkami

S rodinou v kampani na sítích čím dál tím více pracuje i senátor Pavel Fischer. Přidává snímky s ženou Klárou nebo dcerou Markétou. Ta ho například doprovodila 17. listopadu na slavnostní předávání cen Paměť národa. Nedávno ale sdílel i fotku se svou matkou, jak jí hraje na kytaru. „Z Moravy jsem si včera přivezl skvělý zpěvník, tak jsme si dnes na narozeninové oslavě zahráli a zazpívali. Všechno nejlepší, maminko,“ uvedl o víkendu.

V průběhu kampaně se ale rozepsal už i o své ženě. „Stojí při mně v dobách dobrých i zlých už celých 29 let. Jsem jí za to nesmírně vděčný. Bez Kláry bych nebyl tím, kým jsem. Děkuji,“ napsal emotivně.

Méně své nejbližší v prezidentské kampani zatím využívá odborový předák Josef Středula, který je několikrát rozvedený. Na profilech na sítích mohou jeho voliči vidět jen pár fotek s jeho manželkou Danou, která je podplukovnicí u hasičského sboru ČR, nebo se sedmiletým synem Matýskem.

„Mám krásné hodinky. Dostal jsem je jako dárek od mojí manželky k narozeninám. A i když se ceny dárků nikdy neříkají, tak já jsem se musel zeptat. Protože to lidi na mých hodinkách velmi zajímá. Takže prosím pěkně stály 5 000 korun. Já nevím, je to málo? Je to moc? Je to tolik, kolik dala moje manželka za dárek, který se mi líbí a který nosím každý den. Dani, děkuji ti za ně,“ zmínil se naposledy o své ženě na Facebooku. Na Instagram přidal před týdnem video, jak ve třech navštívili výstavu dinosaurů.

Babiš rodinu nesdílí

Skoro vůbec se zatím o své rodině v kampani nezmiňuje poslanec a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Už dříve se několikrát mluvilo o tom, že jeho rodina nechce, aby na prezidenta kandidoval. Manželka Monika se přesto zúčastnila oficiálního oznámení kandidatury na konci října, kam Babiše doprovodila ruku v ruce.

„Děkuju své ženě Monice, která nikdy neměla radost, že jsem šel do politiky. Přesto se mnou jezdila po celém světě, když jsem byl ve funkci premiéra, a reprezentovala se mnou naši zemi. Dnes tady se mnou stojí, aby mě podpořila,“ děkoval jí na pódiu Babiš. Na Instagramu ve stories nedávno sdílel, že se byla fotit a ať se jeho voliči podívají, jak je krásná. Na Facebook s ní ale už dlouho žádnou fotografii nepřidal.

Expremiér také již dlouho nezveřejnil fotky se svými dětmi, které má celkem čtyři: Andreje Babiše mladšího a Adrianu z předchozích vztahů a Frederika a Vivien se současnou manželkou Monikou. S nimi sdílel jediný snímek na začátku října poté, co oznámil kandidaturu. „Užijte si děti, dokud vám nevyletí z hnízda. Šíleně ten čas utekl. Fred studuje v zahraničí a Vivi už je samostatná žena,“ dojímal se.

O jeho nejstarším synovi Andrejovi je známé, že spolu nemají dobrý vztah. Babiš mladší svého otce dokonce před rokem překvapil, když nečekaně vtrhl na zahájení kampaně hnutí ANO před volbami do Poslanecké sněmovny v Ústí nad Labem. „Jak se cítíš, otče, když mě vidíš. Proč jsi mi ublížil? I s tím Protopopovem?“ spustil na něj slovensky.

Babiš mladší totiž v roce 2018 ve skrytě natočené reportáži webu Seznam Zprávy uvedl, že ho manžel tehdejší ošetřující lékařky Dity Protopopové Petr Protopopov nedobrovolně odvezl na Ruskem anektovaný poloostrov Krym. Expremiér to popřel, jeho syn podle něj trpí schizofrenií.

„Babišův základní problém je jeho syn Andrej Babiš junior, který vystupuje proti svému otci, takže zahrávat si s touto záležitostí v okamžiku, kdy to v rodině nemáte nijak poladěné, je dost nebezpečná věc. Nehledě na to, že svého času Andrej Babiš zatáhl velkou část své rodiny i do trestního stíhání v kauze Čapího hnízda, čili v jeho případě si myslím, že by spíš bylo dost kontraproduktivní, aby používal v kampani rodinné příslušníky. S výjimkou manželky samozřejmě, která za ním stojí dlouhodobě v každém z jeho důležitých vystoupení. Vždycky před volbami, po volbách a podobně,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS politolog Mrklas.

Kubáček ale upozornil, že opoziční poslanec rodinu propagoval dlouhodobě už jako premiér. „Rodinu zpopularizoval už dávno před tím, čili jemu už davy nepřivádí. On už potřebuje pouze utvrzovat,“ vysvětlil politolog. Naposledy ze soukromí Babiš ukázal svou kuchyň a obývák, ze kterých točil svůj internetový pořad Čau lidi.

Fotky nás zavalí

Rodina ve volbách není žádnou novinkou, už v minulé volbě v kampani využil svou dceru například současný prezident Miloš Zeman, manželku zase často ukazoval jeho protikandidát v druhém kole Jiří Drahoš. Méně známým tvářím to může podle politologů v kampani přinést body.

„U zbývajících kandidátů, než je Andrej Babiš, to má obrovskou logiku, protože pro spoustu diváků, posluchačů, potenciálních voličů to je první kontakt s nimi, seznamování. Samozřejmě mnohé lidi zajímá zákulisí, v jakém prostředí se kandidát pohybuje, jak má atraktivní partnery, jaké má vazby, vztahy, případně jaké mají třeba osobité tradice. Obecně lze říct, že u nových tváří se vyplatí rodinu propagovat,“ vysvětlil Kubáček.

Zároveň ale zdůraznil, že kampaň nemůže být jen o rodině. Členové rodiny navíc musejí počítat s tím, že je zapojení do kampaně bude stát část soukromí a musejí s tím souhlasit. „Ne každý to ale chce podstoupit,“ zdůraznil Mrklas.

Voliči si podle politologů v lednu nebudou vybírat jen prezidenta, ale i první dámu nebo prvního muže. Ivana Zemanová je podle Kubáčka nevýrazná, a tak lidi zajímá, jak by se své nové role její nástupce ujal.

Odborníci upozorňují, že podobné fotky a příspěvky na sítích budou v horké fázi gradovat, a to především kolem Vánoc. „Určitě ještě prezidentští kandidáti neřekli poslední slovo,“ podotkl Mrklas. „Všichni budou chtít hodně lásky, budeme tím úplně zavaleni,“ souhlasil Kubáček.

Výše zmínění kandidáti patří mezi favority prezidentské volby. Víkendový model společností Data Collect a Kantar CZ pro Českou televizi ukázal, že v prvním kole volby by vyhrál Babiš s 27 procenty, za ním byl skončil Pavel s 26,5 procenta a třetí by byla Nerudová s 23,5 procenta. Celkem 5,5 procenta by získal Fischer a čtyři procenta Hilšer a Středula.

Podle několika průzkumů zbylí tři kandidáti Jaroslav Bašta (SPD), Denisa Rohanová a Tomáš Zima nemají ve volbách šanci. Sami ani nejsou příliš aktivní v kampaních a svou rodinu na sociálních sítích zatím nesdílejí.

Tagy: