Krádež, ostuda, absolutní neregulérnost. I tak se mluví o konci senzačního tažení fotbalovým Eurem Dánska, které ve středu večer velmi nešťastně podlehlo domácí Anglii (1:2 po prodloužení). Řeší se hlavně velmi kontroverzní faul na Raheema Sterlinga, který vyústil v rozhodující penaltu. Po bolestivém vypadnutí výběru trenéra Kaspera Hjulmanda se opět o slovo přihlásila lidová tvořivost a vznikla řada vtipů.
Před finálovým zápasem je podle celosvětových reakcí jasné, kdo si v průběhu turnaje získal více sympatií. Angličané samozřejmě budou fandit Anglii s přáním, aby Albion získal vůbec první trofej z Eura v historii. Zbytek planety však bude držet pěsti spíše Italům.
U nezaujatých i zaujatých dánských fotbalových fanoušků zůstává po úterním střetnutí v londýnském Wembley pachuť a velké zklamání. Dánové šli proti favoritovi do vedení po nádherné střele Mikkela Damsgaarda z přímého kopu. Ještě do poločasové přestávky tým kouče Garetha Southgatea vyrovnal poté, co si míč do vlastní sítě nešťastně poslal Simon Kjær.
Zápas dokráčel až do prodloužení, které ve prospěch Angličanů rozhodl velmi sporný okamžik. Ve chvíli, kdy se na hřišti nedopatřením nacházely dva míče, se toho „správného“ ujal anglický záložník Raheem Sterling. Proběhl těsně kolem „špatného“ balonu. V takové situaci rozhodčí běžně přerušuje hru. Jenže nizozemský sudí – v civilu policejní inspektor – Danny Makkelie nechal hru pokračovat.
There were literally two balls in the field placing Danish at disadvantage n ref ddnt stop the game, just let sterling attack..
— Abhi (@abhis_mask) July 7, 2021
On top of it they gave a penalty for diving on the Same play.
English media being cheats plus hypocrites but that's nothing new is it. pic.twitter.com/BKQrNw0Qft
Sterling pak pokračoval do vápna a rázem se ocitl na zemi. Zdálo se, že dánský bek Joakim Mæhle hráče Manchesteru City nezasáhl, případně pouze tak, že to nebylo na pád. Rozhodčí však ukázal na penaltový puntík.
I když měl Makkelie k dispozici VAR, nic se neměnilo. A právě na tento fakt naráželi někteří vtipálci. Podle nich seděla u videa britská královna Alžběta II., která chtěla vidět svůj tým ve finále.
the queen is busy in the VAR Room now 😃 pic.twitter.com/9UwoujUOWh
— 𝐒𝐭𝐞𝐯𝐞𝐧𝐃𝐫𝐚𝐤𝐞 ⨶ 🇬🇭 (@Steven_Drake1) July 7, 2021
Anglickou reprezentaci již dlouhé roky provází popěvek „Football's coming home, it´s coming home“ (fotbal se vrací zpátky domů, vrací se domů, pozn. red.) na základě písně kapely Lightning Seeds. Po semifinálovém duelu leckteří fanoušci poupravili chorál na „diving home“, tedy „skákání domů“. Tím odkazovali na to, že Sterling do vápna skočil jako potápěč do vody a pád nasimuloval.
#DivingHome
— CryptoVulture (@CryptoVulture) July 7, 2021
England Brining it home#ENG #ENGDEN pic.twitter.com/DOgygKBaWz
Ostatně jedna z nevětších person fotbalu, trenér José Mourinho, měla o kontroverzním okamžiku jasno: „Pro mě tohle nikdy není penalta.“ Sám Sterling neměl pochyby, že vše bylo odpískáno správně. „Vystrčil (Mæhle) pravou nohu, dotkl se mojí, takže penalta.“
Situace bylo pro Dánsko o to nešťastnější, že Kasper Schmeichel pokus Harryho Kanea z pokutové kopu chytil. Vyrazil ho ale zpět ke Kaneovým nohám a anglické útočné eso si před prázdnou bránou vědělo rady.
I Sterling se tak po utkání stal terčem vtipů. Ve fotbale se používá takzvaná „heat map“. Ta mapuje pohyb hráče během zápasu. Místa, kde se vyskytuje fotbalista nejčastěji, jsou pak zbarvená dočervena. Populární twitterová stránka Troll Football pak v tomto kontextu vytvořila obrazec připomínající plavce skákajícího šipku do vody.
Raheem Sterling heatmap vs #DEN pic.twitter.com/KW0Pe8olWh
— Troll Football (@TrollFootball) July 7, 2021
Stejný účet také naznačil, jak by to mohlo vypadat ve finále. Dříve během turnaje pobavila svět simulace italského útočníka Cira Immobileho proti Belgii. A ten by tak mohl vytvořit ideální dvojici se Sterlingem pro synchronizované skoky do vody.
Sterling and Immobile in the #EURO2020 finalhttps://t.co/usBIl8PvjH
— Troll Football (@TrollFootball) July 7, 2021
Do seznamu nespravedlností mnozí členové fotbalové komunity zahrnují také poznatek, že Anglie odehrála v rámci Eura, které dohromady hostilo 11 měst po celém kontinentu, pět ze šesti utkáních doma ve Wembley. Jen jedenkrát cestovala do Říma a sedmý – finálový duel s Itálií – si dá také v londýnském fotbalovém chrámu.
Rozčarování je zkrátka silné.
„Neměla to být penalta, a to mě štve. Jedna věc je prohrát, to se stane, ale prohrát takovým způsobem je frustrující, protože kluci hodně bojovali. Nejdřív to musíme vstřebat, než budeme moct popsat, co cítíme. Opustit tímhle způsobem turnaj je hořké,“ podotkl po semifinále trenér Dánů Hjulmand.