HLAVNÍ ZPRÁVY: Vraždící sršně
Invaze obřích vražedných sršní – to zní jako zápletka z béčkového hororu. Přesto jde o reálnou hrozbu, která děsí americké odborníky. Ve státě Washington u kanadských hranic se objevily stovky nebezpečných jedinců sršně mandarínské.
Tento druh jedovatého bodavého hmyzu může dorůst až velikosti 6,35 centimetru a jeho domovinou je jihovýchodní Asie, Čína a Tchaj-wan. Zpravodajský web The Verge nachystal srovnávací tabulku několika druhů vos, vosiček, cikád, včel, čmeláků – a sršně mandarínské, která je mezi nimi nepopiratelným gigantem.
Smrtelně nebezpečný jed
„Sršeň mandarínská může člověka bodnout opakovaně a vypustit do těla velkou dávku jedu díky své velikosti. Samotný jed je velmi silný a vytváří kolem rány lokální nekrotickou tkáň. To znamená, že se tkáň kolem místa vpichu začne rozpadat,“ řekl agentuře Reuters Sven-Erik Spichiger, entomolog z ministerstva zemědělství státu Washington.
„Odborná literatura uvádí, že většina lidí jedno nebo dvě bodnutí přežije, ale pokud utržíte víc bodnutí, nekróza a jed se začnou dostávat do krevního oběhu a do orgánů. Více bodnutí může být doslova smrtelné,“ varoval Spichiger.
Vědci si nejsou jistí, jak se sršně mandarínské do Washingtonu dostaly. Nejpravděpodobnějším scénářem je, že dorazily v některém z kontejnerů na lodích připlouvajících do washingtonských přístavů. Pokud by někdo tento hmyz dovezl do USA úmyslně, porušil by tím federální zákon.
Hrozba i pro včely
Kromě nebezpečí, které představuje pro člověka, ohrožuje sršeň mandarínská také zemědělství a včelařství, protože je o ní známo, že napadá včely medonosné. Několik sršní dokáže během pár hodin zničit celý úl.
„Sršně přejdou do ‚vražedné fáze‘, při níž zabíjejí včely tak, že jim utrhnou hlavu. Úl pak brání jako svůj vlastní a včelími larvami a zbytky jejich těl krmí své potomky,“ uvádí webová stránka washingtonského státního ministerstva zemědělství.
Nejde utéci
Úřady radí, aby je každý, kdo by narazil na hnízdo sršně mandarínské, ihned vyrozuměl. Sršně obvykle lidi ani domácí mazlíčky nenapadají, ale mohou zaútočit, když se cítí ohrožené. „Nechceme, aby se lidé pokoušeli sami likvidovat hnízda sršně mandarínské. Běžný včelařský oděv vás před nimi neochrání – jejich žihadlo je dlouhé šest milimetrů a bez problémů pronikne většinou oděvů,“ dodal Spichiger.
Podle webu The Verge je bolest při bodnutí sršní mandarínskou taková, jako by člověku do kůže projel rozžhavený kus kovu. Kdo by jim chtěl utéci, by měl mít na paměti, že dosahují rychlosti letu až 32 kilometrů v hodině.