Obrovský krokodýl nilský několik let terorizuje okolí afrického jezera Tanganika. Údajně má mít na svědomí až 300 obětí. Lovcům se šest metrů dlouhého predátora zatím nepodařilo chytit, informoval britský web Daily Mail.
Krokodýl, který cílí i na lidi, již několik let terorizuje vesničany na severovýchodních březích jezera Tanganika v africkém státě Burundi. Záznamy o jeho útocích sahají až do roku 1987. Není tedy divu, že se tunu vážící lidožrout stal dokonce už součástí tamního folklóru. S informacemi přišel web Daily Mail.
Zabít krokodýla, známého jako Gustave, se snažila již spousta lovců. Zatím ale všechny jejich pokusy ztroskotaly. Svědectví o tom, jak obří krokodýl vypadá, mají nicméně společné rysy. Obří, 6 metrů dlouhý predátor, má podle svědků na temeni jizvu, která by mohla být od kulky. V roce 2019 se objevila informace, že byl krokodýl zabit, důkaz o tom, že by zvíře bylo opravdu po smrti, ale neexistuje. Je tak možné, že tunový zabiják v jezerních vodách stále číhá.
Své oběti si vybírá už 30 let
Podle některých odborníků by mohl být krokodýl i 100 let starý. Jiní se ale přiklánějí spíše k tomu, že Gustavovi je kolem 60, neboť má neporušený zubní oblouk. Jeho útoky se nicméně datují až do roku 1987, píše National Geographic. Krokodýl nilský se obvykle dožívá právě zhruba 60 let.
Úmrtí v oblasti byla v průběhu let vysvětlována spíše válkami mezi kmeny nebo sériovými vrahy. Mnozí ale podezírají právě obřího krokodýla, ačkoli je nepravděpodobné, že by měl na svědomí všechny oběti, ze kterých je obviněn.
Najít Gustava se pokoušela také skupina vědců. Ti chtěli krokodýla chytit a přesunout do jiných vod. Tým se pokoušel zabijáka za pomoci živé kozy nalákat do masivní klece, akce se ale nezdařila. Jejich pokusy z roku 2004 jsou pak zachyceny v dokumentu Capturing the Killer Croc.